Decydując się na zakup domu czy mieszkania niemalże równocześnie zaczynamy myśleć o jego wyposażeniu. Miejsce, które w najbliższych latach ma stać się naszym domem musi być nie tylko ładne ale i funkcjonalne.
Dommania.pl – wyposażenie kuchni w jednym miejscu.

Jak zaprojektować kuchnię?

Nie ulega wątpliwości, iż kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. Nierzadko porównywana jest do jego serca. To prawda. Coraz częściej to kuchnia stanowi miejsce, w którym spotykamy całą rodzinę, która po wspólnym śniadaniu rozstaje się na cały dzień. W kuchni prowadzimy ożywione dyskusje, a nawet przyjmujemy  gości. Nie wspominając o niej nie możemy zapominać, iż to w niej przygotowywane są posiłki dla członków rodziny. Właśnie z tego względu tak dużą wagę przywiązujemy do jej wyglądu.

nowa kuchnia własnego projektu
fot. Nowa kuchnia – realizacja własnego projektu kuchni
 

Decydując się na zakup mieszkania w pierwszej kolejności oceniamy wygląd kuchni. Nowa kuchnia musi być funkcjonalna, a przy tym nie tracić na walorach estetycznych. Rozwiązania, które sprawdzały się jeszcze kilka lat temu, w tej chwili straciły na aktualności. Dobrym tego przykładem jest zmywarka. Jeszcze kilka lat temu była uznawana za ciekawy, acz niepotrzebny element wyposażenia. Dziś zmywarka stała się integralną częścią kuchni.

Inne artykuły:  Jak połączyć klasyczne piękno drewna dębowego z nowoczesnym designem?

Bez względu na to czy marzymy o klasycznej kuchni, czy nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym stylu musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z projektem kuchni.

Im mniejsza kuchnia, tym nasz projekt powinien być bardziej przemyślany. Na małej powierzchni nie możemy popełnić błędu, gdyż niekorzystnie wpłynie na całe pomieszczenie.

Elementy, które powinien uwzględniać plan kuchni:

Nasz projekt powinniśmy rozpocząć od zmierzenia powierzchni, którą będziemy projektować. Na nasz plan powinniśmy nanieść sieć elektryczną oraz miejsce na zmywarkę oraz zlew. Po dokonaniu podstawowych obliczeń należy podjąć decyzję o rozmieszczeniu poszczególnym urządzeń AGD. Do tego pomoże tzw. zasada trójkąta, którą w swojej pracy kierują się profesjonaliści. Zasada mówi, iż wierzchołki trójkąta powinny stanowić najważniejsze urządzenia kuchenne, czyli lodówka, kuchenka oraz zlew. Boki trójkąta to drogi, po których przemieszcza się użytkownik kuchni. Właśnie dlatego odległość między kuchenką a zlewem oraz lodówką, nie powinna być większa niż 210 cm. Niezwykle ważne jest podjecie decyzji o wysokości blatu. Przyjmuje się, iż powinien znajdować się ok. 15 cm poniżej zgiętego łokcia. Zwykle jest to od 90 do 100cm. Aby przygotowywanie posiłków nie było dla nas obciążające, długość tzw. blatu roboczego powinna wynosić co najmniej 70 cm.

programy do projektowania kuchni
fot. Darmowe czy płatne programy do projektowania kuchni – które wybrać ?
 

Programy do projektowania kuchni

Coraz więcej z nas decyduje się na samodzielne zaprojektowanie mieszkania czy domu. za sprawą Internetu mamy możliwość śledzenia trendów dotyczących wystroju wnętrz. Coraz popularniejsze spotkania zrzeszające designerów i projektantów sprawiają, iż zaczynamy wierzyć we własne umiejętności i tzw. smak. Widząc zwrot ku własnym umiejętnościom firmy tworzące programy komputerowe wprowadziły do swojej oferty liczne programy do projektowania kuchni.

Inne artykuły:  Czas na remont: jaki kolor do salony wybrać ?

Programy do projektowania kuchni – nasze propozycje:

  1. KD Max

Intuicyjna obsługa interfejsu tego programu sprawia, iż cieszy się dużą popularnością pośród użytkowników. pozwala na szybką i co najważniejsze efektywną pracę osób, które wcześniej nie miały styczności z programami odpowiedzialnymi za wizualizację. KD Max pozwala użytkownikom na budowę mebli od podstaw, jak i korzystanie z gotowych bibliotek mebli. Opcja automatycznego przycinania mebli pozwala na szybką kompletną zabudowę kuchni oraz pozostałych pomieszczeń.

  1. Kitchen Draw

Pozwala na sporządzenie planów oraz wizualizacji. Dzięki dostępnym funkcjom mamy możliwość stworzenia przykładowego kosztorysu. Co więcej program ten pozwala na projektowanie pomieszczeń z elementami na wymiar. program dostępny jest w języku polskim.

  1. PRO100

Zawiera gotowe projekty, które można samodzielnie modyfikować, korzystając z elementów dostępnych w bibliotece mebli, produkowanych przez znanych producentów.

Darmowy program do projektowania kuchni

Power Net + to darmowy program służący do przestrzennego projektowania wnętrz. Program pozwala stworzyć realistyczny oraz trójwymiarowy projekt kuchni. Gotowe aranżacje w postaci zdjęć można zapisać w pamięci komputera lub innego nośnika. Power Net + posiada ponad 1000 gotowych modeli 3D, które są na bieżąco aktualizowane. Co więcej program wyposażony jest w funkcję analizy kolizji, która umożliwia na zachowanie realistycznego charakteru projektu. Wygląd wizualizacji uatrakcyjniła funkcja zapalania świateł i wyświetlania odbić. Baza tekstur pozwala dopasować podłogi, blaty czy wykładziny do naszej wizji. Dużą zaletą tego programu jest to, iż modele producenckie znajdujące się w bazie Power Net + poddawane są wycenie, co pozwala na uzyskanie wstępnego kosztorysu. Darmowy program do projektowania kuchni Power Net + dedykowany jest każdemu, kto pragnie zmierzyć się z samodzielnym zaprojektowaniem kuchni marzeń.

Inne artykuły:  Programy do projektowania wnętrz. Czy warto korzystać z programów do aranżacji wnętrz?

jak zaprojektować kuchnię
fot. Jak zaprojektować kuchnie we własnym mieszkaniu ?

Projekt kuchni – na co zwrócić uwagę

Decydując się na samodzielne stworzenie wymarzonej kuchni powinniśmy mieć na uwadze panujące trendy. To one unaoczniają rozwiązania, które sprawdzają się w kuchni. Pamiętajmy jednak, iż projekt ma być przede wszystkim odbiciem naszego smaku oraz naszych potrzeb. Pamiętajmy, iż liczne programy do projektowania nowych kuchni, targi mebli, liczne konta na instagramie powinny być naszą inspiracją, z której wybierzemy coś dla siebie. Coś, co nie tylko zachwyci naszych gości, ale będzie sprawiało przyjemność domownikom. Trud włożony w zaprojektowanie niepowtarzalnego wnętrza, być może stanie się przepustką do świata projektantów wnętrz? Ilu spośród nas może odnaleźć się w tej branży? Z pewnością zaprojektowanie funkcjonalnego pomieszczenia, które będzie stanowiło odbicie naszego charakteru, może stać się pierwszym krokiem w tym kierunku. Kuchnia stanowi serce każdego domu, dlatego jej urządzenie powinna poprzedzić dogłębna analiza przestrzeni, w której ma się znaleźć oraz ogrom pracy, który należy włożyć w jej powstanie. Tylko wtedy stanie się częścią naszej rodziny.