Ogrzewanie domu oraz dobór odpowiedniego rodzaju instalacji spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi domu. Decydując się na pompę ciepła, zyskujemy wygodne oraz optymalne rozwiązanie, które jest dodatkowo ekologiczne. Jednak nadal wiele osób boi się kosztów takiej inwestycji, zastanawiając się, czy jest ona opłacalna oraz jak szybko nastąpi zwrot kosztów.

Jak działa pompa ciepła?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które w zależności od naszych potrzeb mogą być przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody basenowej oraz do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń budynków. Cena danej instalacji zależy w dużej mierze od wybranego rodzaju sterownika. Zakup pompy ciepła jest najbardziej opłacalny przede wszystkim wtedy, kiedy budynek nie ma dostępu do gazu lub należałoby postarać się do niego o bardzo długie przyłącze. Nie licząc kosztów instalacji, pompa ciepła to bez wątpienia najtańsze obecnie dostępne ogrzewanie na rynku.

Instalacja pompy ciepła w domu

Pompa ciepła to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż instalowane urządzenia są praktycznie niewidoczne w domu. Zarówno urządzenie znajdujące się pod dachem, jak i część pozyskująca ciepło umieszczona na zewnątrz, pracują bardzo cicho. Wśród pomp mamy do wyboru dwa rodzaje: powietrze-woda lub grunt-woda.

Pompa powietrze-woda pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego. Wymaga to zainstalowania na posesji urządzenia przypominającego dosyć duży wentylator. Nie należy się go jednak obawiać, ponieważ jego montaż jest prosty. Pompa grunt-woda, jak sama nazwa wskazuje, czerpie energię z  ziemi i doskonale sprawdza się niemal w każdych warunkach gruntowych.

Inne artykuły:  Dzwonek bezprzewodowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 Wybór odpowiedniego rodzaju pompy oraz instalacji lepiej zostawić specjalistom. Firma, w której planujemy zakup pompy – po rozmowie oraz poznaniu naszych preferencji – powinna sama zaproponować najkorzystniejsze dla naszego domu rozwiązanie. Taki sposób obsługi proponuje np. firma Hewalex.

Koszty vs. zyski. Czy pompa ciepła się opłaca?

Zazwyczaj wydatki inwestycyjne na system pompy cieplnej są porównywalne z wydatkami na ogrzewanie gazowe. Mogą je one nieco przewyższać, jednak nie zapominajmy, że ogrzewanie pompą ciepła to inwestycja, która najpóźniej po 5-10 latach zwróci się, a my rocznie zaoszczędzimy nawet 2000 złotych. Ponadto pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, a dobro planety, na której mają żyć przyszłe pokolenia, jest przecież bezcenne.