Dominacja podłóg drewnianych w pokojach dziennych pomału przestaje mieć rację bytu. Nadal jest to popularny materiał i z pewnością nigdy nie nastanie czas, gdy zupełnie przestaniemy z niego korzystać. Jednak w miarę technologicznego postępu i zmieniających się wnętrzarskich trendów pojawiają się równie kuszące alternatywy dla tego rodzaju podłogowego pokrycia. Każdy z materiałów ma swoje mocne i słabe strony zarówno pod względem użytkowym, jak i pod kątem tego, w jakim wnętrzu sprawdzi się najlepiej. Przyjrzyjmy się zatem, co można dostać w sklepach.

Alternatywa dla podłóg drewnianych, czy klasyka – co się najlepiej sprawdzi?

Szeroki wybór paneli podłogowych kusi, aby były one pierwszym wyborem, gdy myślimy o podłodze do domu. Jednak nawet ta grupa nie jest jednorodna. Różnorodne sposoby wykończeń, klasa ścieralności oraz wymogi odnośnie montażu będą wpływały na to, jaka podłoga sprawdzi się w danym wnętrzu. Nie bez znaczenia jest też to, czy mamy małe dzieci lub jesteśmy właścicielem zwierząt domowych. Drewniane deski, które są trwałe, ale dosyć wymagające pod względem konserwacji mogą być problematyczne, gdy podłoga będzie mocno eksploatowana, a przez to podatna na zabrudzenia. Kluczowe jest też wcześniejsze rozstrzygnięcie, czy będziemy korzystać z takich udogodnień jak ogrzewanie podłogowe. Rozprowadzenie instalacji oraz późniejsza dystrybucja ciepła wymaga użycia specjalnych materiałów, które będą odporne na działanie wysokiej temperatury.

Inne artykuły:  Jak zadbać o porządek w domu po remoncie podłogi i co zrobić z pozostałymi panelami czy parkietem?

Plusem położenia na podłogę paneli będzie z pewnością łatwość ich montażu i stosunkowo niska cena. Nie trzeba jej lakierować, ani używać specjalnej farby, do jej wykończenia. Podłoga z czasem będzie się rysować, a na łączeniach może się rozchodzić. Po kilku latach będzie zapewne wymagała wymiany.

Betonowa podłoga – czy to dobre rozwiązanie?

Beton kojarzy się słusznie jako trwały materiał. Jednak z pewnością niewiele osób myśli o tym, aby pokryć nim domowe podłogi. Pojawia się on już na ścianach, a także na zewnątrz pomieszczeń, w przestrzeniach typu schowki, czy garaż. Odpowiednio przygotowany i zaimpregnowany beton z wykorzystaniem pokrycia takiego jak farba do betonu pozwala na swobodne wykorzystanie go praktycznie we wszystkich domowych zakątkach. Beton pasuje do modnych przestrzeni industrialnych, podkreślając ich surowy charakter. Użycie farby do dekoracyjnego malowania może dodatkowo wprowadzić ciekawy element do aranżacji.

Zabezpieczenie podłogi kluczem do jej trwałości

Każda podłoga, czy to z litego drewna, czy też wykonana z innych materiałów będzie długo wyglądać dobrze, gdy zostanie odpowiednio zabezpieczona. Pokrycie jej odpowiednią powłoką, jaką jest farba do podłogi, pozwala ochronić ją i przedłużyć jej żywotność. Malowanie podłogi nie jest czynnością zbyt czasochłonną i skomplikowaną, a poza względem estetycznym ułatwia też jej codzienne czyszczenie. Kurz i brud nie osadzają się wtedy tak intensywnie, a samo mycie staje się dużo łatwiejsze. Warto więc zaopatrzyć się w jedną z farb oferowanych przez producenta https://www.sniezka.pl/, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem.

Inne artykuły:  Wszystko, co musisz wiedzieć o wannach wolnostojących!

Podłogę najlepiej jest malować kilkukrotnie, pokrywając ją cienką warstwą produktu. Tym sposobem uzyskamy solidną zabezpieczająca warstwę. Samo nakładanie najlepiej wykonać niewielkim pędzlem lub ewentualnie wałkiem. Odrobina wprawy i cierpliwości z pewnością da satysfakcjonujący efekt. Warto zadbać o ten aspekt, by dłużej cieszyć się piękną podłogą.