Telewizory, które znajdują się na rynku mają ekrany charakteryzujące się coraz większą przekątną. Co więcej, stają się coraz cieńsze, a dodatkowo bardziej eleganckie. Powoli przestają już pełnić tylko funkcję sprzętu typowo użytkowego. Stają się także ozdobą pomieszczenia. Telewizory coraz częściej montowane są na ścianie, a nie ustawiane na stoliku RTV. Zapewnia to bardzo duży efekt. Ponadto, montaż telewizora na ścianie nie jest trudny do przeprowadzenia. Jak powiesić telewizor na ścianie? Na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor.

Montaż telewizora na ścianie

Montaż telewizora ma bardzo dużo zalet. Największa korzyść to możliwość umieszczenia ekranu na właściwej dla nas wysokości. Seanse telewizyjne są coraz bardziej komfortowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić trochę więcej miejsca. Zawieszenie telewizora na ścianie jest bardzo wygodne i związane z niewielkim nakładem finansowym.

Do przeprowadzenia czynności montażowych potrzebny jest odpowiedni uchwyt RTV – Ten cytat jest owocem pracy zespołu redakcyjnego portalu Centrum Urody Memo. Musi być dobrany pod względem przekątnej ekranu, a także wagi całego sprzętu. Podkreślić należy fakt, że każdy uchwyt może wyróżniać się inną wytrzymałością. Producenci urządzeń wskazują maksymalne obciążenie, jakiemu może być poddany uchwyt do zawieszenia telewizora. Mogą one mieć zróżnicowane rozmiary mocowania. Typ określony jest według standardu VESA.

Inne artykuły:  Farba do betonu - kluczowe kwestie wyboru farby i techniki aplikacji

Standardy te służą do określenia kompatybilności między uchwytem RTV a telewizorem. Wskazują one ile powinna wynosić odległość, między uchwytami montażowymi w uchwycie, a także w telewizorze. Koniecznie trzeba wybierać uchwyty, które wykazują kompatybilność z odbiornikiem telewizyjnym. Na rynku znaleźć można uchwyty uniwersalne. Gdy na opakowaniu nie ma informacji o standardzie VESA, wówczas wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy otworami montażowymi.

jak powiesić telewizor na ścianie
fot. Jak prawidłowo powiesić telewizor na ścianie?

Na jakiej wysokości powiesić TV?

W przypadku, gdy pomieszczenie nie jest duże, telewizor powinien znaleźć się na wysokości oczu. Musi być zamontowany w taki sposób, aby linia wzroku była skierowana powyżej środkowej linii telewizora. Wzrok powinien być naturalnie skierowany na ekran. W dużych salonach odbiornik musi być umieszczony trochę wyżej, gdyż osoby oglądające będą siedzieć dalej od telewizora. Wówczas trzeba zastosować dodatkową regulację nachylenia, wówczas będzie można uzyskać optymalny kąt patrzenia, gdy oglądający zdecydują się usiąść trochę bliżej. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które niejednokrotnie oglądają telewizję, leżąc na dywanie.

Montaż telewizora na ścianie – jaki uchwyt RTV należy zastosować?

Podstawowe uchwyty RTV do montowania telewizora pozwalają na zwieszenie odbiornika na wprost odbiorcy. Nie zostały wyposażone w zaawansowane funkcje regulacji. Jednakże w wielu przypadkach nie ma takiej potrzeby.

W przypadku, gdy pomieszczenie, w którym ma znajdować się odbiornik telewizyjny nie jest duże, wystarczy zastosować najzwyklejszy uchwyt RTV.

Gdy pomieszczenie będzie duże lepiej wykorzystać regulowane uchwyty. W takiej sytuacji montaż telewizora można przeprowadzić trochę wyżej i w razie konieczności skorzystać z regulacji kąta nachylenia.

Inne artykuły:  Kamienny blat, schody, parapet - jaki rodzaj wykończenia powierzchni kamienia będzie najlepszy?

Jak powiesić telewizor na ścianie? – krok po kroku

Do montażu telewizora na ścianie potrzebne są następujące elementy:

  • wiertarka
  • poziomic
  • śruby
  • kołki rozporowe
  • metalowe podkładki do śrub
  • długopis do zaznaczania

Na początku trzeba wyznaczyć miejsce, w którym zamontuje się odbiornik telewizyjny. Jeżeli w ścianie znajdują się kable do telewizora oraz proces instalacji będzie znacznie ułatwiony. W przeciwnym przypadku konieczne będzie doprowadzenie bądź podłączenie TV do gniazdka, a także zamaskowanie kabli.

montaż telewizora na ścianie
fot. Jak wygląda prawidłowy montaż telewizora na ścianie?

W określonej lokalizacji trzeba odmierzyć punkty na śruby, na których zostanie umieszczony telewizor. W dalszej kolejności należy uchwyty TV przyłożyć do ściany oraz zaznaczyć oś otworów. Następnie trzeba wywiercić otwory i włożyć kołki rozporowe. W czasie wiercenia należy kontrolować poziom z wykorzystaniem poziomicy. Teraz należy przykręcić uchwyt RTV do ściany. Pod śruby powinny być zastosowane metalowe podkładki. Następnie można przykręcić telewizor do uchwytu. Tutaj trzeba postępować niezwykle ostrożnie. Najlepiej skorzystać z pomocy innej osoby. Wszystkie śruby powinny być mocna dokręcone.

Trudniejszą czynnością do wykonania jest montaż telewizora na ścianie z kartongipsu. Ścianki z regipsów mają ograniczoną nośność. Może się tak zdarzyć, że na etapie budowy przewidziano montaż telewizora i zastosowano specjalne wzmocnienia, które poprawiają parametry ściany. Jeżeli takie rozwiązanie nie zostało wprowadzone, wówczas duże odbiorniki najlepiej jest ustawić na stoliku RTV.

Czy można zamontować telewizor w narożniku?

Do tego celu wykorzystywane są specjalne uchwyty wyposażone w regulację położenia ekranu. W tym przypadku uchwyt przykręcany jest obok narożnika. Następnie reguluje się telewizor w taki sposób, aby znalazł się w narożniku pomieszczenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie do zastosowania w małych wnętrzach, gdzie nie ma odpowiedniej ilości miejsca do montażu telewizora na płaskiej powierzchni.

Inne artykuły:  Jakie wyróżnia się sposoby na wyregulowanie drzwi balkonowych oraz zewnętrznych?
na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor
fot. Na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor?

Telewizor na ścianie – maskownica kabli

Bardzo dużo uzależnione jest od wybranego miejsca montażu telewizora, a także od standardu i stylu wykończenia określonego wnętrza. W przypadku nowoczesnych pomieszczeń, które charakteryzują się stylem industrialnym, kable można przytwierdzić do ściany i pozostawić na widoku. Kable mogą być także wpuszczone w ścianę. Wówczas trzeba wykonać wyżłobienie na głębokość kabli, a następnie je zatynkować. Można też wykorzystać specjalną maskownicę do kabli. Wybór maskownic kabli jest bardzo duży. Wszystko od preferencji. Można dobrać maskownice pasujące kolorystycznie do telewizora bądź też innych elementów wnętrza.

Innym rozwiązaniem, które pozwala na zamaskowanie kabli jest zakup całej szafki z listwą maskującą. W ofercie rynkowej znaleźć można zarówno szafki wolnostojące i takie, które wymagają przytwierdzenia do ściany. Wszystkie mają dodatkowe półki, a ponadto maskownice. Jest to łatwy sposób maskowania kabli.