System smart home pozwala na zdalne, zautomatyzowane zarządzanie wieloma domowymi (i przydomowymi) urządzeniami. Jego największą zaletą jest możliwość spersonalizowania ściśle pod kątem indywidualnych potrzeb, a także rozbudowy o kolejne sprzęty i dodatki wraz z rozwojem technologii i oczekiwań. Dowiedz się, które elementy domowego wyposażenia można z powodzeniem programować z poziomu smartfona.

Czym jest inteligentny dom?

Każdy system smart home prezentuje się w praktyce nieco inaczej. Skoro tworzą go różne urządzenia, ich wybór i sposób wykorzystania zależy ściśle od Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości. Do systemu smart home przyłącza się wszelkie urządzenia i dodatki, które zostały wyprodukowane z myślą o zdalnym sterowaniu. Mowa nawet o tak prozaicznych elementach wyposażenia jak żarówki. Tylko niektóre z nich można uznać za smart, ale jeśli możesz sterować oświetleniem za pomocą swojego smartfona, to tak, mieszkasz w inteligentnym domu.

Podstawą smart home są zatem nowoczesne urządzenia, które integruje się w ramach systemu. Sterowanie jest możliwe zarówno za sprawą specjalnych aplikacji od producentów, jak i programów do zarządzania domem w jednym miejscu. Im więcej inteligentnych sprzętów w jednym budynku, tym bardziej wzrasta sens korzystania z jednej, łączącej wszystkie elementy aplikacji.

Do prawidłowego działania całego systemu smart home potrzebujesz solidnego łącza, aby każde inteligentne urządzenie mogło pracować jak najwydajniej, bez komunikacyjnych problemów. Jeżeli dopiero się wprowadzasz i poszukujesz ofert operatorów, sprawdź koszty internetu stacjonarnego na stronie https://komorkomat.pl/internet-stacjonarny/.

Inne artykuły:  Dom modułowy - koszt i czas realizacji

Smart Home w praktyce służy do zarządzania:

  • systemami alarmowymi i monitoringiem,
  • multimediami, sprzętem audio-video,
  • oświetleniem,
  • ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją,
  • zaciemnieniem okien,
  • nawadnianiem roślin, ogrodu,
  • gniazdkami instalacji elektrycznej,
  • czujnikami (gazu, dymu, ruchu itp.).

Smart home – czy warto?

Koszt urządzeń, które tworzą system inteligentnego domu, jest stosunkowo wysoki. Do tego należy doliczyć ewentualne wydatki związane z projektowaniem czy wdrażaniem, ustawianiem i serwisowaniem sprzętu przez profesjonalistów. Na szczęście samodzielna obsługa aplikacjami mobilnymi jest łatwa, a każdy system można zaprogramować samodzielnie, krok po kroku. Potrzeba jednak czasu i zaangażowania, żeby zrobić to na miarę swoich potrzeb i oczekiwań.

Oto najważniejsze korzyści, dla których warto zainwestować w inteligentny dom.

1. Oszczędność czasu

Choć system inteligentnego domu wykonuje za człowieka wiele pozornie prozaicznych, drobnych czynności – jak uruchomienie radia, włączenie lampy czy podniesienie żaluzji – łącznie pozwala to oszczędzić czas i uwagę.

2. Oszczędność pieniędzy

Choć w smart home trzeba zainwestować relatywnie dużo pieniędzy, dobrze zaprojektowany system zapewnia realne oszczędności, np. za sprawą optymalizacji zużycia prądu za pomocą nowoczesnych gniazdek.

3. Większe poczucie bezpieczeństwa

Wpięcie do smart home systemów alarmowych czy monitoringu przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa, a przecież to najbardziej podstawowa potrzeba w każdym domu.

4. Wzrost wartości domu

Wraz z inwestycjami w smart home rośnie materialna i użytkowa wartość domu.

5. Wygoda

Systemem inteligentnego domu sterujesz z poziomu urządzenia mobilnego, wiele elementów możesz zaprogramować czy zarządzać nimi komendami głosowymi. Sprawdź na komorkomat.pl, ile kosztuje nowoczesny smartfon i zamów model, który pozwoli bardzo wygodnie zarządzać smart home.

Inne artykuły:  Kruszenie gruzu, czyli recykling materiałów budowlanych