Komfort użytkowania, dodatkowe funkcje, wydajność i moc – to podstawowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator przenośny do swojego domu. Czemu jednak decydować się na tego rodzaju urządzenie? Czy nie lepiej zainwestować w klimatyzator ścienny? I czy to prawda, że klimatyzatory przenośnie nie są aż tak wydajne? Sprawdź nasz krótki poradnik i wybierz sprzęt dla siebie.

Dlaczego wybrać klimatyzator przenośny?

Razem z letnim ciepłem zbliżają się też te mniej przyjemne, upalne dni, w które najchętniej wskoczylibyśmy do zimnej wody i nigdy z niej nie wychodzili. W takich warunkach sprawdzi się klimatyzator. Niestety, modele ścienne, choć bez wątpienia doskonale spełniające swoje zadanie, wymagają często dużo zachodu, jeśli chodzi o instalację – w większości domów będzie konieczna ingerencja w ścianę, na której miałyby wisieć. W takiej sytuacji inwestorzy zwracają się w stronę klimatyzatorów przenośnych. Nie wymagają one trudnego montażu, dlatego u progu letnich upałów będą idealnym zakupem.

Prosty w montażu klimatyzator przenośny

Moc przenośnego klimatyzatora

Decydując się na klimatyzator przenośny, nie powinieneś zwracać uwagi na modele, których moc jest mniejsza niż 2,5 kW. W tym miejscu warto podkreślić, że maksymalna moc modeli mobilnych może sięgać 4 kW – z perspektywy faktu, że urządzenia te mogą być przestawiane w miejsca, w których ich praca jest aktualnie najpotrzebniejsza, ta niska, w porównaniu z innymi urządzeniami, moc jest wystarczająca, by połączyć efektywne i szybkie chłodzenie z niewielkim zużyciem energii elektrycznej. Przykładowo: klimatyzator KAISAI KPPH charakteryzuje się mocą 2,6 kW, co oznacza, że będzie w optymalny sposób chłodził, a nawet grzał i wentylował – pozwalają na to dodatkowe moduły wbudowane w urządzenie.

Inne artykuły:  Smartfon jako centrum zarządzania domem, czyli smart home w praktyce

Czy klimatyzatory przenośne są ekologiczne?

Głównym czynnikiem, który ma wpływ na przyjazność środowisku jest kwestia zużycia energii elektrycznej. Im będzie ono niższe, tym lepiej dla planety i Twojego portfela. To, ile prądu będzie potrzebował klimatyzator do chłodzenia lub grzania można łatwo sprawdzić podczas zamawiania urządzenia, zwracając uwagę na jego klasę energetyczną. Jeśli nie spada ona poniżej A – warto w niego zainwestować. To zresztą najczęstsza klasa energetyczna nowoczesnych klimatyzatorów przenośnych.

Klimatyzatory przenośne pomagają też dbać o zdrowie domowników – dzięki wbudowanym filtrom czyszczą powietrze z alergenów, drobnoustrojów i kurzu. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia i wymianie filtra.

Wymiana filtra w klimatyzatorze

Dodatkowe funkcje klimatyzatorów przenośnych

By zdecydować się na klimatyzator przenośny, trzeba przeanalizować szereg możliwości, funkcji i opcji, które może oferować wybrany przez nas sprzęt. Co będzie miało największy wpływ na podjęcie decyzji i na co zwrócić baczną uwagę?

Wśród wielu popularnych funkcji znaleźć można na przykład programator czasowy. Pozwoli on zaplanować działanie klimatyzatora od godziny do godziny. Nie tylko da Ci to komfort i wygodę – ustawienie czasu działania urządzenia będzie miało też wpływ na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej i pomoże panować nad wydatkami.

Ciekawą funkcją może być też autorestart – jeśli w sieci zabraknie prądu lub wyłączysz swoje urządzenie, wyciągając kabel zasilający z gniazdka, klimatyzator zapamięta ustawienia, z którymi pracował i po ponownym podłączeniu do sieci przywróci je. Nie musisz zatem martwić się, że zapomnisz, jaka jest Twoja optymalna i ulubiona temperatura – urządzenie zapamięta je dla Ciebie.

Inne artykuły:  Właściwości i zastosowania laminatów HPL

Niemal każde urządzenie tego typu jest sterowane za pomocą pilota. Wpływa to na komfort użytkowania, pozwalając ustawić klimatyzator nawet z drugiego końca mieszkania. Takie możliwości ma na przykład klimatyzator przenośny KAISAI KPPD. Istotną jego zaletą jest mobilność. Dzięki wbudowanym kółkom urządzenie można łatwo przestawiać w obrębie całego domu czy mieszkania – to znacznie ułatwi korzystanie i jawi się jako duża przewaga nad systemami ściennymi, w których pojedyncza jednostka jest na stałe przytwierdzona do ściany w określonym miejscu i nie ma możliwości korzystania z niej w innych pokojach. Odpowiedzią na tę potrzebę mogą być jednostki ścienne multi-split, są one jednak znacznie droższe niż mobilne klimatyzatory – decyzję, co wybrać, każdy inwestor powinien podjąć samodzielnie.

Klimatyzator przenośny na kółkach

Klimatyzator przenośny dla Ciebie

Wybór przenośnego klimatyzatora powinien opierać się o klasę energetyczną, wydajność podczas chłodzenia czy grzania oraz o dodatkowe funkcje, jak regulacja czasu pracy czy sposób sterowania. Pamiętaj – lato za pasem, ale wciąż jest czas, by zamówić i zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu klimatyzator przenośny. Skorzystaj z ostatnich chwil wiosny i zabezpiecz się przed upałami.