Projektowanie i urządzanie łazienki kojarzy się często z wyborem armatury i stworzeniem funkcjonalnego układu wszystkich elementów wyposażenia. Równie ważny jest jednak wybór odpowiednich szafek łazienkowych. Takich, które z jednej strony będą funkcjonalne i trwałe, a z drugiej wpiszą się w wybrany przez Ciebie architektoniczny styl. W tym poradniku znajdziesz kilka podstawowych wskazówek dotyczących tego, jakie szafki łazienkowe wybrać.

Meble do łazienki – czego nie może zabraknąć w takim zestawie?

Szafki łazienkowe to bez dwóch zdań niezbędny element każdej aranżacji tego pomieszczenia. Ich ilość, wymiary i rozmieszczenie są w bardzo dużym stopniu uzależnione od układu i metrażu łazienki. Są jednak elementy, których nie może zabraknąć w praktycznie każdej łazience. Na szczycie tej listy znajduje się szafka podumwalkowa lub blat, na którym zamontujesz umywalkę. Kolejny niezbędny element to szafka łazienkowa z lustrem lub ewentualnie samo lustro nad umywalkę. Reszta łazienkowej zabudowy uzależniona jest już od wspomnianego wyżej metrażu i układu Twojej łazienki. W organizacji przestrzeni bardzo pomocne są słupki łazienkowe, komody oraz stojące i wiszące szafki do łazienki o różnych wymiarach.

Wybór materiału do szafek łazienkowych

Specyficzny mikroklimat i warunki panujące w łazience wymagają zastosowania materiałów o odpowiednich właściwościach. Materiał, z którego wykonane są szafki łazienkowe, ma kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności i trwałości. W kolekcjach mebli do łazienki znajdziesz oczywiście meble wykonane z drewna czy metalu (lub ich połączenia). Jednak najbardziej praktycznym, funkcjonalnym i opłacalnym rozwiązaniem są zwykle meble wykonane z lakierowanych lub laminowanych płyt oraz MDF (Medium-Density Fibreboard). Pokrycie tych materiałów specjalnym laminatem lub lakierem sprawia, że stają się one odporne na wilgoć i częste zmiany temperatury. Takie meble łazienkowe są także łatwe w pielęgnacji i znacznie tańsze niż modele wykonane z litego drewna.

Inne artykuły:  Metalowe panele ścienne – podkreślają, maskują, spełniają funkcje praktyczne

Szafki łazienkowe wiszące czy stojące?

Szafki łazienkowe wiszące czy stojące? To jedno z najważniejszych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, wybierają meble do tego pomieszczenia. Sposób montażu mebli łazienkowych wpływa zarówno na wizualny odbiór całej aranżacji, jak i na kwestie praktyczne związane z jej codziennym użytkowaniem.

Szafki wiszące to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w łazience. Szafka łazienkowa wisząca optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu wizualnie lekkiego i nowoczesnego charakteru. Sposób montażu wiszących szafek łazienkowych pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń w łazience. Jeśli nie masz miejsca na podłodze, takie szafki możesz zawiesić ponad innymi elementami wyposażenia łazienki. Zaletą takich mebli jest także łatwy dostęp do podłogi pod szafką. Jest to spore ułatwienie w trakcie sprzątania tego pomieszczenia.

białe szafki łazienkowe.jpg

Szafki wiszące są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwoli Ci na ich dopasowanie do indywidualnych preferencji wymiarów i układu łazienki. Jeśli szukasz takich modeli inspirowanych popularnymi aktualnie wnętrzarskimi trendami, zobacz meble łazienkowe Cersanit. Ta polska marka ma w stałej ofercie bardzo szeroką gamę solidnych mebli łazienkowych.

Swoje zalety mają także łazienkowe szafki stojące. Postaw na takie meble, jeśli potrzebujesz w łazience większej ilości miejsca do przechowywania. Szafki stojące są łatwe w montażu i można je łatwo przesuwać z miejsca na miejsce. Podobnie jak w przypadku mebli wiszących nie powinieneś mieć powodów do narzekań na niewielki wybór wzorów czy kolorów. W nowych kolekcjach mebli stojących do łazienki znajdziesz modele inspirowane wszystkimi popularnymi aktualnie trendami. Od surowych szafek stojących w stylu loftowym, aż po tradycyjne szafki do łazienek klasycznych i rustykalnych.

Inne artykuły:  Remont mieszkania – czy zawsze trzeba gruntować ściany?

szafki łazienkowe loftowe.jpg

Standardowe wymiary szafek łazienkowych

Jeśli po raz pierwszy raz stajesz przed wyzwaniem zaaranżowania łazienki, zastanawiasz się może, czy szafki łazienkowe mają jakieś standardowe wymiary. Mimo że nie ma jednego ogólnie przyjętego standardu, większość dostępnych szafek łazienkowych mieści się w pewnym przedziałach. Zacznijmy może od głębokości. Największą głębokość mają oczywiście szafki podumywalkowe. Standardowo jest to 40 cm, choć są oczywiście mniejsze modele, stworzone z myślą o naprawdę małych łazienkach czy toaletach. Słupki i komody łazienkowe mają zwykle głębokość od 20 do 40 mm. Najmniejszą głębokością cechują się szafki wiszące z lustrem. Zwykle jest to około 10 cm.

drewniane szafki łazienkowe.jpg

Wysokość i szerokość szafek łazienkowych uzależniona w dużej mierze od ich typu i tego, czy są to szafki wiszące, czy stojące. Można jednak przyjąć następujący podział:

  • słupki łazienkowe: szerokość od 30 do 50 cm, wysokość od 80 (słupki niskie) do nawet 190 cm (słupki wysokie),
  • komody łazienkowe: szerokość od 50 do 100 cm, wysokość od 80 do 100 cm,
  • szafki podumywalkowe: szerokość od 30 do 120 cm, standardowa wysokość to zwykle 80 cm.

Bardzo ważny jest także wybór konkretnego stylu szafek łazienkowych, ich kolor oraz sposobu wykończenia frontów (mat lub połysk). Te czynniki są jednak uzależnione od tego, na jaki styl łazienki się zdecydujesz. Liczymy, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom uda Ci się wybrać idealne szafki łazienkowe.

Inne artykuły:  Jak urządzić przedpokój