Styropian czy pianka to standardowe metody termoizolacji, które zna każdy, kto budował lub remontował elewację domu. Na rynku istnieją jednak inne metody ocieplania budynku. Jednym z nich jest powłoka termoizolacyjna. W poniższym tekście wskazujemy między innymi, kiedy warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę oraz jakie właściwości ma takie farba. Dowiesz się również, jak ją aplikować i na jakie powierzchnie można stosować.

Termofarba – czym właściwie jest?

Farba termoizolacyjna to specjalistyczny produkt, który tworzy powłokę utrudniającą przenikanie przez nią ciepła. Jak to się dzieje? Na przykład termofarba polskiego producenta – GoTherm® – w swoim składzie ma mikrosfery szklane, w których panuje podciśnienie zbliżone to tego, które występuj w próżni, a to z kolei zwiększa opór ciepła. Działanie takie farby można w sumie porównać do zasady, na jakiej działa styropian. W tym ostatnim, znajduje się wiele spienionych granulek polistyrenu, które tworzą strukturę komórkową zatrzymującą ciepło. Rolę granulek w powłoce termoizolacyjnej pełnią właśnie wymienione wcześniej mikrosfery szklane.

Jakie właściwości ma powłoka termoizolacyjna?

Izolacja ciepła to nie jedyna właściwość większości farb termoizolacyjnych. W przypadku GoTherm® warto wspomnieć o jej właściwościach odbijających promienie słoneczne. To zazwyczaj zwiększa komfort termiczny poddaszy czy hal produkcyjnych. A ponieważ wspomniana farba odbija aż 90% promieni słonecznych, jest w tym zadaniu całkiem skuteczna.

Czasami na ścianach w domach skrapla się para wodna. To niebezpieczne zjawisko powoduje szybsze niszczenie się ścian i może doprowadzić do powstania wykwitów grzyba i pleśni. Aby temu zapobiec warto zastosować polską farbę termoizolacyjną. Nie dość, że nie pozwala ona na powstawania skroplenia pary wodnej, zapobiega powstawaniu mostków termicznych, to dodatkowo posiada właściwości grzyb-, pleśnio- i bakteriobójcze.

Inne artykuły:  Chcesz ocieplić budynek? Poznaj wełnę skalną Cels.pl

Jakie powierzchnie można malować?

Farbę termoizolacyjną ma szerokie możliwości zastosowania ponieważ można nią malować prawie wszystkie powierzchnie. Śmiało położysz ją na tynk, aby izolować i chronić ściany domu. Masz dom lub domek letnisko wykonany z drewna – spokojnie możesz go pomalować farbą termoizolacyjną. Farbę GoTherm® można również stosować na elementy metalowe i te wykonane z tworzyw sztucznych (za wyjątkiem polietylenu).

Farba zastępnikiem styropianu?

Zdarzają się sytuację, że położenie płyt styropianowych jest niemożliwe. Na przykład, kiedy elewacja budynku jest już gotowa, a nam w domu nadal zimno. Farbę termoizolacyjną można stosować wewnątrz i w ten sposób poprawić komfort termiczny pomieszczenia. Czasem remontowany budynek znajduje się pod kontrolą konserwatora zabytków, który zabrania używania płyt ze styropianu – wtedy rozwiązaniem jest właśnie termofarba.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie farby termoizolacyjnej wraz ze styropianem. Pozytywnie wpłynie to na wygląd budynku oraz wygeneruje pewne oszczędności.

Kilka przydatnych informacji o farbie

Farbę można nakładać z użyciem pędzla, wałka, agregatu a nawet szpachli. Ponadto na podstawie wykonanych badań uważa się, że 1 mm farby GoTherm® to odpowiednik około 2 do 2,5 centymetrów styropianu. I właśnie 1 mm to maksymalna grubość pojedynczej warstwy. Kolejną można nałożyć po wyschnięciu, które trwa 24 godziny w temperaturze 20 stopni C, a im cieplej tym farba schnie szybciej.

Termofarba – ekofarba!

Warto podkreślić, że farba GoTherm® jest ekologiczna. Nie tylko jej stosowanie zmniejsza użycie ogrzewania w zimie i klimatyzatorów w lecie, to także jej skład chemiczny jest przyjazny. Posiada niewielką zawartość Lotnych Związków Organicznych – jedynie 0,6 g/l.

Inne artykuły:  Płyta silikonowa - właściwości i zastosowanie

Podsumowanie

Farba termoizolacyjna to uniwersalny środek do tworzenia izolacji budynków. Chroni przed stratami ciepła i zabezpiecza przed pleśnią, grzybem i bakteriami. Jest uniwersalna – można ją stosować na wiele powierzchni i z użyciem wielu metod. Warto wypróbować to rozwiązanie przy najbliższym remoncie domu lub podczas jego budowy.