Możliwość samodzielnego zaprojektowania, a następnie zaaranżowania otaczającej nas przestrzeni, to bez wątpienia ogromna satysfakcja, ale i wymagająca praca. Jednak nikt inny, tak jak my sami, nie wie lepiej, jakie wnętrze będzie dla nas najbardziej użyteczne, a jednocześnie wygodne i przyjemne. Z tego powodu naprawdę warto podjąć wyzwanie i spróbować zaprojektować lub zaaranżować pomieszczenie własnymi siłami.

Na szczęście, w dobie prężnie rozwijającej się techniki oraz sieci internetowej, istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań i możliwości, z wykorzystaniem których tego rodzaju przedsięwzięcie może okazać się dużo łatwiejsze i szybsze w realizacji. Mowa w tym miejscu oczywiście o różnego rodzaju programach, które służą nam pomocą. Program do aranżacji wnętrz to niezwykle przydatny i pozwalający zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy sposób na to, aby wygodnie i bez wychodzenia z domu sprawdzić, jak najlepiej zorganizować przestrzeń dla siebie i swojej rodziny. Wiele z tego rodzaju narzędzi jest dostępne w internecie całkowicie za darmo i każdy może z nich skorzystać. Czy rzeczywiście mogą one wesprzeć nas podczas projektowania i aranżacji wnętrza? a jeśli tak, to który z nich najlepiej wybrać?

Jeden program do aranżacji wnętrz – wiele możliwości

Programy do projektowania wnętrz online są z reguły bogate w wiele przydatnych funkcji, dzięki czemu dają ich użytkownikowi naprawdę szeroki wachlarz możliwości, za sprawą których każdy z nas może poczuć się jak doświadczony projektant. Najczęściej dzięki takim programom możliwe jest zwłaszcza:

  • korzystanie z widoków 2D lub 3D;
  • korzystanie z szerokiej gamy dostępnych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz (takich jak na przykład meble czy sprzęty AGD i RTV);
  • tworzenie wnętrza od podstaw;
  • dostosowane do naszych potrzeb rozmieszczanie poszczególnych elementów;
  • dobieranie odpowiedniego rozmiaru wybranych elementów;
  • wybór rozmiarów aranżowanego pomieszczenia.
Inne artykuły:  Profesjonalne remonty mieszkań

Wersja językowa programu do projektowania wnętrz

profesjonalny program do projektowania wnętrz
fot. Przygotuj idealne wnętrze przy użyciu profesjonalnych programów do projektowania wnętrz

Darmowe programy do projektowania wnętrz dostępne są w sieci w różnych wersjach językowych. Niestety, nie z wszystkimi można pracować w języku polskim, choć takich programów jest bez wątpienia dużo mniej. Jeśli jednak spodobał nam się dany program i zależy nam na używaniu właśnie jego, to nie zrażajmy się od razu tym, że nie jest on dostępny w polskiej wersji. Obsługa wielu tego rodzaju programów jest naprawdę wysoce intuicyjna i nierzadko nie trzeba znać obcego języka, aby z powodzeniem zaprojektować lub zaaranżować wnętrze przy ich pomocy. Nie da się jednak ukryć, że opcje w polskiej wersji językowej cieszą się dużo większym zainteresowaniem odbiorców i są przez nich wybierane zdecydowanie częściej.

A może wersja premium?

Profesjonalny program do projektowania wnętrz musi być tak skonstruowany, aby mogli z niego korzystać zarówno zawodowi projektanci, jak i zainteresowani tym tematem laicy. Dlatego też wiele tego typu programów dostępnych jest w sieci internetowej w dwóch wersjach.

Pierwsza z nich to wersja darmowa. Przyda się każdemu amatorowi projektowania i aranżacji, który poszukuje wsparcia podczas prac na własny użytek. Wersja taka jest oczywiście zdecydowanie bardziej okrojona aniżeli ta, za którą trzeba zapłacić, jednak nadal często posiada wiele przydatnych opcji i z całą pewnością spełni oczekiwania niejednego użytkownika.

Z kolei wersje premium to takie, za dostęp do których należy uiścić opłatę. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości przydadzą się raczej profesjonalistom, którzy zawodowa zajmują się projektowaniem.

Inne artykuły:  Stylowe połączenie: Jak zestawić okrągły stolik kawowy z innymi elementami wystroju wnętrza

Gdzie znaleźć program do projektowania i aranżacji wnętrz?

Darmowy program do aranżacji wnętrz niezwykle łatwo jest odnaleźć w sieci. Zwłaszcza, jeżeli nie poszukujemy żadnego konkretnego narzędzia ani jego wersji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę określoną frazę, na przykład „program do aranżacji wnętrz online”, aby naszym oczom ukazała się imponująco długa lista stron, z których zasobów możemy skorzystać. Należy również w tym miejscu zaznaczyć, że podobne programy nierzadko odnaleźć można również na stronach popularnych producentów czy sklepów. Swój autorski program posiadają na przykład doskonale znane na rynku Ikea czy Leroy Merlin. Do nich również warto jest zajrzeć.

Jaki program do projektowania wnętrz
fot. Jaki program do projektowania wnętrz ?

 

System operacyjny ma znaczenie

Program do projektowania wnętrz darmowy, jak i płatny, będą nam z powodzeniem służyły tylko pod warunkiem, że posiadamy odpowiednio do nich dobrany system operacyjny. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że niektóre programy będą działały tylko wtedy, kiedy na naszym komputerze zainstalowany jest system Windows. Inne zaś przeznaczone są dla oprogramowania iOS. Jednak na rynku istnieje wiele tego typu produktów, które dostosowane są do obu tych systemów, co znacznie ułatwi wybór zwłaszcza amatorom.

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać?

Jeżeli nie posiadamy ambicji ku temu, aby tworzyć fotorealistyczne wizualizacje o wysokim stopniu skomplikowania, to bez wątpienia wystarczy nam program do projektowania wnętrz za darmo. Wersje premium wprawdzie dają użytkownikowi dużo więcej możliwości działania, jednak większość z takich dodatkowych opcji nie przyda się osobie, która pragnie jedynie zmienić wystrój własnego wnętrza. Natomiast darmowe programy online są łatwe w obsłudze i każda osoba, która umie posługiwać się komputerem, z całą pewnością równie sprawnie obsłuży większość z nich. Wystarczy poeksperymentować chwilę z kilkoma dostępnymi w sieci programami aby szybko się zorientować, z którym pracuje nam się najlepiej, i „zaprzyjaźnić się” z nim na dłużej.

Inne artykuły:  Ścianki prysznicowe jako element designu: inspirujące pomysły na nowoczesne łazienki
programy do projektowania wnętrz online
fot. Najlepsze programy do projektowania wnętrz

Kilka propozycji porgramów do projektowania wnętrz

Wśród najbardziej popularnych programów służących projektowaniu i aranżacji wnętrz warto w tym miejscu wymienić na przykład Roomstyler – 3D room planning tool, Autodesk Homestyler czy SweetHome 3D. Mimo tego, że wszystkie one są całkowicie darmowe, to dają użytkownikowi naprawdę wiele możliwości, a przy tym są przejrzyste i przyjemne w odbiorze. Warto sprawdzić, na co je stać, zanim zdecydujemy się skorzystać z usług profesjonalnego projektanta, który w swojej ofercie z całą pewnością nie przewidział bezpłatnych usług.