Zamontowanie włącznika światła wcale nie jest trudną czynnością. Nie trzeba zaraz wołać specjalisty. Trzeba tylko zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jak podłączyć włącznik światła do puszki? Jak podłączyć włącznik światła pojedynczy, a jak podwójny?

Jak podłączyć włącznik światła? – wybór urządzenia

Na początku zaznaczyć trzeba, że wybór związany z tym rodzajem urządzeń jest bardzo duży. Można dokonywać wyboru pomiędzy włącznikami światła, które zostały wyprodukowane z metalu, plastiku, drewna, bądź też szkła. Dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji możliwe jest dopasowanie kształtu, rodzaju, barwy do określonego wnętrza. Ważne jest to, że określony rodzaj sprzętu możemy dostać w częściach, co sprawia, że możemy nabyć produkty charakteryzujące się zbliżonym wyglądem. Znacznym ułatwieniem są także włączniki schodowe, suwaki, bądź też pokrętła do ustawiania natężenia światła, a ponadto włączniki o charakterze czasowym oraz wiele innych rozwiązań.

Jak zamontować włącznik światła i zachować bezpieczeństwo?

W przypadku tego rodzaju czynności koniecznie trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ może dojść do porażenia prądem. W związku z tym łączniki elektryczne trzeba stosować w zgodzie z przeznaczeniem. Wnętrza pozbawione nadmiernej wilgotności wykorzystują sprzęt z kodem IP20. Jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniami wilgotnymi należy wówczas stosować produkty oznaczone IP44. Natomiast na świeżym powietrzu wykorzystuje się urządzenia z kodem IP65. Jest to najwyższy stopień ochrony.

Inne artykuły:  Jak sprawdzić księgę wieczystą ? Jak znaleźć akt notarialny mieszkania w internecie
jak podłączyć włącznik światła
fot. Jak bezpiecznie podłączyć włącznik światła do prąd

Jak wymienić włącznik światła?

W tym przypadku początkowym działaniem jest zamknięcie obwodu elektrycznego bezpiecznikiem. W dalszej kolejności trzeba zdjąć klawisz łącznika, a następnie odkręcić śruby, które mocują określony sprzęt. Śruby powinny być wykręcone w sposób częściowy, tak, aby można było bez problemu wyciągnąć środek. Osoba dokonująca wymiany musi poluzować zaciski przewodów elektrycznych, a następnie wyjąć je.Dalej trzeba zamontować nowe urządzenie.

Jak podłączyć włącznik światła?

W celu przeprowadzenie czynności montażowych trzeba końcówki przewodów elektrycznych wcisnąć do zacisków sprężynowych bądź śrubowych. Nie wolno pomylić przewodów. Fazowy ma najczęściej barwę brązową, czarną bądź szarą. Musi być on połączony ze stykiem L, który oznaczony jest na czerwono. Przewód neutralny charakteryzujący się barwą niebieską łączymy ze stykiem 1, natomiast kabel żółto – zielony w standardowych oprawach nie jest potrzebny. Można go zwinąć.

Zakładany włącznik trzeba umieścić w puszcze. Podczas tej czynności koniecznie trzeba uważać, aby nie doprowadzić do wyrwania kabli z zacisków. Łącznik trzeba ustawić poziomo. Teraz można uruchomić obwód elektryczny oraz sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Gdy tak jest, musimy dokręcić śruby, które łączą sprzęt oraz puszkę.

jak wymienić włącznik światła
fot. Jeżeli zastanawiałeś się jak wymienić włącznik światła, uwierz mi, to nic trudnego

Jak zamontować włącznik światła? – zakładanie obudowy łącznika

W celu założenia obudowy łącznika elektrycznego trzeba założyć ramkę przez dociśnięcie jej do ściany do chwili, gdy wszystkie zatrzaski się zatrzasną. W dalszej kolejności trzeba umieścić klawisz we wgłębieniu.

Jak podłączyć włącznik światła podwójny?

Montaż podwójnego włącznika światła również nie jest skomplikowaną czynnością. W związku z tym także można ją przeprowadzić samodzielnie. Jak wygląda montaż włącznika światła podwójnego? Tak jak w poprzedniej sytuacji włącznik również montujemy w puszcze. Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje kabli, a mianowicie fazowy, neutralny, a ponadto ochronny. Bardzo często dwa ostatnie są ze sobą połączone. Gdy nie wiemy, który z kabli jest fazowy, możemy to sprawdzić stosując miernik. Jednakże wtedy trzeba na chwilę uruchomić obieg prądu.

Inne artykuły:  Fototapeta na ścianie w sypialni - dlaczego warto?

Gdy chcemy, aby wszystko działało prawidłowo, konieczne jest poprowadzenie tylko przewodu fazowego. Przewód neutralny oraz ochronny należy spiąć wewnątrz puszki z wykorzystaniem złączek elektrycznych.

Montaż włącznika światła podwójnego – otwory, do których podpinamy kable fazowe

Sprzęt, który nabywamy, powinien dysponować co najmniej trzema zaciskami, w których trzeba umieścić kable. Najczęściej otwory te są oznaczone. Lokalizacja, do której wpina się przewód określany jako fazowy ogólny bardzo często ma na obudowie strzałkę. Inne zaciski przeznaczone są do kabli odpowiedzialnych za włączenie, a także wyłączenie żarówek znajdujących się na lampie.

jak zamontować włącznik światła
fot. Jak szybko zamontować włącznik światła zachowując bezpieczeństwo

Jak podłączyć włącznik światła podwójny? O czym trzeba pamiętać?

W celu zapewnienia właściwej funkcjonalności trzeba odpowiednio podłączyć puszkę z lampą. Najkorzystniejsza sytuacja to taka, gdy mamy do czynienia z instalacją czterożyłową.

W takim przypadku do każdej żarówki podpina się kabel fazowy, a także neutralny. Gdy obecne są dwie żyły, wystarczające będą trzy przewody, ale kabel neutralny trzeba doprowadzić do zacisku ochronnego w lampie. W dalszej kolejności przeprowadza się jego mostkowanie z zaciskiem neutralnym.

Włącznik trzeba zlokalizować w puszcze i przytwierdzić do ściany. Tak jak w poprzednim przypadku, musimy przywrócić obieg i zobaczyć czy wszystko działa dobrze. Zdarzają się takie sytuacje, w których lewy przycisk uruchamia żarówkę po przeciwnej stronie. Można to poprawić, ale można także zostawić. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.