Kluczową sprawą przy pracy z wykorzystaniem wyrzynarki jest odpowiedni dobór brzeszczota, dostosowany do obrabianego materiału. W zależności od stopu, rodzaju uzębienia czy długości może on ciąć różne materiały. Oferta rynkowa uwzględnia wiele rodzajów brzeszczotów różnych producentów o zróżnicowanej jakości. Wybór właściwego brzeszczota do wyrzynarki ma decydujący wpływ na efektywność prowadzonych prac oraz na trwałość samego narzędzia.

Z jakimi materiałami pracuje brzeszczot do wyrzynarki?

Brzeszczoty są wykorzystywane do cięcia różnych materiałów, od drewna, przez laminaty po płyty gipsowe.

 • Drewno: brzeszczoty do wyrzynarki służą do cięcia różnych rodzajów drewna, m.in. sklejki, drewna budowlanego, drewnianych materiałów klejonych czy płyt pilśniowych.
 • Laminaty: brzeszczoty do laminatów są niezbędne np. przy montowaniu blatów kuchennych.
 • Metal: brzeszczoty do metalu sprawdzają się w pracy zarówno ze stalą, żelazem czy aluminium, jak i z rurami nieżelaznymi.
 • Płytki: brzeszczoty do płytek ceramicznych umożliwiają wykonywanie skomplikowanych cięć, np. przy obróbce rur hydraulicznych.
 • Tworzywa sztuczne: brzeszczoty służą również do cięcia tworzyw sztucznych, w tym tworzyw wzmocnionych włóknem szklanym.
 • Płyty wiórowo – cementowe: brzeszczoty do płyt wiórowo-cementowych polecane są do wycięć pod gniazda elektryczne.
 • Brzeszczoty służą również do cięcia w materiałach izolacyjnych.

Mocowanie brzeszczota do wyrzynarki w elektronarzędziu

Obecnie większość producentów stosuje brzeszczoty z uchwytem w kształcie litery T, dzięki czemu narzędzia te można łatwo mocować w wyrzynarkach różnych marek. Drugi rodzaj stosowanego uchwytu to uchwyt uniwersalny, który firmy oferują jako uzupełnienie podstawowej oferty brzeszczotów do wyrzynarek.

Inne artykuły:  Ile schnie klej do płytek

Nie bez przyczyny szczególną popularność na rynku polskim zdobyły brzeszczoty niemieckich producentów. Są one znane z wysokiej jakości i niezawodności. Eksperci Profi Partner szczególnie polecają brzeszczoty marki Hawera oraz Bosch. Warto wiedzieć, że większość narzędzi na rynku oznaczonych jest nomenklaturą firmy Bosch: każdy brzeszczot jest sklasyfikowany według typu narzędzia Bosch, któremu odpowiada, np. brzeszczot do drewna marki Hawera 240545 odpowiada brzeszczotowi Bosch T101BR.

Uzębienie brzeszczotów do wyrzynarki

Uzębienie brzeszczotów do wyrzynarki (czyli geometria ostrza) odpowiada za jakość procesu cięcia. Dostępne są cztery rodzaje uzębienia:

 • Zęby frezowane rozwarte do zgrubnego i szybkiego cięcia w twardym i miękkim drewnie, aluminium, tworzywach sztucznych i metalach kolorowych. Brzeszczoty do wyrzynarki z zębami frezowanymi są mniej naostrzone, co czyni je bardziej agresywnymi i skutkuje szybszym, ale bardziej zgrubnym cięciem.
 • Zęby frezowane faliste do dokładnego cięcia prostoliniowego w sklejce, miękkiej stali, aluminium i metalach kolorowych. Zęby o kształcie fali zapewniają precyzyjne i proste cięcie.
 • Zęby szlifowane rozwarte do szybkich cięć w twardym i miękkim drewnie.
 • Zęby szlifowane stożkowe: uniknięcie konieczności rozwierania zębów zapewnia dokładne i czyste cięcia w drewnie i tworzywach sztucznych.

Zapraszamy do naszego warszawskiego sklepu przy ul. Posag 7 Panien 6 (Ursus) – nasi eksperci służą radą i pomocą w wyborze odpowiednich, dostosowanych do planowanych prac brzeszczotów do wyrzynarek.