Danwood S.A oraz LG Electronics (LG) zaprezentowały na targach IFA 2023 w Berlinie inteligentny, energooszczędny dom, który był efektem współpracy obu firm. Smart Cottage to kompaktowy, prefabrykowany dom modułowy wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania grzewcze i wentylacyjne firmy LG, a także w najnowsze urządzenia i usługi inteligentnego domu. Łącząc najwyższej klasy urządzenia i nowatorskie usługi z przestrzenią zbudowaną przy użyciu najnowszych technologii i technik budownictwa modułowego, LG i Danwood chcą na nowo zdefiniować nowoczesne rozwiązania mieszkalne.

Zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju Smart Cottage ma dwupiętrowy układ w stylu studyjnym, który zapewnia funkcjonalne, wygodne środowisko do codziennego życia i maksymalną efektywność wykorzystania przestrzeni. Dom modułowy, który zajmuje niewielką powierzchnię, a jednocześnie oferuje wszystkie potrzebne urządzenia i udogodnienia, można łatwo transportować i budować nawet na niedużych działkach. Wnętrze zostało starannie zaprojektowane i wykończone materiałami premium. Aby zmniejszyć wpływ na środowisko, komponenty modułów domu zostały wykonane ze stali niskowęglowej produkowanej przez POSCO, renomowaną firmę z Korei Południowej.

Wyposażenie domu obejmuje innowacyjne i wysokowydajne rozwiązania kuchenne, mieszkalne i wentylacyjne – począwszy od zintegrowanej prali i suszarki, przez zmywarkę oraz pompę ciepła powietrze-woda Therma V™ Monobloc (AWHP). Oprócz zapewniania komfortu w pomieszczeniach przez cały rok przy mniejszym zużyciu energii niż konwencjonalny system ogrzewania i chłodzenia, energooszczędny AWHP może zapewnić niezawodne dostarczanie ciepłej wody poprzez podłączenie do zintegrowanego zbiornika wody (IWT) o pojemności 200 litrów.

Zewnętrzna część Smart Cottage jest wyposażona w technologie zorientowane na zrównoważony rozwój, które mogą zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego. Zamontowane na dachu panele słoneczne o mocy 4 kilowatów (kW) łączą się z zintegrowanym systemem magazynowania energii (ESS), aby zapewnić bezpieczne i niezawodne gromadzenie i magazynowanie energii słonecznej, generując aż 15 kilowatów energii elektrycznej dziennie. Nadwyżkę energii można magazynować w ESS do późniejszego wykorzystania lub sprzedać zakontraktowanemu dostawcy energii elektrycznej. Ponadto dom modułowy Danwood i LG ma standardowo wbudowaną ładowarkę do pojazdów elektrycznych, więc właściciele domów nie muszą się martwić o jej samodzielny montaż w celu naładowaniu elektrycznego samochodu.

Inne artykuły:  Smartfon jako centrum zarządzania domem, czyli smart home w praktyce

Aby zapewnić użytkownikowi komfort korzystania z innowacyjnych rozwiązań wszystkie urządzenia w tym domu płynnie łączą się z dedykowaną aplikacją LG ThinQ. Z jej pomocą użytkownicy mogą bez wysiłku sterować każdym urządzeniem, zarządzać całym systemem HVAC oraz monitorować magazynowanie i zużycie energii w czasie rzeczywistym. Co więcej, aplikacja łączy się z urządzeniami zwiększającymi bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców takimi jak kamery, czujniki ruchu i inteligentne dzwonki do drzwi.

Smart Cottage powstał przy współpracy z największym polskim producentem domów prefabrykowanych, firmą Danwood S.A. z Bielska Podlaskiego.

„Smart Cottage to innowacyjne rozwiązanie, które wpiera zrównoważony styl życia i jest odpowiedzią na to czego oczekują dzisiaj klienci, kiedy myślą o własnym lokum. Integracja energooszczędnych i inteligentnych rozwiązań z nowoczesną technologią, która po pierwsze umożliwia szybką budowę gotowego domu pod klucz to przyszłość nowoczesnego budownictwa. Jesteśmy dumni, że wspólnie ze światowym gigantem z branży technologicznej mogliśmy stworzyć tak nowoczesne rozwiązanie” – powiedział Sebastian Wiśniewski – dyrektor ds. technicznych Danwood S.A.

 Smart Cottage został zaprezentowany podczas targów IFA 2023 w dniach 1–5 września w Berlinie.