Kawalerki to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów mieszkań, gospodarowanych zarówno w małych, jak i dużych miastach. W tego rodzaju niewielkich pomieszczeniach niezwykle ważne jest odpowiednie rozplanowanie. Bardzo często najwięcej problemu sprawia wprowadzenie do wnętrza zabudowy kuchennej. Poznaj nowoczesne sposoby na urządzenie kuchni w kawalerce.

Krok podstawowy – zadbaj o kolorystykę i ergonomię!

Małe pomieszczenia wymagają niestandardowych rozwiązań. Bardzo często w niewielkich gabarytów wnętrzach wprowadza się zabiegi, mające na celu ich optyczne powiększenie. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma odpowiednio dobrana kolorystyka. Urządzając kuchnię w kawalerce, należy wybierać jasne, nierzucające się w oczy zabudowy, które wprowadzają do pomieszczenia potrzebny ład i porządek.

Kuchnie nowoczesne to również wysoka ergonomia. Dobrze, jeżeli aneks jest nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb właścicieli. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne systemy przechowywania, odpowiednio rozmieszczone oświetlenie, a także jakość materiałów, z jakich wykonane są szafki i blaty. Tak holistyczne podejście do wyboru kuchni sprawi, że kawalerka będzie prezentować się zgrabnie, a pomieszczenie wyda się znacznie większe, niż w rzeczywistości jest.

Jak urządzić kuchnię w kawalerce?

Wiele osób posiadających kawalerki nie do końca wie, w jaki sposób praktycznie je urządzić. Mieszkanie zazwyczaj składa się z jednego lub dwóch pokojów, dlatego niezwykle ważne jest w tym przypadku jego odpowiednie rozplanowanie. Istnieją trzy najczęściej wykorzystywane sposoby na umieszczenie aneksu kuchennego w tak niewielkim pomieszczeniu.

Inne artykuły:  Jak urządzić małe mieszkanie 35 m

Kuchnia połączona z salonem

Jeśli dysponuje się tylko jednym pokojem, jednak chce się zachować dwie odseparowane od siebie strefy: kuchnię i salon, to warto zdecydować się na wprowadzenie do wnętrza jednego z dwóch niestandardowych rozwiązań.

  • Blat kuchenny – umieszczenie przy ścianie wystającego blatu to nie tylko świetny pomysł, dzięki któremu można rozdzielić dwie osobne strefy. Dodatkowy aneks sprawia, że zyskuje się jeszcze jedno miejsce na przygotowywanie potraw, stół, na którym można spożywać posiłki, jak i wyspę, która może służyć jako miejsc do bufetu na okolicznościowe przyjęcie.
  • Sofa lub kanapa – wyposażenie tego rodzaju to skuteczny sposób na rozdzielenie strefy kuchennej od salonu. Wypoczynek należy ustawić tyłem do kuchni, co pozwala na stworzenie dwóch osobnych, przytulnych kątów.

Kuchnia jednorzędowa

Układ jednorzędowy to jeden z najmniej absorbujących przestrzeń kawalerki ułożeń kuchennych. Zachowanie kuchni w linii prostej nie zajmuje ważnej w małych wnętrzach przestrzeni. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o zachowaniu minimalistycznych szafek i utrzymaniu jednolitej gamy kolorystycznej. Świetnie sprawdzają się również meble z szafkami bez uchwytów. Takie projekty można zamówić między innymi u producenta mebli kuchennych, jakim jest ernestrust. Doskonałym rozwiązaniem na optyczne powiększenie przestrzeni jest umieszczenie luster pomiędzy dolnym, a górnym blatem aneksu kuchennego. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z większą ilością zabrudzeń.

Kuchnia pod antresolą

Kawalerki bardzo często znajdują się w kamienicach bądź wysokich blokach. Dzięki temu świetnym rozwiązaniem, które zapewnia zachowanie sporej ilości przestrzeni we wnętrzu, jest zbudowanie antresoli, na której można umieścić łóżko. To sprawia, że pod wbudowanym tarasem znajduje się dodatkowe miejsce do zagospodarowania na blat kuchenny. Decydując się na ten krok, warto wybrać aneks, który posiada dobrej jakości okap pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Dobrze jest również zadbać o kwestie oświetlenia, gdyż antresola może ograniczać dostęp do naturalnego światła.

Inne artykuły:  Jak urządzić przedpokój

Ostateczny projekt kuchni do kawalerki należy dostosować do swoich własnych preferencji. Należy wziąć pod uwagę kwestie estetyczne, jak i sposób funkcjonowania w pomieszczeniu.