Czym różni się zwykły budynek mieszkalny od domu? Pojęcie domu znacznie wykraczające poza czysto budowlane ramy fundamentów, ścian i dachu. Dom to konglomerat odczuć fizycznych i wrażeń niematerialnych. To miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo, miejsce w którym chcemy i lubimy spędzać czas, miejsce, gdzie równie dobrze czują się nasi najbliżsi. Budynek nie będzie prawdziwym domem, jeśli nie będzie miał duszy. Zgodnie ze starym powiedzeniem zwierciadłem duszy są oczy, a w przypadku domów tę rolę pełnią… okna.

Jak wybrać właściwe okna?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że stolarka okienna jest inwestycją na długie lata, dlatego do jej wyboru należy podejść ze szczególną starannością, uwzględniając specyficzne uwarunkowania tak samego domu, jak i jego otoczenia. Kupując okna nie powinniśmy z góry zakładać wyposażenia całego domu w taką samą stolarkę, do tego z najwyższej możliwej półki. Nie chodzi przecież o bezsensowne wydawanie niemałych w końcu kwot.

Optymalny dobór stolarki okiennej musi brać pod uwagę choćby takie czynniki, jak orientacja domu względem stron świata, ekspozycja na wiatr i inne niekorzystne warunki atmosferyczne, ukształtowanie najbliższej okolicy, czy wreszcie – przeznaczenie poszczególnych wnętrz – mówi Anna Franczyk, ekspert OknoPlus.

Warto więc już w fazie projektu dopasować okna do konkretnych pomieszczeń.

Duże przeszklenia w salonie

Oszałamiająca różnorodność

Wystarczy przyjrzeć się ofercie tylko jednego z wiodących producentów, by zorientować się, że właściwy dobór okien do nowego domu jest zadaniem zdecydowanie przekraczającym możliwości przeciętnego śmiertelnika. Okna aluminiowe czy PVC? Gdzie sprawdzi się okno energooszczędne? Do których pomieszczeń zastosować okna przeciwsłoneczne, a do których – okno dźwiękoszczelne? A to dopiero początek pytań, na które samemu wręcz nie sposób znaleźć odpowiedzi bez skorzystania z fachowej pomocy.

Inne artykuły:  Jak działa centrala wentylacyjna?

By już na początku nie popełnić błędów, których konsekwencje będziemy odczuwać przez lata, lepiej od razu skrupulatnie przedyskutować całe zagadnienie z naszym doradcą. Konsultanci OknoPlus nie są zwykłymi sprzedawcami, których zadaniem jest przede wszystkim upłynnienie towaru, a podczas rozmowy z klientem nie ograniczają się do suchego wymieniania parametrów konkretnych rozwiązań, zrzucając decyzję na inwestora. Owszem, ostateczna decyzja zawsze należeć będzie do przyszłego właściciela, jednak warto udzielić dokładnej odpowiedzi na wszystkie pytania fachowca – radzi Anna Franczyk.

Dzięki temu będziemy mogli spokojnie i komfortowo funkcjonować w naszym wymarzonym domu – mając okna dobrane dokładnie tak, by osiągnąć maksymalne efekty przy możliwie niskich nakładach finansowych.

Okno energooszczędne, czyli przyjemne z pożytecznym

Nowe czasy rzucają nowe wyzwania – także budowniczym domów i ich przyszłym użytkownikom. W dobie zwiększonej świadomości ekologicznej, w reakcji na światowy kryzys klimatyczny, redukcja zużycia energii nieodnawialnej z trendu stała się koniecznością. Budownictwo zmierza w kierunku domów energooszczędnych i pasywnych, co zresztą zostało potwierdzone w zapisach prawnych obowiązujących każdego wznoszącego nowy obiekt. Okna zaś są jednym z najważniejszych elementów decydujących o spełnieniu założeń Warunków Technicznych 2021. Czym charakteryzuje się okno energooszczędne? Najważniejszy w tym przypadku jest współczynnik przenikania ciepła – możliwie jak najniższy, bowiem to oznacza niewielkie straty ciepła i idącą za tym większą energooszczędność.

Warunki Techniczne 2021 określają maksymalną wartość tego parametru na 0,9 W/m2K. Większość naszych produktów wypełnia tę normę z zapasem, na przykład Uw okna Reveal wynosi zaledwie 0,7 W/m2K, co czyni z niego znakomite okno energooszczędne – podkreśla Anna Franczyk, OknoPlus.

Inne artykuły:  Jaki sejf do domu wybrać?

Warto dodać, że na współczynnik całego okna składają się parametry szyby i profilu. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia ze złożonymi z zaledwie pięciu elementów innowacyjnymi profilami Decalu, wyposażonymi w doskonałe pakiety szybowe ECLAZ, które gwarantują przepuszczalność światła na imponującym poziomie 77%, a także – jak na okno energooszczędne przystało – o 20% lepszą wydajność energetyczną.

Okna energooszczędne szyte na miarę

Okna do zadań specjalnych

Właściwie każde nowoczesne okno można dokładnie dopasować i do pomieszczenia, w którym ma funkcjonować, jak i do oczekiwań użytkowników. O zapobieganiu ucieczce ciepła, a przez to oszczędnościach na sztucznym ogrzewaniu już wspominaliśmy. Przy silnej ekspozycji na słońce okna można wyposażyć w szklenia przeciwsłoneczne, których zadaniem będzie powstrzymywanie wzrostu temperatury wnętrz przy jednoczesnym zachowaniu dopływu naturalnego światła. A co z hałasem? Cisza i spokój to przecież jedne z podstawowych kryteriów ludzkiego komfortu.

Mamy w ofercie i okno dźwiękoszczelne – mówi Anna Franczyk. Dzięki dodatkowym uszczelkom okna Genesis chłoną zewnętrzny zgiełk uliczny w mieście, ale również i na przykład mogące budzić niepokój odgłosy wiatru w domach podmiejskich – dodaje ekspert OknoPlus.

Okno dźwiękoszczelne jest oczywistym wyborem w sypialni, ale i pokój dziecinny lub służący popołudniowemu czy wieczornemu relaksowi salon jest na nie świetnym miejscem.

Okna dźwiękochłonne na straży komfortu

***

Optymalny dobór okien do nowego domu jest zaiste zadaniem dość skomplikowanym. Nie w każdym pomieszczeniu niezbędne będzie okno energooszczędne, nie w każdym także – okno dźwiękochłonne czy przeciwsłoneczne. Dlatego przesądzającą o swoim komforcie i wydatkach przez wiele lat ostateczną decyzję najlepiej podjąć po dokładnej konsultacji z fachowym doradcą, których w firmie OknoPlus nie brakuje.

Inne artykuły:  Twoje prawa i możliwości dotyczące zwolnienia lekarskiego