Piły poprzeczne występują w wielu wariantach, dlatego gdy przychodzi do zakupu konkretnego urządzenia stajesz przed niemałym dylematem. Co wybrać? Przede wszystkim zastanów się, jakie prace będziesz wykonywał najczęściej. Od tego zależy czy wystarczy Ci podstawowy model czy rozbudowana optymalizerka z wieloma funkcjami. Nie bez znaczenia jest metraż warsztatu i budżet, który masz do dyspozycji.

Model podstawowy czy profesjonalna optymalizerka?

Piła poprzeczna występuje w wielu wersjach do wyboru. Podobnie jak inne maszyny do wyposażenia warsztatu stolarskiego również ona oferuje wyposażenie podstawowe i rozbudowane. Optymalizerki mają wiele praktycznych funkcji, które przyspieszają tempo pracy i zwiększają komfort operatora. Wpływa na to m.in. popychacz programowy, kaskady przenoszące materiał czy wycinane oznaczonych wad. Duża moc silnika wraz z imponującą średnicą piły zdecydowanie skracają czas potrzebny na obróbkę poszczególnych elementów drewnianych.

Piły poprzeczne czy maszyny wieloczynnościowe o bardziej zaawansowanych konstrukcjach oferują też pneumatyczny docisk materiału i idealne prowadzenie detali na stołach rolkowych. Oznacza to, że nawet drewno z defektami po obróbce może prezentować się znacznie lepiej pod względem wizualnym, a także oferować lepsze parametry techniczne.

Stacjonarna czy mobilna?

Duże maszyny potrzebują sporo miejsca w warsztacie, szczególnie jeśli mają rozsuwane stoły robocze. Zwiększająca się szybko przestrzeń do obróbki drewna jest wygodna i praktyczna, ale trzeba liczyć się z tym, że zajmuje przestrzeń. Piły poprzeczne o większych gabarytach, nie wyposażone w kółka są przeznaczone do pracy stacjonarnej. Dlatego, świadcząc usługi w plenerze i obrabiając deski w różnych miejscach, zaopatrz się w wariant mobilny, łatwy do przewożenia lawetą.

Inne artykuły:  Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnie ścieków?

Najważniejsze parametry

Przed zakupem pilarki do drewna dowiedz się, jakie materiały można obrabiać z jej wykorzystaniem. Standardowo urządzenia nadają się do cięcia brusów, desek oraz oflisów, ale niektóre modele ułatwiają np. piłowanie łat w poprzek czy docinanie listew. To obróbki metali niezbędne będą maszyny wyposażone w solidne piły, które nie tępią się i nie niszczą detali.

Finalnie zadecyduj o tym, czy zainwestować w maszynę nową czy używaną. Te drugie kosztują znacznie mniej, a często oferują równie wysoką jakość. Ponadto są po przeglądach technicznych (o ile kupujesz w firmie, a nie od prywatnego sprzedawcy). To wszystko daje Ci gwarancję długoletniej i niezawodnej pracy.