Stawianie ogrodzenia bez podmurówki jest bardzo ryzykowne. Płot postawiony na grząskim terenie może się przechylać, a w przypadku silnej burzy może ulec zniszczeniu. Tworzenie fundamentu betonowego pod ogrodzenie tzw. wylewki jest znów czasochłonne. Alternatywą jest podmurówka prefabrykowana.

Ogrodzenia panelowe mają ogrom zalet. Są tworzone w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego można je dostosować do potrzeb prywatnych czy dużych firm o ogromnym terenie. Ich uniwersalizm sprawia, że można nimi grodzić teren wewnętrzne np.: place zabaw w parkach, wydzielać np.: ogródek oraz zewnętrzne. Ogrodzenia panelowe to także nieduży wydatek względem innych technik grodzenia, a do tego łatwy w montażu. Cały proces może potrwać od kilku godzin do kilku dni w zależności od wielkości terenu. Oczywiście rozwiązanie panelowe jest bardzo estetyczne i wytrzymałe na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Większą odporność mechaniczną i stabilność nada ogrodzeniom panelowym podmurówka betonowa.

Zalety podmurówki prefabrykowanej

Zarówno panele ogrodzeniowe 3D, jak i panele ogrodzeniowe 2D będą stabilniejsze na podmurówce. Podmurówka prefabrykowana spełnia szereg istotnych zalet:

✔ przede wszystkim nie spowalnia montażu ogrodzeń panelowych, ponieważ szybko układa się gotowe elementy stanowiące fundament,

✔ można ją układać niemal w dowolnych warunkach pogodowych w przeciwieństwie do wylewki betonowej, która wymaga ciepłej pogody czy braku opadów i mrozów,

✔ nie trzeba czekać z instalacją paneli ogrodzeniowych aż zwiąże beton,

Inne artykuły:  Roboty koszące - dobry pomysł na piękny ogród

✔ prefabrykowane elementy można układać na pochyłym terenie w systemie schodkowym,

✔ jest odporna na warunki atmosferyczne typu mróz.

Poza tym podmurówka prefabrykowana może zostać wykonana w pakiecie z ogrodzeniem panelowym. Jest to usługa kompleksowa wyprodukowania paneli, słupków, obejm i podmurówki wraz z montażem.

ogrodzenie panelowe

Zalety ogrodzeń panelowych z podmurówką

Pierwszą i niewątpliwą zaletą podmurówki jest to, że stabilizuje ogrodzenie na terenie niejednorodnym. Dzięki podmurówce płot nie ulegnie deformacji czy obaleniu przez grząski teren czy wpływ sił natury. Podmurówka stabilizuje również ogrodzenia panelowe w przypadku różnic wysokości działki i niejednorodnego terenu. Zapobiega osuwaniu się płotu. Uniemożliwia wrastanie roślin w ogrodzenie i ogranicza zawilgocenie samej konstrukcji stalowej.

Poza stabilizacją jest też barierą ochronną posesji przed lisami, kunami czy innymi zwierzętami, które wykonują podkop, aby dostać się do kurnika czy strych domu. Przegonienie zagnieżdżonej kuny z poddasza jest bardzo trudne, a samo zwierzę może przegryzać elewację, okablowanie czy niszczyć ocieplenie domu.

Ogrodzenia panelowe zdecydowanie z podmurówką…

Należy pamiętać, że lokalny plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać brak podmurówki przez konieczność zachowania odległości między płotem a ziemią. Zanim zdecydujemy się na postawienie ogrodzenia, upewnijmy się, jakie założenia ma lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Są to jednak wyjątkowe sytuacje, dlatego warto sprawdzić, a następnie zastosować podmurówkę.

Brak podmurówki ze względu na estetykę lub obniżanie kosztów może przynieść jedynie pozorne oszczędności czy walory wizualne. Na grząskim terenie podmurówka jest wręcz wymagana, aby ustabilizować niejednokrotnie duże i solidne ogrodzenie panelowe.

Inne artykuły:  Drewniane domki ogrodowe - Twój urokliwy azyl na świeżym powietrzu