Budowa domu to nie lada wyzwanie, z którym niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy budowlanej, która dzięki doświadczeniu i zgranej współpracy „ogarnie” budowę kompleksowo. Często jednak możemy usłyszeć negatywne opinie o tego rodzaju firmach będące jedną z głównych przyczyn, dla których obawiamy się takiej współpracy. Notoryczne spóźnianie, praca pod wpływem alkoholu, „fuszerka”, kradzieże – to tylko niektóre z najczęściej pojawiających się problemów. Jak zatem wśród natłoku ofert znaleźć solidne firmy budowlane, które nie tylko wykonają swoje zadanie, ale przy okazji nie wygenerują dodatkowych kosztów? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

„Z braku laku…”

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy zatrudnianiu firmy budowlanej jest rozpoczynanie poszukiwań w ostatniej chwili. Niestety, z powodu emigracji pracowników budowlanych oraz spadającej liczby absolwentów szkół budowlanych, wykwalifikowanych fachowców jest na rynku coraz mniej. Wobec tego, działanie pod presją czasu może okazać się dla nas nie tylko stresujące, ale również nieefektywne. Mając w perspektywie budowę domu, warto zacząć wcześniej rozglądać się za firmą budowlaną – przeglądać oferty, pytać znajomych o polecenie, kontaktować się z fachowcami. Ważne jest jednak, aby nie podpisywać umów z wykonawcami przed uzyskaniem zgody na budowę domu. Dlaczego? Formalności mogą się znacznie przedłużyć, a to z kolei może skutkować wycofaniem się firmy i koniecznością wypłacenia jej odszkodowania.

Inne artykuły:  Co wchodzi w skład termomodernizacji budynku?

Gdzie zacząć poszukiwania?

Najlepszym początkiem dla tego rodzaju poszukiwań będą rozmowy z członkami rodziny czy znajomymi, którzy mieli doświadczenie z firmami budowlanymi. To oni wiedzą, która ekipa jest godna polecenia, ale również, którą lepiej omijać szerokim łukiem. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie efektów ich pracy oraz dopytanie o szczegóły współpracy.

Jeśli rodzina i znajomi nie pomogą, możemy próbować u sprzedawców materiałów budowlanych. Zaletą takich poszukiwań jest otrzymanie namiarów na firmę specjalizującą się w konkretnej dziedzinie. Są to najczęściej fachowcy od dawna współpracujący z danym sprzedawcą, dzięki czemu będziemy mogli w łatwy sposób uzyskać więcej informacji.

Ostatnim miejscem, gdzie możemy znaleźć firmy budowlaneportale społecznościowe i fora internetowe. Tutaj jednak pojawia się spore ryzyko. Pierwszą kwestią jest wiarygodność ogłoszeń. Takowe może umieścić w sieci właściwie każdy – nawet osoba, która raz w życiu pomalowała klatkę schodową i uważa się za budowlanego fachowca. Kolejna rzecz, którą nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować są negatywne opinie pojawiające się w Internecie. Rzadko zdarza się, aby zadowolony klient podzielił się pozytywnymi odczuciami na forum, natomiast ci rozgoryczeni często wylewają swoje żale a nierzadko są one wyolbrzymione bądź nieprawdziwe.

Solidna firma budowlana - jak ją sprawnie znaleźć?

Firma budowlana znaleziona! Co dalej?

Znalezienie firmy budowlanej, która spełnia nasze oczekiwania to dopiero początek. Kolejnym etapem jest spotkanie z przedstawicielem firmy i omówienie szczegółów współpracy. Na takie spotkanie warto zaprosić również przyszłego kierownika budowy, który jako fachowiec szybko się zorientuje, czy wybrana przez nas ekipa to zawodowcy, czy raczej amatorzy jeżdżenia taczką i obsługi betoniarki sprzed dziesięciu lat. Podczas rozmowy powinniśmy zapytać o kilka ważnych kwestii:

  • czy firma dysponuje odpowiednim sprzętem budowlanym?
  • czy pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia?
  • czy wykonawcy podczas realizacji zlecenia będą odpowiednio zabezpieczeni?
  • czy firma może udostępnić dane kontaktowe do poprzednich inwestorów w celu obejrzenia realizacji?
Inne artykuły:  Żywopłot w ogrodzie - z czego najlepiej zrobić?

Ważnym etapem jest również sprawdzenie statusu prawnego firmy. Jak to zrobić? Wystarczy poprosić właściciela o udostępnienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Firmy działające w pełni legalnie są zdecydowanie bardziej wiarygodne a my mamy gwarancję, że ukończą budowę w ustalonym terminie.

Budowa domu to inwestycja, która wymaga od nas sporego zaangażowania. Z kolei firmy budowlane mogą nam w znacznym stopniu pomóc w realizacji tego wyzwania – oczywiście, wyłącznie jeśli są solidne a ich pracownicy mają możliwość realizacji zlecenia w bezpiecznych warunkach.