Komfort użytkowania, dodatkowe funkcje, wydajność i moc – to podstawowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator przenośny do swojego domu. Czemu jednak decydować się na tego rodzaju urządzenie? Czy nie lepiej zainwestować w klimatyzator ścienny? I czy to prawda, że klimatyzatory przenośnie nie są aż tak wydajne? Sprawdź nasz krótki poradnik i wybierz sprzęt dla siebie.

Dlaczego wybrać klimatyzator przenośny?

Razem z letnim ciepłem zbliżają się też te mniej przyjemne, upalne dni, w które najchętniej wskoczylibyśmy do zimnej wody i nigdy z niej nie wychodzili. W takich warunkach sprawdzi się klimatyzator. Niestety, modele ścienne, choć bez wątpienia doskonale spełniające swoje zadanie, wymagają często dużo zachodu, jeśli chodzi o instalację – w większości domów będzie konieczna ingerencja w ścianę, na której miałyby wisieć. W takiej sytuacji inwestorzy zwracają się w stronę klimatyzatorów przenośnych. Nie wymagają one trudnego montażu, dlatego u progu letnich upałów będą idealnym zakupem.

Prosty w montażu klimatyzator przenośny

Moc przenośnego klimatyzatora

Decydując się na klimatyzator przenośny, nie powinieneś zwracać uwagi na modele, których moc jest mniejsza niż 2,5 kW. W tym miejscu warto podkreślić, że maksymalna moc modeli mobilnych może sięgać 4 kW – z perspektywy faktu, że urządzenia te mogą być przestawiane w miejsca, w których ich praca jest aktualnie najpotrzebniejsza, ta niska, w porównaniu z innymi urządzeniami, moc jest wystarczająca, by połączyć efektywne i szybkie chłodzenie z niewielkim zużyciem energii elektrycznej. Przykładowo: klimatyzator KAISAI KPPH charakteryzuje się mocą 2,6 kW, co oznacza, że będzie w optymalny sposób chłodził, a nawet grzał i wentylował – pozwalają na to dodatkowe moduły wbudowane w urządzenie.

Inne artykuły:  Kruszenie gruzu, czyli recykling materiałów budowlanych

Czy klimatyzatory przenośne są ekologiczne?

Głównym czynnikiem, który ma wpływ na przyjazność środowisku jest kwestia zużycia energii elektrycznej. Im będzie ono niższe, tym lepiej dla planety i Twojego portfela. To, ile prądu będzie potrzebował klimatyzator do chłodzenia lub grzania można łatwo sprawdzić podczas zamawiania urządzenia, zwracając uwagę na jego klasę energetyczną. Jeśli nie spada ona poniżej A – warto w niego zainwestować. To zresztą najczęstsza klasa energetyczna nowoczesnych klimatyzatorów przenośnych.

Klimatyzatory przenośne pomagają też dbać o zdrowie domowników – dzięki wbudowanym filtrom czyszczą powietrze z alergenów, drobnoustrojów i kurzu. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia i wymianie filtra.

Wymiana filtra w klimatyzatorze

Dodatkowe funkcje klimatyzatorów przenośnych

By zdecydować się na klimatyzator przenośny, trzeba przeanalizować szereg możliwości, funkcji i opcji, które może oferować wybrany przez nas sprzęt. Co będzie miało największy wpływ na podjęcie decyzji i na co zwrócić baczną uwagę?

Wśród wielu popularnych funkcji znaleźć można na przykład programator czasowy. Pozwoli on zaplanować działanie klimatyzatora od godziny do godziny. Nie tylko da Ci to komfort i wygodę – ustawienie czasu działania urządzenia będzie miało też wpływ na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej i pomoże panować nad wydatkami.

Ciekawą funkcją może być też autorestart – jeśli w sieci zabraknie prądu lub wyłączysz swoje urządzenie, wyciągając kabel zasilający z gniazdka, klimatyzator zapamięta ustawienia, z którymi pracował i po ponownym podłączeniu do sieci przywróci je. Nie musisz zatem martwić się, że zapomnisz, jaka jest Twoja optymalna i ulubiona temperatura – urządzenie zapamięta je dla Ciebie.

Inne artykuły:  10 mitów dotyczących wegetarianizmu – co jest prawdą, a co mitem?

Niemal każde urządzenie tego typu jest sterowane za pomocą pilota. Wpływa to na komfort użytkowania, pozwalając ustawić klimatyzator nawet z drugiego końca mieszkania. Takie możliwości ma na przykład klimatyzator przenośny KAISAI KPPD. Istotną jego zaletą jest mobilność. Dzięki wbudowanym kółkom urządzenie można łatwo przestawiać w obrębie całego domu czy mieszkania – to znacznie ułatwi korzystanie i jawi się jako duża przewaga nad systemami ściennymi, w których pojedyncza jednostka jest na stałe przytwierdzona do ściany w określonym miejscu i nie ma możliwości korzystania z niej w innych pokojach. Odpowiedzią na tę potrzebę mogą być jednostki ścienne multi-split, są one jednak znacznie droższe niż mobilne klimatyzatory – decyzję, co wybrać, każdy inwestor powinien podjąć samodzielnie.

Klimatyzator przenośny na kółkach

Klimatyzator przenośny dla Ciebie

Wybór przenośnego klimatyzatora powinien opierać się o klasę energetyczną, wydajność podczas chłodzenia czy grzania oraz o dodatkowe funkcje, jak regulacja czasu pracy czy sposób sterowania. Pamiętaj – lato za pasem, ale wciąż jest czas, by zamówić i zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu klimatyzator przenośny. Skorzystaj z ostatnich chwil wiosny i zabezpiecz się przed upałami.