Nasze życie jest w pełni zależne od energii elektrycznej. Dlatego też niespodziewana awaria sieci lub przerwa w dostawie prądu potrafią bardzo mocno dać się we znaki i pokrzyżować wiele codziennych planów. Stąd też w coraz większej liczbie gospodarstw domowych znajduje się agregat prądotwórczy, który jest najlepszą receptą na taką ewentualność. Dowiedz się, jak wybrać generator prądu do domu, aby dobrze spełniał swoje zadanie.

Dlaczego agregat prądotwórczy jest Ci potrzebny?

Przerwy w dostawie prądu mogą wiązać się z konserwacją sieci i wtedy zwykle są zapowiadane przez operatorów, jednak niekiedy wynikają z awarii, a wtedy nie tylko nie można ich przewidzieć, ale też nie sposób dowiedzieć, jak długo mogą potrwać. W związku ze zmianą klimatu i coraz częstszymi gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, coraz częściej dochodzi do zerwania linii wysokiego napięcia lub innych uszkodzeń, w wyniku których dziesiątki domostw pozbawione są prądu. Wyposażając swój dom w agregat prądotwórczy, unikniesz kłopotów związanych z brakiem prądu.

Brak prądu wiąże się:

  • brakiem ciepłej wody;
  • brakiem ogrzewania, co w sezonie zimowym może doprowadzić do szybkiego wychłodzenia domu;
  • ryzykiem popsucia się jedzenia w lodówce;
  • brakiem dostępu do Internetu oraz używania urządzeń elektronicznych, co może być szczególnie uciążliwe dla osób wykonujących pracę zdalną.
Inne artykuły:  Dobra kamizelka robocza – którą opcję wybrać?

Moc agregatu – kluczowy parametr przy wyborze agregatu

Aby zapewnić sobie sprawne i bezpieczne działanie generatora prądu, należy dobrze obliczyć, jaką powinien mieć on moc. Jak to zrobić? Wystarczy zsumować moc wszystkich urządzeń, jakie będą do nie podłączone i wybrać agregat, który posiada wyraźny zapas.

Ważna wskazówka: należy zwrócić uwagę na moc maksymalną urządzeń, a nie na moc znamionową. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niektóre urządzenia przy rozruchu pobierają nawet czterokrotnie więcej mocy niż w czasie regularnej pracy.

Generator prądu do domu – jednofazowy czy trójfazowy?

Urządzenie, których na co dzień używamy w domu, zasilane są prądem o napięciu 230 V, a zatem w razie przerwy w dostawie prądu wymagałyby podpięcia do jednofazowego generatora. Jeżeli zatem chcesz, żeby w czasie awarii prądu działały najpotrzebniejsze urządzenia, nie ma sensu inwestować w agregat trójfazowy, czyli generujący prąd o napięciu 400 V. Przyda się on w przypadku pracy z elektronarzędziami o większej mocy lub ze specjalistycznym sprzętem.

Na co oprócz mocy zwrócić uwagę?

Jest jeszcze kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podcza wyboru agregatu prądotwórczego.

  • Rodzaj paliwa – agregaty prądotwórcze mogą być zasilane różnym paliwem, tj. gazem LPG, benzyną lub olejem napędowym. Różnią się poziomem spalania oraz żywotnością silników.
  • Zabezpieczenie przed przeciążeniem – jest to jedno z najważniejszych zabezpieczeń, jakie znajdują się w generatorach prądu. Pozwolą uniknąć przeciążeń i wynikających z niej usterek sieci czy samych urządzeń.
Inne artykuły:  Ręczniki papierowe w roli - poznaj ich wielozadaniowość!

Szeroki wybór agregatów o różnej mocy oraz parametrach znajdziesz w sklepie z elektronarzędziami Emast.pl.