Kluczem do właściwego oraz ekonomicznego wykorzystywania ogrzewania naszego domu, często są odpowiednie sterowniki, które mają służyć kontrolowaniu ogrzewania oraz temperatury. Jak jednak wybrać takie sterowniki, na co trzeba zwracać uwagę podczas zakupu i czym się one charakteryzują?

Czym są regulatory pokojowe?

Regulatory temperatury są urządzeniami, za pomocą których możemy kontrolować poszczególne elementy systemu grzewczego. Dzięki nim możemy sterować pracą kotłów, dzięki czemu również temperaturą w danym domu, również o danej porze. Regulatory tego typu często montowane są w pokojach, by możliwe było wygodne sterownie oraz by zawsze były one pod ręką.

Z czego składają się regulatory pokojowe?

Regulatory pokojowe mogą się od siebie znacząco różnić, jednak najczęściej wyposażone są albo w ekran, albo w przyciski i pokrętła, lub we wszystkie te elementy. Możemy zdecydować się na modele tradycyjne oraz dotykowe – w pierwszym przypadku sterownie będzie odbywać się z pomocą przycisków i/lub pokręteł, natomiast w przypadku urządzeń dotykowych, będziemy sterować regulatorem jedynie za pomocą jego ekranu. Najnowsze sterowniki dodatkowo potrafią być wyposażone w specjalne czujniki temperatury, dzięki którym same mogą sterować temperaturą i pracą ogrzewania.

Czy warto zdecydować się na zakup regulatora pokojowego do ogrzewania?

Dla wielu osób zakup i instalacja regulatorów pokojowych to dodatkowe wydatki, na które niekoniecznie chcą się decydować. Warto pamiętać, że tego typu rozwiązania finalnie mogą zwracać się dość szybko. Często bowiem temperatura w danej przestrzeni nie jest dostosowana ani do wymagań mieszkańców, ani do strat cieplnych, przez co zużywamy za dużo energii, a koszty ogrzewania są zbyt wysokie. To właśnie dzięki regulatorom temperatury można to wygodnie zmienić.

Inne artykuły:  Paski LED - jaką pełnią funkcję i czy warto je kupić?

Warto podkreślić, że regulatory temperatury tego typu zwiększają również komfort życia w danym domu – to dzięki takim rozwiązaniom sterowanie temperaturą będzie bardzo szybkie, proste i wygodne, dzięki czemu z łatwością dopasujemy temperaturę do naszych oczekiwań, i będzie umieć zrobić to każdy z domowników – to opcja bardzo wygodna i faktycznie wpływająca na jakość naszego życia.

Zakup regulatora pokojowe – na co zwrócić uwagę?

Regulatory potrafią się od siebie różnić, i to bardzo, dodatkowo, na rynku czeka na nas wiele produktów różnych producentów, takich jak Salus czy Tech. Wybór odpowiedniego urządzenia niekoniecznie musi być więc zadaniem łatwym. Poniżej rozpisane zostały aspekty, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się ostatecznie na zakup tego, a nie innego sterownika pokojowego do temperatury.

Sprawdź bezprzewodowy sterownik marki Tech → https://sterownikitech.pl/regulator-pokojowy-st-292-v2,id25.html

Kompatybilność – przed zakupem trzeba upewnić się, że dany model będzie kompatybilny z rozwiązaniami, z których korzystamy. Sterownik musi być dopasowany do kotła lub pieca, który mamy, lub który chcemy zakupić. Dodatkowo poszczególne regulatory mogą również współdziałać np. z ogrzewaniem podłogowym, jeżeli nam na tym zależy, również należy brać to pod uwagę w naszej analizie. Jeżeli kupujemy regulator, lecz zakładamy wymianę pieca lub kotła w ciągu kilku lat, warto wybrać taki model, który będzie przyszłościowy i jest kompatybilny z wieloma, co ważne, nowoczesnymi piecami lub kotłami.

Możliwość programowania – możemy zdecydować się albo na regulator temperatury, który ma funkcję programowania, albo na taki, który może korzystać jedynie z fabrycznie wybranych przedziałów. Bardziej elastyczna opcja to oczywiście ta pierwsza, chociaż warto pamiętać, że opcja druga na pewno będzie prostsza w użytkowaniu, co może okazać się kluczowe np. w przypadku zakupu regulatora temperatury dla osoby starszej, gdzie prostota będzie olbrzymią zaletą.

Inne artykuły:  Clean room w praktyce - przygotuj się na kontrolę zanieczyszczeń

Obecność przewodów – możemy wybrać albo regulator przewodowy, albo bezprzewodowy. Trzeba pamiętać, że regulatory przewodowe mogą być tańsze, lecz w ich przypadku konieczne będzie prowadzenie podtynkowej instalacji, co dla wielu jest i problemem, i kosztem. Nie bez powodu najwięcej osób obecnie decyduje się na bezprzewodowe regulatory temperatury.

Kliknij i sprawdź ofertę regulatorów bezprzewodowych → https://sterownikitech.pl/sterowniki-termostaty-bezprzewodowe,c13.html

Możliwość sterowania ogrzewaniem – w tym przypadku możemy wybrać albo regulatory pokojowy dwustanowy, albo model bardziej zaawansowany. Model dwustanowy będzie regulował tylko włączania i wyłączanie się kotła/pieca, nic więcej, natomiast modele, które są bardziej zaawansowane, mogą również sterować temperaturą. Obecnie większość klientów decyduje się na bardziej zaawansowane modele, również dlatego, że różnice cenowe pomiędzy tymi dwoma rodzajami produktów nie są tak znaczne.

Zakres temperatury – jest to opcja istotna tylko dla osób, które oczekują niestandardowych zakresów temperatur. Jeżeli oczekujemy, że będziemy mogli ustawić temperaturę inną, niż z zakresu od 5 do 30 stopni Celsjusza, upewnijmy się, że dany sterownik to umożliwia.

Inne funkcje – wiele regulatorów oferuje nam wiele innych funkcji, o których warto się dowiedzieć. Taka opcja, jak ustawianie temperatury dla danej pory dnia, danego dania tygodnia, tylko dla weekendu, funkcje kalendarza czy budzika – to wszystko może oferować nasz sterownik, ale nie musi. Dlatego warto zastanowić się, czego oczekujemy i szukać modeli, które te wymagania spełniają.

Inne artykuły:  Pielęgnacja Środowiska i Komfort Cieplny: Boom Pieców na Pellet w Polskich Domach

Podsumowania

Poszukując odpowiedniego sterownika, warto patrzeć nie tylko na jego cenę, ale głównie na funkcjonalność i spełnianie naszych oczekiwać. Różnice w cenach sterowników często nie są znaczące, zwłaszcza w kontekście kosztów modyfikacji całej instalacji grzewczej, stąd warto nie oszczędzać, i wybierać regulatory nowoczesne i zaawansowane, które oferują opcję programowania i wiele, wiele więcej.