Pasy bezkońcowe to szeroko stosowane narzędzia w przemyśle i rzemiośle. Wykorzystuje się je także w pracach remontowych i renowacyjnych.

Pasy bezkońcowe i ich podłoża

Jak wspomniano, taśmy szlifierskie bezkońcowe, w tym np. pasy bezkońcowe Klingspor, to duża gama zróżnicowanych pod względem zastosowań i wykonania narzędzi szlifierskich. W portfolio producentów tych narzędzi znajdziemy pasy ścierne bezkońcowe wykonane z materiałów ściernych mających podłoża papierowe, płócienne, poliestrowe i włókninowe. Jak wiadomo, dobiera się je m.in. w zależności od warunków szlifowania i stosowanych podczas niego prędkości skrawania i nacisków na powierzchnie obrabiane. Aby pasy bezkońcowe o podłożu papierowym miały odpowiednią wytrzymałość i długą żywotność, taśmy bezkońcowe produkuje się z papierów ciężkich D o gramaturze 140-150 g/m2, E (gramatura – 200-230 g/m2) i F (gramatura – 270 g/m2). Natomiast ich podłoża płócienne, które są bardziej wytrzymałe niż papierowe, wytwarza się z bawełnianych płócien lekkich (J), lekkich i elastycznych (JF), ciężkich (X), ciężkich oraz elastycznych (XF). Z kolei do najtrudniejszych operacji obróbczych, m.in. do szlifowania twardych rodzajów stali, przeznaczone są pasy ścierne o podłożu z ciężkiej tkaniny poliestrowej (Y) lub kombinowane będące połączeniem tkaniny bawełnianej z poliestrową, łączące w sobie dwie istotne cechy: wysoką wytrzymałość mechaniczną i dużą elastyczność. Ostatni rodzaj tych narzędzi, włókninowe pasy bezkońcowe Klingspor np. produkuje ze wzmocnionej włókniny szlifierskiej. Podkład ten wykorzystują także inni producenci tego rodzaju materiałów ściernych.

Inne artykuły:  Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator przenośny?

Do prac remontowych, w tym do renowacji elementów drewnianych, parkietów, desek podłogowych itp., wykorzystuje się pasy ścierne wykonane na podłożach papierowych, płóciennych i poliestrowych. Dostępne są one z ziarnem z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego, elektrokorundu ceramicznego oraz węglika krzemu. Jak wiadomo, ziarno elektrokorundowe mają pasy ścierne o szerokim spektrum przeznaczenia (metale nieżelazne, stal, drewno, materiały kompozytowe, farby, lakiery), zwane niekiedy uniwersalnymi. Bardziej specjalistyczny zakres aplikacji oferują taśmy szlifierskie bezkońcowe z elektrokorundem cyrkonowym (stale szlachetne, stal czarna, drewno twarde i egzotyczne) i ceramicznym (stale stopowe i szlachetne). Natomiast węglik krzemu, podobnie jak elektrokorund, sprawdza się w szlifowaniu dużego spektrum materiałów: od szkła i tworzyw sztucznych, przez kamień, do lakierów, szpachli, twardego drewna oraz płyt wiórowych.

Pasy ścierne bezkońcowe stosowane w pracach remontowych

Do renowacji elementów drewnianych, takich jak belki, boazerie, drzwi, ościeżnice, deski elewacyjne itp., doskonale nadają się pasy ścierne, w tym też np. pasy bezkońcowe Klingspor, których można użyć na ręcznych szlifierkach taśmowych z napędem elektrycznym, popularnie zwanych czołgami. Urządzenia te umożliwiają efektywne szlifowanie elementów drewnianych bez konieczności pracochłonnego ich demontażu.

Podręcznikowym przykładem narzędzi szlifierskich przeznaczonych do ręcznych szlifierek taśmowych jest np. pas bezkońcowy LS 307 X produkcji Klingspor z ziarnem z elektrokorundu o nasypie pełnym. Wykonano go na podłożu płóciennym z wytrzymałego płótna X. Jego spektrum zastosowań jest kompleksową odpowiedzią producenta na potrzeby fachowców, którzy zajmują się pracami remontowymi i renowacyjnymi. Omawiany pas bezkońcowy od firmy Klingspor przeznaczony jest bowiem do szlifierskiej obróbki drewna, metali, farb, lakierów, metali nieżelaznych itd. Można go użyć zarówno do zgrubnego szlifowania, międzyoperacyjnego, jak i wykończeniowego, gdyż dostępny jest w granulacjach P24-P180. Omawiany pas bezkońcowy oferowany jest w standaryzowanych wymiarach i można go wykorzystać praktycznie we wszystkich ręcznych szlifierkach taśmowych dostępnych obecnie na rynku. Należy tu zauważyć, że pasy ścierne bezkońcowe, takie jak LS 307 X, to obecnie jedne z najbardziej popularnych narzędzi do szlifowania.

Inne artykuły:  Akcesoria do basenów domowych i jacuzzi

Osobną grupę pasów ściernych używanych w pracach remontowych tworzą taśmy szlifierskie bezkońcowe przeznaczone m.in. do renowacji parkietów z użyciem cykliniarek. Produkuje się je na podłożach płóciennych X i poliestrowych Y. W narzędziach tych stosuje się elektrokorund cyrkonowy o nasypach pełnym i półotwartym. Co ważne, taśmy szlifierskie bezkońcowe niektórych producentów mają także powłokę antystatyczną przeciwdziałającą zapychaniu się ich urobkiem. Należy tu zauważyć, że omawiane tasmy scierne bezkońcowe nie tylko wykorzystywane są przez parkieciarzy, ale także przez fachowców zajmujących się szlifierską obróbką innych materiałów niż drewno lite, a dokładniej mówiąc: metali, stali szlachetnej i zwykłej, tworzyw sztucznych.

Jak stosować taśmy bezkońcowe?

Taśmy ścierne bezkońcowe napędzane ręcznymi szlifierkami taśmowymi służą do szlifowania wzdłuż słojów. Taki kierunek szlifowania, o ile to możliwe, należy koniecznie zachować, aby uzyskać bardzo dobre jakościowe wyniki obróbki. Jednakże czasami jest to niemożliwe, np. jeśli obrabiana powierzchnia złożona jest z elementów drewnianych o różnym ułożeniu słojów. W takim wypadku taśmy ścierne bezkońcowe można wykorzystać tylko do szlifowania zgrubnego, zaś do międzyoperacyjnego i wykończeniowego powinno się użyć szlifierek mimośrodowych i krążków ściernych. W przypadku, kiedy taśmy bezkońcowe wykorzystywane są do renowacji parkietów na cykliniarkach, należy w zależności od równości podłogi szlifować nimi pod kątem 30-45° do klepek i włókien drewna.