Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Termoizolacja domu – czy farba to dobry pomysł?

Termoizolacja domu – czy farba to dobry pomysł?

Styropian czy pianka to standardowe metody termoizolacji, które zna każdy, kto budował lub remontował elewację domu. Na rynku istnieją jednak inne metody ocieplania budynku. Jednym z nich jest powłoka termoizolacyjna. W poniższym tekście wskazujemy między innymi, kiedy warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę oraz jakie właściwości ma takie farba. Dowiesz się również, jak ją aplikować i na jakie powierzchnie można stosować.

Termofarba – czym właściwie jest?

Farba termoizolacyjna to specjalistyczny produkt, który tworzy powłokę utrudniającą przenikanie przez nią ciepła. Jak to się dzieje? Na przykład termofarba polskiego producenta – GoTherm® – w swoim składzie ma mikrosfery szklane, w których panuje podciśnienie zbliżone to tego, które występuj w próżni, a to z kolei zwiększa opór ciepła. Działanie takie farby można w sumie porównać do zasady, na jakiej działa styropian. W tym ostatnim, znajduje się wiele spienionych granulek polistyrenu, które tworzą strukturę komórkową zatrzymującą ciepło. Rolę granulek w powłoce termoizolacyjnej pełnią właśnie wymienione wcześniej mikrosfery szklane.

Jakie właściwości ma powłoka termoizolacyjna?

Izolacja ciepła to nie jedyna właściwość większości farb termoizolacyjnych. W przypadku GoTherm® warto wspomnieć o jej właściwościach odbijających promienie słoneczne. To zazwyczaj zwiększa komfort termiczny poddaszy czy hal produkcyjnych. A ponieważ wspomniana farba odbija aż 90% promieni słonecznych, jest w tym zadaniu całkiem skuteczna.

Czasami na ścianach w domach skrapla się para wodna. To niebezpieczne zjawisko powoduje szybsze niszczenie się ścian i może doprowadzić do powstania wykwitów grzyba i pleśni. Aby temu zapobiec warto zastosować polską farbę termoizolacyjną. Nie dość, że nie pozwala ona na powstawania skroplenia pary wodnej, zapobiega powstawaniu mostków termicznych, to dodatkowo posiada właściwości grzyb-, pleśnio- i bakteriobójcze.

Jakie powierzchnie można malować?

Farbę termoizolacyjną ma szerokie możliwości zastosowania ponieważ można nią malować prawie wszystkie powierzchnie. Śmiało położysz ją na tynk, aby izolować i chronić ściany domu. Masz dom lub domek letnisko wykonany z drewna – spokojnie możesz go pomalować farbą termoizolacyjną. Farbę GoTherm® można również stosować na elementy metalowe i te wykonane z tworzyw sztucznych (za wyjątkiem polietylenu).

Farba zastępnikiem styropianu?

Zdarzają się sytuację, że położenie płyt styropianowych jest niemożliwe. Na przykład, kiedy elewacja budynku jest już gotowa, a nam w domu nadal zimno. Farbę termoizolacyjną można stosować wewnątrz i w ten sposób poprawić komfort termiczny pomieszczenia. Czasem remontowany budynek znajduje się pod kontrolą konserwatora zabytków, który zabrania używania płyt ze styropianu – wtedy rozwiązaniem jest właśnie termofarba.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie farby termoizolacyjnej wraz ze styropianem. Pozytywnie wpłynie to na wygląd budynku oraz wygeneruje pewne oszczędności.

Kilka przydatnych informacji o farbie

Farbę można nakładać z użyciem pędzla, wałka, agregatu a nawet szpachli. Ponadto na podstawie wykonanych badań uważa się, że 1 mm farby GoTherm® to odpowiednik około 2 do 2,5 centymetrów styropianu. I właśnie 1 mm to maksymalna grubość pojedynczej warstwy. Kolejną można nałożyć po wyschnięciu, które trwa 24 godziny w temperaturze 20 stopni C, a im cieplej tym farba schnie szybciej.

Termofarba – ekofarba!

Warto podkreślić, że farba GoTherm® jest ekologiczna. Nie tylko jej stosowanie zmniejsza użycie ogrzewania w zimie i klimatyzatorów w lecie, to także jej skład chemiczny jest przyjazny. Posiada niewielką zawartość Lotnych Związków Organicznych – jedynie 0,6 g/l.

Podsumowanie

Farba termoizolacyjna to uniwersalny środek do tworzenia izolacji budynków. Chroni przed stratami ciepła i zabezpiecza przed pleśnią, grzybem i bakteriami. Jest uniwersalna – można ją stosować na wiele powierzchni i z użyciem wielu metod. Warto wypróbować to rozwiązanie przy najbliższym remoncie domu lub podczas jego budowy.

Exit mobile version