Dom jednorodzinny budujemy zazwyczaj z zamiarem spędzenia w nim co najmniej kilkunastu lat. Ogromne znaczenie ma więc to, czy dom ten będzie się nam podobał oraz czy zapewni domownikom wygodną, ciekawie zaaranżowaną przestrzeń. Wybór projektu jest nie lada wyzwaniem – czy warto się decydować na gotowe rozwiązania?

Gotowy, czyli tańszy

Dla wielu inwestorów kluczowym argumentem będą po prostu pieniądze – gotowy projekt kosztuje w granicach od 2 do 5 tysięcy złotych, i zawiera od razu cały pakiet niezbędnych dokumentów, tak że szybko można przystąpić do realizacji inwestycji. Projekt na zamówienie jest przynajmniej kilkukrotnie droższy, w zależności od lokalizacji oraz renomy architekta.

Unikalność czy powtarzalność?

Projekt na zamówienie jest rzeczywiście unikalny – nikt inny nie będzie miał takiego samego domu jak nasz. Warto jednak mieć na uwadze, że katalogi gotowych projektów, jak na przykład na projektyzwizja.pl, są bardzo rozbudowane – oferta obejmuje dziesiątki różnych propozycji i naprawdę rzadko się zdarza, by w jednej miejscowości kilka osób zdecydowało się na zakup dokładnie tego samemu projektu.

Innymi słowy, gotowy projekt wcale nie wyklucza oryginalności – nasz dom wciąż może się wyróżniać na tle innych budynków.

Krótkie czekanie

Kolejny plus związany z kupnem gotowego projektu to możliwość natychmiastowego rozpoczęcia budowy – potrzebne plany już są, wystarczy je odebrać. W dodatku większość projektów można zamówić online, a dokumentacja zostanie dostarczona kurierem, dzięki czemu można skorzystać z usług projektantów z zupełnie innego miasta, i to bez wychodzenia z domu.

Inne artykuły:  Do jakich robót ziemnych wynająć minikoparkę?

Projekty domów jednorodzinnych na zamówienie to z kolei konieczność odbywania spotkań z architektem, a na gotowe plany czeka się nawet kilka miesięcy.

Widać, co się kupuje

Problem z domami według własnych pomysłów jest taki, że w wyobraźni wyglądają one zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Inwestorzy często mają problemy z wyobraźnią przestrzenną, nie dbają o proporcje czy detale wykończenia, upierają się przy swoich nietrafionych pomysłach ignorując dobre rady doświadczonych architektów, przez co dojście do idealnego projektu zabiera mnóstwo czasu i nerwów. Z domem gotowym tak nie jest – do razu widać, jak budynek będzie wyglądał, są już nawet dostępne wizualizacje 3D, dzięki czemu dom da się obejrzeć z każdej strony.