Ogrodzenia to ostatni etap realizacji marzeń o własnym domu. Wybór rodzaju ogrodzenia i sposób jego wykonania jest bardzo ważny, bo płot pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim wyznacza granicę prywatności i zapewnia wszystkim domownikom bezpieczeństwo. Podpowiadamy kilka rozwiązań, które pomogą wybrać estetyczne i tanie ogrodzenie bez szkody dla jego funkcji.
Czy podmurówka jest konieczna?
Nie da się ukryć, że podmurówka spełnia bardzo istotną rolę w ogrodzeniu. Przede wszystkim zapewnia stabilność całej konstrukcji płotu, bez względu na to z jakiego materiału jest wykonany. Słupki ogrodzeniowe wbite bezpośrednio w gruncie po jakimś czasie odchylają się od pionu, w ostatecznym wypadku mogą zostać wyrwane przez bardzo silny wiatr.
Ogrodzenie z siatki lub z paneli bez podmurówki jest bardzo łatwą przeszkodą do pokonania przez zwierzęta, zarówno te dzikie z zewnątrz, jak i przez domowe psy, które uwielbiają podkopy i wydostanie się na wolność.
Podmurówka wręcz konieczna jest na terenach nierównych, skutecznie zapobiega przesuwaniu się ziemi podczas gwałtownych opadów deszczu.
Już tylko z tych powodów widać, że ogrodzenie osadzone na podmurówce to rozwiązanie perspektywiczne, które spełni swoją rolę przez wiele lat.
Większość właścicieli prywatnych posesji przerażają jednak cena i czas wykonania podmurówki. Trzeba wynająć specjalną ekipę, która wykona wykopy, szalunek z desek i przygotuje odpowiednie zbrojenie. Dopiero wtedy będzie mogła wypełnić je mieszanką betonową i osadzić słupki. Potem w zależności od rodzaju betonu trzeba czekać kilka lub kilkanaście dni aż się zwiąże i uzyska ostateczną wytrzymałość. Ostatnim etapem jest montaż ogrodzenia z paneli drewnianych lub metalowych.
Prefabrykaty alternatywą dla tradycyjnej podmurówki
Właściciele, którzy chcą mieć solidne ogrodzenie wykonane w krótkim czasie mogą wykonać podmurówkę z gotowych elementów. Oferują je producenci ogrodzeń i markety budowlane. Montaż takiej podmurówki jest łatwy i można wykonać go samodzielnie pod warunkiem odpowiedniego przygotowania.
Jak samodzielnie wykonać podmurówkę z prefabrykatów
Kwestią zasadniczą jest wyznaczenie linii przebiegu ogrodzenia, wyznaczenia miejsca na furtkę i bramę wjazdową. Najlepiej zrobić to przy użyciu drewnianych palików i zwykłego sznurka. Następnie trzeba zmierzyć długość ogrodzenia i wyliczyć potrzebne przęsła panelowe, ilość słupków, bloczków podmurówki oraz łączników pod słupki. Do tego potrzebna będzie odpowiednia ilość obejm, śrub, podkładek oraz kilka innych drobiazgów.
Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z ogrodzeniem panelowym powinny zdecydować się na zakup gotowych zestawów ogrodzenia u producenta, będzie zawierał zawierał wszystkie elementy do montażu jednego pełnego przęsła ogrodzeniowego. Wystarczy podać tylko jaką wysokość i długość powinny mieć panele ogrodzeniowe. Najczęściej oferowane są panele o długości 200 lub 250 cm oraz wysokości 150, 175 lub 200 cm. To wymiary standardowe, ale każdy producent oferuje możliwość wykonania ogrodzenia panelowego według indywidualnego zamówienia.
Oczywiście trzeba pamiętać, że żadne ogrodzenie panelowe nie ma wymiarów idealnie dopasowanych do szerokości poszczególnych paneli. Nie ma z tym jednak większych problemów, zarówno przęsła panelowe, jak i prefabrykaty betonowe można docinać na potrzebny wymiar przy pomocy odpowiednich tarcz do piły.
Ogrodzenie panelowe zaczynamy montować od wyrównania podłoża i jego oczyszczenia z kamieni, gruzu i gałęzi. Kolejny krok to wyznaczenia miejsca na słupki i wykonanie odpowiednich dołków pod słupki. Dołki te trzeba zalać betonem do wysokości poziomu podłoża. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich idealne wypoziomowanie. Kolejne etapy są już znacznie prostsze i polegają na wykorzystaniu systemu prefabrykowanych elementów. Na słupkach montuje się łączniki, do których równocześnie montuje się bloczki podmurówki. na koniec Zostaje montaż samych paneli między słupkami.
Najpopularniejsze ogrodzenia panelowe
Ogrodzenie panelowe powinno być dopasowane zarówno do aranżacji posiadłości, jak i otaczającego ją terenu. Dzięki temu będzie zwieńczeniem całości i równocześnie będzie stanowiło łagodne przejście do otaczającej okolicy. Na szczęście bogactwo ofert pozwala na wybranie tego najlepszego.
Ogrodzenie panelowe drewniane
Tego typu ogrodzenie panelowe doskonale wpisuje się w tereny wiejskie, nawiązując do ich tradycji. Ładnie się prezentuje, wzbudza zaufanie. Pojedyncze panele drewniane idealnie nadają się do połączenia z przęsłami metalowymi lub kamiennymi. Nadają im lekkości i ciepła.
Mankamentem paneli drewnianych jest ich wrażliwość na czynniki atmosferyczne. Ogrodzenie drewniane wymaga okresowej konserwacji, przede wszystkim impregnacji zabezpieczającej przed wilgocią oraz pomalowania co kilka lat.
Ogrodzenie panelowe metalowe
To najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń. Daje bardzo duże możliwości aranżacyjne, a ich cena jest dostępna dla każdego. Najtańsze jest ogrodzenie z siatki. Wykonane jest z cienkich ocynkowanych drutów pomalowanych proszkowo, to powoduje, że panele z siatki są trwałe.
Innym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe wykonane z pojedynczych prętów połączonych w stabilną całość pręty mogą mieć różny kształt i wysokość, np. przy słupkach są wyższe, w środku niższe. Daje to duże możliwości aranżacyjne.
W tej grupie najdroższe jest ogrodzenie kute ręcznie. Prezentuje się pięknie i dostojnie. To prawdziwe dzieła sztuki, które przetrwają dziesięciolecia.
Ogrodzenia murowane
Najczęściej wykonywane są z kamienia naturalnego, cegły klinkierowej, betonu lub gabionowe. Te ostatnie to metalowa konstrukcja wypełniona kamieniami bez zaprawy cementowej. Tego typu ogrodzenia są bardzo solidne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, jedynie umycia od czasu do czasu.
Do budowy ogrodzenia wokół posesji trzeba dobrze się przygotować i wybrać rozwiązania praktyczne, trwałe, ładnie się prezentujące. Wybierając gotowy system prefabrykowanych elementów łatwo jest pogodzić wszystkie te elementy.
Napisz pierwszy komentarz.