Własny dom to marzenie wielu osób. Jego budowa to jednak skomplikowany proces, który nie zaczyna się od wykopania fundamentów. Przed rozpoczęciem budowy domu konieczne jest znalezienie odpowiedniej działki, wybranie swojego projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę, na które składa się kilka dodatkowych kroków. Od czego zacząć budowę domu, by nie zniechęcić się na starcie? Jak się przygotować i wybrać odpowiednią działkę? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania.

Jaką działkę wybrać pod budowę domu?

Pierwszym krokiem jest zakup działki. Na jakie parametry zwrócić uwagę, co jest najważniejsze przy wyborze przyszłego miejsca zamieszkania? Oprócz odpowiadającej użytkownikom lokalizacji warto zwrócić uwagę na kształt i wielkość działki. Im prostszy kształt tym lepiej. Najbardziej atrakcyjne są te zbliżone do kwadratu lub prostokąta. Co do wielkości na uwadze należy mieć rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. o zachowaniu odległości między domem a granicą działki. W zależności od tego jak duży dom chciałbyś mieć, pamiętaj, że należy zachować odległość 4 metry między ścianą z oknami lub drzwiami a granicą działki oraz 3 metry od ściany bez takich otworów. Płaski teren łatwiej zagospodarować, umożliwia on sprawniejszy proces budowy i jest bardziej komfortowy w przyszłym użytkowaniu. Dodatkowo sprawdź, jakie są uwarunkowania wynikające z Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Od nich będzie zależało między innymi to, jaki dom będziesz mógł postawić na danej działce. Istotne jest również to, jak działka jest skomunikowana. Warto szukać takiej, by miała połączenie z drogą główną, aby nie trzeba było do niej dojeżdżać np. przez działkę sąsiada. Istotne jest, czy można do niej doprowadzić wszystkie media, czyli wodę, prąd i kanalizację. Atutem działki jest również jej położenie względem stron świata. Najlepszym wariantem będzie ten, w którym dojazd jest od strony zacienionej, czyli północnej, a część dzienna domu i ogród od nasłonecznionego południa. Przed zakupem ziemi należy pamiętać o sprawdzeniu jej statusu prawnego i wypisu z ksiąg wieczystych.

Inne artykuły:  W jaki sposób należy kleić płytki na płytki? Kładzenie płytek na płytki

Projekt domu i formalności związane z budową

Projekt domu możesz wybrać spośród gotowych projektów lub zdecydować się na taki na indywidualne zamówienie. Warto zwrócić uwagę na wielkość domu, ilość kondygnacji, to jaki dom będzie odpowiadał wielkościowo do działki, MPZP lub WZ. Aby w domu żyło się komfortowo zdecyduj ile będzie w nim pokoi, o jakich wielkościach i aby układ wnętrz był funkcjonalny. Pomyśl o dodatkowych pomieszczeniach, jak spiżarnia czy garderoba. Rozważ, czy Twój dom będzie posiadał garaż czy wolisz zdecydować się na wiatę. Zdecydujesz się na strych lub piwnicę? Przede wszystkim określ swój budżet, jaki planujesz przeznaczyć na budowę domu i dostosuj wszystkie parametry zgodnie z Twoimi wymaganiami i możliwościami. Obecnie na stronach internetowych znajdziesz wiele filtrów, które pomogą Ci zwrócić uwagę tylko na te projekty, którymi jesteś najbardziej zainteresowany. Wybór projektu jest przyjemnym etapem w trakcie całego procesu budowy domu. Jest też to, co niekoniecznie każdy lubi, czyli biurokracja związana z załatwianiem pozwolenia na budowę. Jeśli masz już wspomniany wyżej wypis z MPZP lub WZ, to musisz złożyć wniosek w zakładzie energetycznym, gazowym i wodno-kanalizacyjnym. Otrzymasz decyzję dotyczącą warunków dostawy mediów i pozwolenie na przyłączenie prądu, gazu, wody i kanalizacji. Kolejnym krokiem jest stworzenie mapy do celów projektowych przez geodetę. Następnie ostatnie zgłoszenie, po którym uzyskasz pozwolenie na budowę i 21 dni po tym wydarzeniu możesz ruszyć z budową.

Inne artykuły:  Ile kleju do styropianu

Pamiętaj, aby do całego procesu budowy domu podejść racjonalnie. Marzenia dotyczące dużej działki i domu warto skonfrontować z rzeczywistością i posiadanym budżetem. Rodzaj działki ma znaczący wpływ na to, pomiędzy jakimi projektami będziesz mógł szukać tego odpowiedniego dla siebie, dlatego warto rozważyć wszystkie opcje i na spokojnie wybrać tę idealną.