Dla wielu z nas salon stanowi serce domu, w którym koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. To tutaj wypoczywamy po ciężkim dniu pracy, oglądamy telewizję i przyjmujemy gości. Z racji swoich funkcji wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jeśli zastanawiasz się, jakie lampy wybrać do pokoju dziennego, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

 Lampy wiszący – niezawodne w każdym domu

W większości gospodarstw domowych to właśnie sufitowe lampy wiszące są głównym źródłem sztucznego światła. Wybierając oświetlenie do salonu, należy pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu go do wielkości pomieszczenia. Odpowiednio usytuowane zagwarantuje przyjemne równomierne światło w całym wnętrzu. Tego rodzaju klosze sprawdzą się także w pokojach o małej powierzchni, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. W zależności od metrażu i naszych preferencji możesz wybierać pomiędzy rozwiązaniami jednopunktowymi oraz wielopunktowymi.

Lampy wiszące oprócz swojej roli praktycznej, pełnią także funkcję dekoracyjną. Mogą stanowić ciekawy akcent stylistyczny, który przełamie aranżacje wnętrza i będzie przykuwać wzrok każdego gościa. Postaw na nowoczesne materiały – szkło lub metal – jeśli szukasz uzupełnienia do pokoju w minimalistycznym stylu. W tradycyjnych mieszkaniach sprawdzą się z kolei klasyczne drewniane, papierowe i plastikowe żyrandole.

Jak oświetlić stół w salonie?

Wielu z nas zastanawia się także, w jaki sposób doświetlić stół jadalniany umieszczony w salonie. W takiej sytuacji warto wybrać jednopunktową lampę wiszącą i umieścić ją bezpośrednio nad miejsce spożywania posiłków. Należy przy tym pamiętać, że źródło światła dodatkowego nie może być zawieszone ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Emitowane światło powinno budować rodziną atmosferę, najlepiej sprawdzi się zatem to ciepłe i rozproszone.

Inne artykuły:  Czy za pomocą kominka można podgrzewać ciepłą wodę użytkową?

Wybierając klosz masz pełną dowolność stylistyczną. Możesz zdecydować się na rozwiązanie, które zharmonizuje projekt i go uzupełni, jednakże nie boj się nietypowych połączeń. Abażur w intensywnym kolorze lub nietypowym kształcie pozwoli przełamać aranżacyjną monotonię i nadać wnętrzu nowe życie. Miłośnicy oryginalność mogą wprowadzić do nowoczesnego salonu lampę wiszącą jedno- lub wielopunktową w stylu reflektorowym, która nie tylko doskonale oświetli pokój, ale także wzbogaci wystrój mieszkania.

Kinkiety do salonu – dodatkowe źródło światła

Kinkiety ścienne świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym wnętrzu. W zależności od wybranego usytuowania oraz rodzaju światła mogą spełniać różnorodne funkcje. Wiele osób wybiera je, aby stworzyć odpowiedni klimat i nastrój, sprzyjający wieczornemu relaksowi w gronie rodziny lub przyjaciół.

Możesz postawić na te w neutralnych barwach i w dyskretny sposób doświetlić przestrzeń do czytania książki. Jeśli szukasz ozdoby do pomieszczenia dziennego, wybierz kinkiety które umożliwią podkreślenie innych mebli, luster lub dodatków, takich jak roślinność lub ramki ze zdjęciami.

Lampa stojąca – funkcjonalna i dekoracyjna

Lampa stojąca to kolejne rozwiązanie, które umożliwia doświetlenie wybranego obszaru naszego salonu. Z jednej strony pozwoli na stworzenie odpowiedniego klimatu i atmosfery, z drugiej zapewnieni światło wszędzie tam, gdzie nie dociera to emitowane z wiszącego żyrandola. W bogatej ofercie wielu sklepów znajdziesz zarówno nowoczesne modele, tak zwane tripody, oparte na trzech nogach. To dynamiczne podparcie znacząco wzbogaci wystrój pokoju. W tradycyjnych wnętrzach z kolei sprawdzi się klasyczna lampa na pojedynczym podparciu.

Inne artykuły:  Styl industrialny - czy hokery barowe się w nim sprawdzą?