Jednym z częściej użytkowanych elektronarzędzi są młotowiertarki. Do czego służą te narzędzia i jakie jest ich zastosowanie? Czym cechują się urządzenia akumulatorowe i czym różnią się od sieciowych odpowiedników? O czym pamiętać przy wyborze młotowiertarki, by wybór okazał się w pełni trafny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest młotowiertarka akumulatorowa?

Młotowiertarka akumulatorowa to jedno z tych elektronarzędzi, bez których żaden majsterkowicz nie wyobraża sobie swojej pracowni. Młotowiertarki służą do pracy w twardych i bardzo twardych podłożach. Pozwalają na wykonywanie precyzyjnych otworów w marmurze, kamieniu czy betonie. Ich zastosowanie sięga jednak dalej – młotowiertarki o dużej mocy mogą być stosowane również do skuwania czy dłutowania. Dostępne są zarówno młotowiertarki akumulatorowe, jak i sieciowe. Urządzenia sieciowe są zwykle mocniejsze od akumulatorowych, jednak to właśnie akumulatorowe są o wiele wygodniejsze w zastosowaniu.

Młotowiertarki sieciowe vs. młotowiertarki akumulatorowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje młotowiertarek – zasilane sieciowo i akumulatorowo. Na czym polega różnica między nimi? Urządzenia z sieci zasilane są prądem zmiennym z gniazdka o napięciu 230V. Zazwyczaj te urządzenia cechują się większą mocą niż urządzenia zasilane akumulatorem. Zaletą takich sprzętów jest brak konieczności ładowania, a więc stała gotowość do pracy, jednak wygoda i komfort użytkowania tych sprzętów jest o wiele mniejszy niż w przypadku sprzętów zasilanych akumulatorem. Młotowiertarki akumulatorowe są zdecydowanie wygodniejsze i pozwalają na użytkowanie w nawet najtrudniej dostępnych miejscach dzięki temu, że nie posiadają kabla zasilającego. Młotowiertarki akumulatorowe są zwykle nieco droższe od sieciowych odpowiedników. Więcej znajdziesz na stronie majsterkujsam.pl.

Inne artykuły:  Jakie cechy powinna mieć mozaika ceramiczna, aby sprawdziła się na zewnątrz?

O czym pamiętać, wybierając młotowiertarki akumulatorowe?

Wybierając młotowiertarkę, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, które odpowiadają za skuteczność i wydajność sprzętową. Przede wszystkim, spore znaczenie ma energia udaru. Im jest ona większa, tym urządzenie jest wydajniejsze w pracy z twardymi materiałami. Wzrost udaru oznacza także wzrost jego częstotliwości. W większości młotowiertarek moc udaru dochodzi do 5J, najmocniejsze modele osiągają moc udaru na poziomie 10J. Warto wiedzieć, że moc udaru nie jest tożsama z mocą samego urządzenia. Im młotowiertarka ma większą moc, tym lepiej radzi sobie z wykonywaniem dziur. Warto wybierać takie modele młotowiertarek, które posiadają możliwość regulacji obrotów. Funkcja ta pozwala na dostosowanie obrotów do rodzaju obrabianego materiału. Istotnym parametrem młotowiertarek jest maksymalna średnica wiercenia. Ten parametr oznacza, jakiej średnicy otwory możemy wiercić w danym materiale.

Wybierając młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę na rodzaj jej uchwytu wiertarskiego. Najczęściej stosuje się obecnie uchwyt SDS plus. Pozwala on na szybką i bezproblemową wymianę narzędzi. Nie ma ryzyka, że podczas pracy narzędzie będzie się luzować.

Młotowietarka służy nie tylko do wiercenia otworów, ale także do dłutowania czy podkuwania. Warto wybierać takie modele, których moc i prędkość obrotowa pozwoli na wykonywanie tego rodzaju prac. Decydując się na młotowiertarkę akumulatorową, należy zwrócić uwagę również na pojemność akumulatora. Im jest ona większa, tym dłuższy będzie czas pracy na jednym ładowaniu.

Inne artykuły:  Ile kosztują rolety zewnętrzne

Jeżeli zależy Ci na maksymalnej bezawaryjności i długiej żywotności młotowiertarki, postaw na model wyposażony w silnik bezszczotkowy.