Przepis na pięknie rosnące storczyki jest prosty: stworzyć dla nich wieczne lato, rozproszone światło słoneczne i umiarkowaną wilgoć. Przyczyniają się do tego dwa warunki. Storczyki są uważane za wymagające kwiaty. Jednak wiele storczyków dobrze rośnie i kwitnie w domu w doniczce na parapecie, podobnie jak inne rośliny domowe. Właściwa pielęgnacja storczyków w domu obejmuje zapewnienie odpowiedniej gleby, światła, nawadniania, wilgotności powietrza, a także nawozów i przesadzania.

Oświetlenie dla storczyków

Jak hodować storczyki w domu? Rośliny nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, ale nie lubią także głębokiego cienia. Najlepszym miejscem dla niech są okna wychodzące na zachód i na wschód. Średnio dzień dla storczyków powinien trwać 12 godzin. Tak, więc od września do marca trzeba będzie w pobliżu kwiatów postawić lampę, a resztę na czasu trzeba będzie zasłaniać okna za pomocą żaluzji lub zasłon.

jak często podlewać storczyki
fot. Jak często podlewać storczyki aby przeżyły jak najdłużej ?

Temperatura powietrza dla storczyków

Właściwa pielęgnacja storczyka w domu wiąże się z zapewnieniem im odpowiedniej temperatury. Storczyki nie lubią przeciągów i zbyt dużej temperatury. Każda odmiana storczyka wymaga określonej temperatury, która powinna być utrzymywana w pomieszczeniu:

  • W przypadku falenopsis (ćmówka), dendrobium i storczyk katleja najwłaściwsza w ciągu dnia to 25–32 ° C, natomiast w nocy do 18–20 ° C.
  • Jęzatka (odontoglossum), miltonia i inne gatunki górskie preferują w ciągu dnia temperaturę od 20-22 ° C, natomiast w nocy od 15-18 ° C.
  • Dendrobium, lelias, sabotek (pafiopedilum) najlepiej rosną w ciągu dnia w temperaturze od 19-22 ° C, zaś nocą lubią temperaturę od 15-18 ° C.
Inne artykuły:  Posadzka do salonu - na jaki materiał postawić? Czy farba do podłogi to dobry pomysł?

Storczyki uprawa i pielęgnacja, czyli jak i kiedy przesadzać kwiaty?

Storczyki trzeba przesadzać, co rok lub co dwa lata. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna, kiedy roślina rośnie. Storczyk uprawiany w domu wymaga:

  • Uwolnić korzenie rośliny ze starej doniczki, rozcinając ją delikatnie.
  • Sprawdzić korzenie, opłukać je i wysuszyć. Jeśli są zgniłe, usunąć je nożem. Pozostałe korzenie można posypać sproszkowanym cynamonem lub węglem drzewnym.
  • Umieścić roślinę w doniczce z przygotowanym podłożem, wyprostować korzenie i lekko przykryć je mieszaniną. Jeśli roślina ma korzenie bulwiaste, powinny wystawać ponad powierzchnię ziemi.
  • Po przesadzeniu umieścić kawałek gąbki pod podstawą łodygi. Wciąga wodę i szybko schnie. Storczyk nie będzie cierpieć na nadmiar wilgoci po podlewaniu.
  • Utrzymywać w zacienionym miejscu przez tydzień i nie podlewać rośliny przez ten czas, aby się dostosowała.
pielęgnacja storczyków w domu
fot. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja storczyków w domu ?

Jak pielęgnować storczyki w domu – jaka doniczka jest najodpowiedniejsza?

Sadzenie storczyków w glinianej lub ceramicznej doniczce z ziemią to zła decyzja. Roślina zginie z powodu gnijących korzeni. W naturalnych warunkach storczyki rosną na drzewach i potrzebują korzeni do fotosyntezy. Są zasilane wodą, gdy pada deszcz. Idealne naczynia do przesadzania to drewniane doniczki z dużymi szczelinami. Inną opcją jest specjalna doniczka dla orchidei wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego. W tym przypadku należy wykonać więcej otworów na dnie i ścianach, ponieważ korzenie muszą być dobrze wentylowane. Drenaż za pomocą produktu ogrodniczego pochodzenia biologicznego powinien obejmować 1/3 wysokości doniczki.

Jak hodować storczyki w domu – gleba do orchidei?

Posiadając storczyki pielęgnacja w domu wiąże się także z zapewnieniem odpowiedniego podłoża. To tropikalne piękno nie żyje w ziemi. Najwłaściwszym naturalnym podłożem do posadzenia storczyków są kompozycje składające się z: liści paproci (pokruszone), sosny, kory dębu, osiki, węgla drzewnego. Można zakupić gotową mieszankę w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie.

Inne artykuły:  Czym kierować się przy wyborze blatu z drewna? Praktyczne porady

Jak podlewać storczyki w domu?

Zasada jest prosta: lepiej podlać za mało, niż przelać. Storczyki dobrze tolerują wysuszone korzenie, ale nadmiar wilgoci je niszczy. Najlepiej podlewać kwiaty deszczówką, której temperatura powinna wahać się w granicach od 3 do 5 stopni powyżej temperatury pokojowej. Jak często podlewać storczyki? Określenie częstotliwości podlewania jest proste. Trzy znaki pomogą zorientować się. Jeśli w środku widać skropliny, nie trzeba podlewać, nawet, jeśli korzenie wyglądają na suche. Zielone korzenie nie wymagają podlewania, szaro-żółte oznaczają, że roślina powinna zostać podlana. Jeśli ktoś nie wie, jak często podlewać storczyka, może zastosować prostą metodę. Trzeba włożyć do doniczki drewniany szpikulec, przytrzymać go w podłożu przez dwie godziny, a następnie usunąć. Jeśli będzie suchy, trzeba podlać roślinę.

storczyki uprawa i pielęgnacja
fot. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja storczyków ?

Jak często podlewać kwitnącą orchideę – podsumowanie?

Włożyć doniczkę z rośliną do miski z wodą na pół godziny. Spryskać liście orchidei, ale tylko spód liścia, aby roślina nie gniła. Nie dawać wody na kwiaty, w przeciwnym razie na płatkach mogą pojawić się plamy. Podlewanie jest równie ważnym czynnikiem dla pomyślnego wzrostu i kwitnienia storczyków. Ogromna większość storczyków w przyrodzie nigdy nie występuje w wodzie, ich korzenie nie tolerują stagnacji wilgoci i wpływu soli rozpuszczonych w wodzie.

Jak podlewać storczyki w domu odnośnie danej odmiany?

Każda odmiana storczyków wymaga specjalnych warunków podlewania. Falenopsis, pafiopedilum (sabotek), odontoglossum (jęzatka), cymbidium przez cały czas preferują lekko wilgotną glebę. Podłoże dla oncidium (motylnik), dendrobium, storczyka katleja powinno wyschnąć między podlewaniami. Na intensywność podlewania storczyków mają wpływ takie czynniki, jak temperatura i suche powietrze, intensywność światła, faza sezonu wegetacyjnego storczyka oraz wielkość doniczki.

Inne artykuły:  Idealna podłoga do pomieszczeń mokrych

Ogólnie rzecz biorąc, storczyki są znacznie bardziej odporne na suszenie niż na nadmierne zwilżanie. Orchidea zareaguje na brak wilgoci pomarszczonymi pędami i wyblakłymi, pomarszczonymi liśćmi oraz ciemnymi i zgniłymi korzeniami. Wzmocnione nawadnianie jest wymagane w przypadku storczyków tylko w fazie aktywnego wzrostu i kwitnienia.