Obecnie dużym uznaniem wśród ogrodników cieszą się szklarnie ogrodowe z poliwęglanu. Zastanawiasz się, co odróżnia je od tradycyjnych modeli wyposażonych w pokrycie wykonane z folii bądź szkła? Chcesz wiedzieć, jaki model szklarni z poliwęglanu warto wybrać? Odpowiedzi szukaj w dalszej części wpisu.

Dlaczego szklarnia z poliwęglanu jest lepsza niż ta tradycyjna?

Zaczniemy od tego, że poliwęglan jest materiałem wykazującym się niebywałą wytrzymałością i trwałością, dzięki czemu jest on wysoce odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, nagłe i częste zmiany temperatury oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Może on być lity – czyli przejrzysty lub komorowy – mleczny. To jednak nie wszystko, materiał ten skutecznie zatrzymuje promieniowanie UV, które może mieć negatywny wpływ na rozwój roślin. Co więcej, w porównaniu do tradycyjnych szklarni modele wykonane z poliwęglanu cechują się doskonałą izolacją termiczną – bardzo dobrze zatrzymują ciepło, co z kolei pozytywnie przekłada się na proces wzrostu uprawianych warzyw, owoców czy roślin ozdobnych. Ponadto szklarnie poliwęglanowe są znacznie lżejsze, co w dużym stopniu ułatwia ich samodzielny montaż.

Szklarnie z poliwęglanowym pokryciem różnią się od tych tradycyjnych również ceną. Niestety jest ona nieco wyższa, niemniej jednak biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, trwałość i wytrzymałość, można śmiało stwierdzić, że jest to inwestycja na lata, czego nie możemy powiedzieć o szklarni wykonanej ze szkła lub folii – materiałów niezwykle podatnych na uszkodzenia. 

Inne artykuły:  W jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe?

Jaką szklarnię z poliwęglanu wybrać?

W szklarni poliwęglanowej bez obaw można uprawiać wszelkie odmiany warzyw, owoców, ziół oraz roślin ozdobnych. Dokonując wyboru odpowiedniego modelu szklarni, szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na całkowity wymiar konstrukcji, który powinien zostać dopasowany pod kątem naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Zaleca się, aby wielkość szklarni była adekwatna do powierzchni działki bądź przydomowego ogródka. Aktualnie dużą sympatią wśród pasjonatów ogrodnictwa cieszą się modele gotowych szklarni, składające się z dopasowanych do siebie części, co jest gwarancją ich prostego i błyskawicznego montażu.

Nowoczesne szklarnie ogrodowe, których pokrycie wykonane jest z wysokiej jakości poliwęglanu, znajdziemy między innymi w ofercie firmy Botanic. Jednym z takich modeli jest szklarnia Botanic Tulipan, wyposażona w otwarty dach, przystosowana do samodzielnego montażu.