Łóżka tapicerowane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Uznawane są za produkt klasy premium ze względu na niepowtarzalny, elegancki design. Wybierają je zarówno zwolennicy wnętrz klasycznych, jak i miłośnicy nowoczesnego stylu. Aby jednak przez wiele lat zachwycały nietuzinkowym, a jednocześnie estetycznym wyglądem, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Dowiedz się, jak dbać o łóżko tapicerowane.

Największe zalety łóżek tapicerowanych

Łóżko tapicerowane to mebel, którego rama pokryta jest odpowiednią tkaniną. Oprócz tego najczęściej do kompletu oferowany jest zagłówek wykonany w takim samym stylu. Tapicerowane elementy mogą być dodatkowo ozdobione poprzez pikowania czy dekoracyjne kryształy. O to, w jakim wnętrzu najlepiej sprawdzi się łóżko tapicerowane, zapytaliśmy przedstawiciela firmy MK Foam, zajmującej się sprzedażą łóżek.

Łóżko pokryte odpowiednim materiałem charakteryzuje się niepowtarzalnym designem, a oprócz funkcji praktycznych, ma także ważne znaczenie dla estetyki całego wnętrza. Jako że można wybierać spośród setek materiałów o różnych właściwościach, kolorach i strukturach, każdy znajdzie coś dla siebie. Łóżko tapicerowane wpisze się zarówno w stylistykę klasycznej sypialni, jak i zadowoli miłośników nowoczesnego urządzania wnętrz.

Zastosowanie tkaniny w obiciach meblowych daje wrażenie przytulności. Jeśli wybierzemy łóżko tapicerowane, a do tego ozdobimy ścianę zagłówkiem pokrytym tym samym materiałem, sypialnia stanie się bardziej klimatyczna i będziemy mieć wrażenie, że jest cieplejsza. Jeśli zatem zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy zadbać o to, abyśmy mogli się cieszyć nim jak najdłużej. W tym celu po pierwsze trzeba dobrać tkaninę do swoich potrzeb, po drugie zaś wykonywać regularne czynności pielęgnacyjne.

Inne artykuły:  Czas na remont: jaki kolor do salony wybrać ?

Dobór odpowiedniej tkaniny

Wybór tkanin tapicerskich jest naprawdę ogromny. Decydując się na jedną z nich, trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby, zarówno jeśli chodzi o estetykę, jak i sposób korzystania z mebla. Jeżeli służy on tylko do spania, można się zdecydować na delikatniejszy materiał. Jeśli zaś lubimy spędzać w łóżku dużo czasu, a do tego często towarzyszą nam dzieci i zwierzęta, z pewnością warto wybrać tkaninę o odpowiednich parametrach. Na szczęście większość tkanin obiciowych od renomowanych producentów ma podwyższoną odporność na zabrudzenia i zadrapania. Jeśli zatem dokonamy wyboru przede wszystkim w oparciu o swoje potrzeby, będziemy mieć pewność że materiał nie straci swoich właściwości, np. w wyniku kontaktu z pazurami psa czy kota. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo wszystko trzeba będzie o niego dbać.

Regularne czynności pielęgnacyjne

Aby łóżko tapicerowane przez wiele lat wyglądało jak nowe, warto regularnie czyścić tkaninę. Raz na kilka tygodni lub w razie potrzeby trzeba dokładnie ją odkurzyć, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli mamy do czynienia z materiałem posiadającym włosy, czyszczenie należy wykonywać z kierunkiem włosa. Jeżeli istnieje taka możliwość, lepiej nie ustawiać mebla w miejscu, w którym będzie poddany stałemu nasłonecznieniu, ponieważ tkanina z czasem może wyblaknąć. Przy wyborze materiału tapicerskiego najlepiej zasięgnąć opinii sprzedawcy dotyczącej właściwości i sposobu pielęgnacji.

Jeśli będziemy dbać o łóżko tapicerowane, przez wiele lat zachowa estetyczny wygląd. Z tego powodu trzeba poznać właściwości tkaniny, a następnie dostosować do nich czynności pielęgnacyjne.

Inne artykuły:  Stwórz swoje miejsce relaksu — porady do aranżacji sypialni