Remont mieszkania – czy zawsze trzeba gruntować ściany?

Przy remoncie mieszkania, najważniejszy jest dokładny rekonesans i skrupulatne zaplanowanie wszystkich działań. Nie zawsze trzeba zainwestować w grunt pod farby i masę szpachlową, jednak są sytuacje, a raczej ściany, które bez porządnego przygotowania, nie będą mogły być pomalowane. Sprawdzamy zatem, czy grunt pod farbę jest zawsze potrzebny podczas remontowania mieszkania.

Gruntowanie – co to takiego?

Polecane grunty do ścian to takie, które wyrównują nierówności ścian i przygotowują je do pokrycia właściwą warstwą farby – czy to dekoracyjnej, czy zwyczajnej białej lub w kolorze. Nie zawsze gruntowanie jest wymagane, ale warto zastosować je jako podkład do pierwszego malowania, zwłaszcza w pomieszczeniach, które są w tak zwanym stanie deweloperskim, czyli wymagają solidnego przygotowania, zanim zostaną pokryte farbą.

Grunt jest także pomocny przy całkowitej zmianie koloru wnętrz – na ogół wystarczy jedna warstwa, żeby móc zamalować nawet najciemniejsze ściany jasną farbą, choć dla pewności można przeprowadzić gruntowanie dwa razy.

Ściany doprowadzone do perfekcji

Masa szpachlowa często przydaje się przy remontach mieszkań z rynku wtórnego, w których ktoś już wcześniej urządzał wnętrza. W łatwy sposób można nią zakleić dziury po gwoździach, karniszach czy inne ubytki. Użycie masy jest niezbędne, jeśli chcemy również zastosować gładź. Dzięki tym dwóm krokom, ściany będą gładkie jak aksamit, a pokryte farbą dadzą bardzo elegancki i dopracowany efekt.

Inne artykuły:  Samodzielna aranżacja kuchni - programy do projektowania kuchni

Ostatnie szlify

Tak jak ostatnim, choć niekoniecznie obowiązkowym elementem mycia samochodu jest woskowanie, tak jest z kładzeniem gładzi na ściany. Warto jednak wygospodarować z budżetu remontowego kilkadziesiąt złotych, aby cieszyć się trwałymi, a przede wszystkim pięknymi ścianami.

Gotowa gładź szpachlowa, to rozwiązanie, które ułatwia życie, a jednocześnie polecają je fachowcy zajmujący się remontami od wielu lat. Jej położenie jest dziecinnie proste, dlatego nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z remontami mieszkań, poradzą sobie doskonale z gładzeniem. Należy wiedzieć, że ściany po nałożeniu i wyschnięciu gładzi, trzeba będzie jeszcze dokładnie oszlifować. To właśnie ta ostatnia czynność daje pożądany efekt satynowych ścian. Można do tego użyć ręcznej szlifierki, lub profesjonalnych narzędzi, które dodatkowo mają funkcje ułatwiające późniejsze sprzątanie po remoncie, a czasem nawet pochłaniają całkowicie pojawiający się w czasie szlifowania pył.

Zrobienie remontu we własnym mieszkaniu czasem może się okazać świetną zabawą, choć oczywiście warto się do niego odpowiednio przygotować, żeby finalnie wyglądało rzeczywiście jak po remoncie, a nie wymagało dodatkowego zaproszenia fachowców na poprawki.