Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Wyroby hutnicze wykorzystywane w budownictwie przemysłowym i jednorodzinnym

Wyroby hutnicze wykorzystywane w budownictwie przemysłowym i jednorodzinnym

Wyroby hutnicze wykorzystywane w budownictwie przemysłowym i jednorodzinnym

Trudno sobie wyobrazić współczesną technikę budowlaną bez zastosowania wyrobów stalowych. Wytrzymałe profile ze stali walcowanej na gorąco tworzą konstrukcje mostów, wiaduktów, wież, biurowców, hal magazynowych itp. Wyroby hutnicze są wykorzystywane zarówno w budownictwie przemysłowo-magazynowym, jak i w budownictwie mieszkaniowym. Stal zbrojeniowa znajduje się w każdej ławie fundamentowej, filarze lub stropie.

Stal ciągniona

Tylko laik może sądzić, że zrobienie czegoś takiego jak stalowy pręt jest banalnie proste. Gotowy wyrób może różnić się zdecydowanie w zależności od zastosowanej technologii oraz składu chemicznego użytego stopu.

Można wyróżnić pręty o przekroju:

Pręty stalowe wykonuje się jako gładkie lub żebrowane. Produkcja prętów odbywa się metodą walcowania, lub ciągnienia.

  1. Podczas walcowania zmienia się wewnętrzna mikrostruktura stali. Pręty walcowane stosowane są tam, gdzie nie jest wymagana duża wytrzymałość.
  2. Pręty ciągnione cechuje bardzo duża dokładność profilu poprzecznego, gładka powierzchnia oraz wysoka wytrzymałość.

Dodatkowo pręty mogą być poddawane procesowi łuszczenia w celu usunięcia widocznych niedokładności powierzchni powstałych w procesie ciągnienia, które mogłyby utrudniać ich dalsze wykorzystanie.

Pręty okrągłe gładkie lub żebrowane wykorzystywane są jako stal zbrojeniowa do wzmocnienia betonowych konstrukcji. Pozostałe pręty stosowane są do produkcji balustrad, poręczy, bram, furtek, ogrodzeń, kratownic, konstrukcji niewielkich zadaszeń itp. Pręty znajdują również zastosowanie jako elementy dekoracji budynków.

Kraty pomostowe

Kraty pomostowe znane też jako kraty WEMA, wykonuje się różnymi technologiami z różnych materiałów. Produkowane są przede wszystkim ze stali jako elementy lekkich konstrukcji o dużej wytrzymałości. Najczęściej spotykane są kraty zgrzewane i kraty prasowane.

W kratach zgrzewanych konstrukcja nośna jest wykonywana z płaskownika. Wypełnienie stanowi skręcony pręt, który jest wtapiany w konstrukcję nośną metodą zgrzewania oporowego. Złącza pomiędzy płaskownikami nośnymi, a poprzecznie umieszczonymi prętami są bardzo stabilne, wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Modyfikacją krat zgrzewanych są kraty zagęszczone, w których występuje dodatkowe wypełnienie z prętów lub metalowej taśmy po to, żeby przez oczka nie mogły przedostawać się elementy o większej średnicy.

W kratach prasowanych lub inaczej wciskanych zarówno konstrukcja nośna, jak i elementy poprzeczne wykonane są z płaskownika. Płaskowniki poprzeczne są nacinane i wciskane podobnie jak przegródki w kartonowych pudełkach. Płaskownik łączący ma zazwyczaj mniejszą grubość i szerokość.

Kraty pomostowe są zabezpieczane przed korozją metodą cynkowania ogniowego. Mogą być kraty wykonane ze stali nierdzewnej albo malowane proszkowo. Na rynku dostępne są także kraty pomostowe wykonane ze stali kwasoodpornej, stosowane w miejscach narażonych na działanie agresywnego chemicznie środowiska np. w zakładach chemicznych, spożywczych, oczyszczalniach ścieków, myjniach samochodowych itp. Kraty antypoślizgowe mają ząbkowaną powierzchnię brzegów płaskowników.

Zastosowanie krat pomostowych:

Kupując kraty pomostowe, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko długość, szerokość, wielkość oczek i nośność. Materiał, z którego są wykonane kraty pomostowe, musi być dostosowany do warunków, jakie panują w miejscu ich zastosowania. Na przykład kraty pomostowe do użytku zewnętrznego muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych, a kraty przeznaczone do wykonania schodów pożarowych muszą być ognioodporne.

Blachy perforowane

Na rynku dostępne są blachy perforowane w różnych kształtach i wymiarach. Są to arkusze blachy z jednorodnymi otworami w regularnych odstępach. Blacha powinna być funkcjonalna, trwała i odporna na określone czynniki. W miejscach, w których blacha narażona jest na działanie wysokiej temperatury, stosowane są blachy żaroodporne. Wysokiej jakości blachy są też odporne na ścieranie i nie ulegają stopieniu przy temperaturze sięgającej nawet 1200ºC. Duży wybór kształtów, wielkości i gęstości otworów zapewnia różnorodność zastosowań blachy perforowanej. Coraz częściej nabywcy wymagają od blachy perforowanej również walorów estetycznych.

Zastosowania blachy perforowanej:

Postęp technologiczny prowadzi do produkcji wyrobów hutniczych o nowych właściwościach, które poszerzają zakres ich wykorzystania.

Exit mobile version