Wraz z nadejściem wiosny i ciepłych dni pojawia się konieczność szczelniejszego osłonięcia okien. Chociaż skąpane w promieniach słońca wnętrza są przytulne, to jednak na dłuższą metę mogą męczyć. Szczególnie dyskomfortowe są refleksy odbijające się od ekranu komputera lub telewizora. Za nasłonecznieniem idzie też wzrost temperatur, czasem osiągając nawet 26-27 stopni Celsjusza. Jak skutecznie kontrolować mikroklimat pomieszczeń przy pomocy osłon okiennych?

Ochrona z zewnątrz, czyli żaluzje fasadowe i markizy

Skuteczną ochronę przed słońcem stanowią żaluzje fasadowe, które zatrzymują promienie jeszcze zanim dotrą one do szyby. To oznacza, że pomieszczenie faktycznie nie nagrzewa się w dzień, a nocą jest chronione przed światłem latarni, neonów oraz spojrzeniami sąsiadów. Według wielu osób, żaluzje zewnętrzne tego typu działają też odstraszająco na włamywaczy, stanowiąc trudną do sforsowania, bez robienia hałasu, przeszkodę.

Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie przydomowej przestrzeni, zwłaszcza tarasu, z pomocą markizy. Ten tekstylny daszek na solidnych prowadnicach daje Ci duże możliwości regulacji. Możesz go całkiem rozsunąć, aby zacienić strefę relaksu, albo odsunąć, jeżeli zależy Ci na nieskrępowanym dostępie do światła słonecznego. W ten sposób, przynajmniej częściowo, zacieniane są też okna, czyli mniej promieni wpada do wnętrza domu.

Zabezpieczenie od środka – rolety blokujące promienie słońca

Alternatywą lub uzupełnieniem dla żaluzji fasadowych są rolety wewnętrzne. Tu najlepiej wybrać osłony maksymalnie nieprzepuszczające wyposażone w warstwę blackout. Zapewniają one 100-procentowe zacienienie, co jest nieocenionym wsparciem podczas upałów.

Inne artykuły:  Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Kluczem do uzyskania wydajnej osłony jest dopasowanie jej do rozmiaru i rodzaju okna. Np. inaczej skonstruowane są osłony do okien dachowych, a inne do tradycyjnych przeszkleń umieszczonych w ścianach. Mogą być obsługiwane manualnie lub automatycznie – sterowanie elektryczne to element inteligentnego domu. Często można skonfigurować ustawienia w taki sposób, aby intuicyjne zasuwały się w bardzo słoneczne dni.

Oprócz rolet typu blackout, możesz też zdecydować się na rolety z tkanin częściowo przeziernych o dużym stopniu zacienienia. Najczęściej są one wykonane z materiałów w ciemnych odcieniach, o dużej gramaturze i umieszczane w prowadnicach. To ważne, ponieważ w ten sposób likwidujesz szczeliny między osłoną a ramą okienną.