Aranżacja kuchni to nie tylko radość, ale i dylematy i konieczność dokonywania, czasem trudnych, wyborów. Bardzo częstym problemem jest to czy zdecydować się na gotowy zestaw mebli, czy meble kuchenne na wymiar. Każde z tych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety – poznaj je i podejmij właściwą decyzję.

Gotowa kuchnia – wady i zalety

Wielu z nas podczas urządzania wnętrza ograniczonych jest budżetem. W związku z tym często decydujemy się na gotowe kuchnie. Zestawy są stosunkowo dużo tańsze niż meble wykonywane na zamówienie. Dodatkowo wiele z nich możemy złożyć i ustawić samodzielnie, przez co oszczędzamy pieniądze, które zainkasowałaby ekipa montująca meble kuchenne. Na gotowe zastawy mebli kuchennych bardzo często decydują się osoby, które potrzebują mebli „na już”. Wynika to z faktu, że gotowe kuchnie dostępne są w bardzo krótkich terminach. W wielu sklepach meble są dostępne do odbioru w ciągu kilku godzin od złożenia zamówienia. Niektóre osoby mogą obawiać się tego rozwiązania, ponieważ wydaje im się, że będą miały okrojony wybór. Jednak gotowe kuchnie to rozwiązanie bardzo często wybierane przez klientów, kuchnia gotowa to duży wybór mebli o różnych wymiarach, przekonaj się na meblobranie.pl/kuchnia. Widząc gotowy zestaw w sklepie, możemy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał w naszej kuchni oraz jakiej jakości będzie, dlatego niweluje się ryzyko niezadowolenia z ich wykonania.

Inne artykuły:  Mieszkanie z duszą. Czego nie może w nim zabraknąć?

Ponadto warto podkreślić, że to świetne rozwiązanie dla osób, które planują przeprowadzkę – można bardzo łatwo je zdemontować i przewieźć w inne miejsce. Z tego powodu także dużo łatwiej je sprzedać, gdy zechcemy zmienić meble kuchenne. Niestety rozwiązanie to ma także wady. Największą z nich są ograniczone możliwości indywidualnego dopasowania wymiarów elementów czy ich kolorów – konieczne jest zdecydowanie się na modele oferowane przez producenta w sklepie bądź na stronie internetowej. Ponadto znalezienie idealnych mebli gotowych może zająć sporo czasu, zwłaszcza w przypadku bardzo wybrednych klientów.

Jakie zalety i wady ma kuchnia na wymiar?

Kuchnie na wymiar mają tyle samo zwolenników, co kuchnie gotowe. Dla wielu osób ogromną zaletą będzie możliwość indywidualnego dopasowania mebli do potrzeb i gustu kupującego. Decydując się na kuchnię wykonaną na zamówienie, możliwe jest wybranie kolorystyki, materiału, a także rozmiarów szafek, przez co kuchnia jest bardzo funkcjonalna i praktyczna, a dodatkowo cieszy oko. Możliwe jest zastosowanie bardzo nietypowych rozwiązań, pozwalających na optymalne wykorzystanie przestrzeni i zaaranżowanie designerskiego wnętrza. Ponadto ogromnym plusem tego typu mebli jest możliwość skonsultowania się z profesjonalnymi doradcami, którzy pomogą wybrać odpowiednie rozwiązanie do pomieszczeń o wszystkich wymiarach, aby każdy centymetr powierzchni był optymalnie wykorzystany. Zazwyczaj cieszą się one dużą trwałością niż meble produkowane masowo. Warto jednak podkreślić, że tego typu rozwiązanie jest dużo droższe niż meble gotowe. Istnieje konieczność opłacenia nie tylko materiałów i pracy stolarzy wykonujących szafki, ale i monterów, którzy złożą i ustawią meble w określonym miejscu. Decydując się na meble na wymiar, warto pamiętać, że to rozwiązanie cechuje długi czas oczekiwania na meble. Zazwyczaj wynosi on powyżej miesiąca.

Inne artykuły:  Wnętrze w stylu boho

Kuchnia gotowa czy na wymiar – na co się zdecydować?

Znając wady i zalety obydwóch rozwiązań, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie będzie lepszym wyborem. Zależy to indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Należy także podkreślić, ze decyzja bardzo często podejmowana jest na podstawie zasobności portfela oraz czasu, który można poświecić na oczekiwania na kuchnię. Warto jednak zaznaczyć, że decydując się na meble kuchenne w zestawie, warto pamiętać, że dużo lepiej sprawdzą się one w standardowych, dużych wnętrzach. Łatwiej będzie ustawić je w praktyczny sposób, unikając niewykorzystanych przestrzeni i luk. W przypadku aranżowania nietypowej kuchni, o niestandardowych wymiarach lub zlokalizowanej w nieoczywistym miejscu np. na strychu, warto zdecydować się na meble na wymiar. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu możliwe jest zaaranżowanie przestrzeni w praktyczny i bardzo wygodny sposób.