Drewno jest materiałem ponadczasowym i to fakt niezaprzeczalny. Tworzy przyjemny i zdrowy mikroklimat we wnętrzu, dlatego sypialnia w drewnie jest przyjaznym miejscem także dla alergików i astmatyków, pod warunkiem, że drewno nie zostało pokryte żadnymi drażniącymi substancjami lotnymi, a jedynie tymi naturalnymi. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam pomysły na aranżację ściany w drewnie. Dzięki temu remont sypialni będzie udany.

Minimalizm w cenie, czyli płyty wiórowe lub panele korkowe na ścianach

Pierwsza propozycja na ściany zapewnia świetne wygłuszenie, a więc izolację akustyczną, która w sypialni jest bardzo ważna. Można wybrać tańsze rozwiązanie, jakim są płyty wiórowe tworzone na bazie drewna. Jednak większą trwałością, a dodatkowo odpornością na wilgoć, grzyby i inne drobnoustroje wykazują się panele korkowe. One tworzone są z kory drzewnej pozyskiwanej prosto z drzewa. Co ciekawe przy ich produkcji nie zostaje ścięte ani jedno drzewo, co na pewno ucieszy miłośników ekologii. Jednocześnie można liczyć na niepowtarzalny zapach w sypialni. Kora jest dla drzewa niczym naskórek, zatem regeneruje się i drzewo może żyć dalej mimo ingerencji w jego zewnętrzną powłokę. Panele korkowe mogą mieć różne kształty, a dodatkowo często są barwione w masie, dlatego uzyskuje się różnorodne barwy, a nie jedynie standardowe odcienie drewna.

Inne artykuły:  Ile kosztuje remont mieszkania

Drewniana boazeria angielska idealna do stylizowanych wnętrz

Kolejna propozycja na ściany wykończone w drewnie to drewniana boazeria. Jest to element, który pasuje zwłaszcza do sypialni urządzonych w stylu rustykalnym bądź kolonialnym. Frezowane elementy świetnie współgrają z frezowaniami widocznymi na wezgłowiu łóżka albo froncie szafy czy nawet drzwiach wewnętrznych do sypialni. Wszystko to sprawia, że można stworzyć jednolitą aranżację niczym z katalogu. Lamperia angielska może pokrywać jedynie dolną część ścian do metra wysokości. Takie rozwiązanie sprawia, że ściana jest dodatkowo ocieplona, a jednocześnie chroniona przed uszkodzeniami. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że walory estetyczne takiego wykończenia ścian w sypialni są na najwyższym poziomie.

Panele drewniane z efektem 3D świetny wybór w połączeniu ze ścianami pomalowanymi w odcieniach brązu i beżu

Nasz następny pomysł na aranżację ściany w drewnie to panele drewniane z efektem 3D. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które na pewno do tanich nie należy, bo takie panele są formowane ręcznie z naturalnego drewna. Mogą mieć różnorodną fakturę i stworzone z cienkich listewek drewnianych, które są wypukłe, a na ścianie będą się prezentować nawet lepiej niż kamień dekoracyjny. Oczywiście wykończenie wszystkich ścian w ten sposób to byłoby zbyt wiele, jednak jedna ściana jak najbardziej może się w ten sposób wyróżniać i współgrać z pozostałą nowoczesną aranżacją sypialni.

Połączenie ceramiki drewnopodobnej i drewna w sypialni

Drewno można łączyć z różnymi materiałami zarówno kamieniem, jak i płytkami ceramicznymi dlatego proponujemy właśnie w ten sposób zaaranżować wnętrze sypialni. Można zatem sięgnąć po niezawodny klej epoksydowy, który sprawdzi się do przyklejenia ceramiki drewnopodobnej. Właśnie takie płytki można połączyć z panelami drewnianymi na ścianach czy też płytami wiórowymi tworząc ciekawy efekt. Kleje epoksydowe sprawdzają się także do kamienia. Stąd również kamień można z powodzeniem połączyć z drewnem w aranżacji sypialni. Kamień może znaleźć się w dolnej części ściany. Z kolei w górnej mogą znaleźć się przymocowane pionowo panele drewniane. Oczywiście warto odpowiednio dobrać kolorystykę kamienia, a także paneli drewnianych na ścianach, tak by aranżacja nie była zbyt ciemna.

Inne artykuły:  Jak dbać o łóżko tapicerowane?

Trudno wyobrazić sobie bardziej przytulny materiał wykończeniowy niż drewno. Tworzy w sypialni uspokajającą atmosferę zarówno jako samodzielny element, jak i w połączeniu z innymi. Stanowi izolację termiczną i akustyczną i może współgrać z drewnianą podłogą. Tak wyremontowana sypialnia nie wyjdzie z mody i będzie ponadczasowa, tak jak ponadczasowe jest drewno. Dzięki niemu można stworzyć wnętrze w duchu filozofii hygge.