Przy uprawie pomidorów często spotyka się różne choroby. Jedną z najpoważniejszych jest zawijanie się liści pomidora. Sercem choroby jest wirus, który infekuje liście, a następnie owoce. Jest to niebezpieczna infekcja, która może zniszczyć całą uprawę, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze.

Choroby pomidorów – zwijanie liści

Wirus żyje w ziemi lub na zainfekowanych roślinach. Wraz z ociepleniem staje się bardziej aktywny i zaczyna zdobywać nowe terytoria, infekując sąsiednie rośliny. Najwyraźniejszym znakiem zakażenia jest zmiana koloru i zwijające się liście pomidorów (krawędzie). Oprócz wyraźnie widocznych objawów, spowalnia się wzrost i rozwój pomidorów.

Chloroza pomidorów chorobą zwijania liści

Cechami wyróżniającymi są:

 • Zmiana koloru wierzchołków pomidorów (krawędzie liści stają się jaśniejsze niż środek)
 • Zwijające się liście pomidorów (skręcanie liści)
 • Krzak przestaje rosnąć
 • Roślina może karłowacieć, pędy są narażone na zainfekowanie.

Przyczyną chlorotycznego zwijania liści pomidora może być brak dezynfekcji nasion i narzędzi przed sadzeniem. Choroba jest przenoszona przez owady, takie jak mączlik szklarniowy. Dlatego też, jeśli pomidory nie były poddawane działaniu środków owadobójczych przez cały okres wegetacji, również wchodzą w strefę ryzyka zakażenia.

Inne artykuły:  Prawidłowa hodowla i pielęgnacja storczyków w domu
choroby pomidorów zwijanie liści
fot. Jedną z częstych chorób pomidorów jest zwijanie liści

Jeśli liście pomidorów zwijają się do góry i pofałdowania pojawiły się już na pędach, jedyną skuteczną metodą leczenia jest wykopanie ich z ziemi. Chora roślina jest ekstrahowana z częścią gleby i spalana. Po usunięciu zarażonego krzewu przeprowadza się dolistne traktowanie pozostałych zdrowych roślin za pomocą 1% roztworu mieszaniny siarczanu miedzi. Leczenie należy powtórzyć po 7-10 dniach.

Poniższe zalecenia są stosowane, jako środki zapobiegawcze w celu zwalczania chlorozy, czyli choroby pomidorów – zwijanie liści:

 • Wstępna dezynfekcja nasion nadmanganianem potasu
 • Czyszczenie narzędzi ogrodowych alkoholem etylowym przed sadzeniem
 • Umiarkowane podlewanie pomidorów, szczególnie bezpośrednio po przeszczepie
 • Kontrola owadów w okolicy.

Żółta kędzierzawość – zwijanie się liści pomidora

Zakażenie żółtym wirusem kędzierzawym całkowicie utrudnia owocowanie pomidorów. Kwiaty zaczynają spadać z pędów w dużych ilościach, a owoce są słabo związane. Objawy choroby są następujące:

 • Odkształcenie struktury liścia, jego powierzchnia staje się pomarszczona i zanika
 • Liście pomidora zwijają się do góry i mają kształt misy
 • Niedojrzałe kwiaty niemal natychmiast odpadają.

Wirus jest przenoszony z sąsiednich hodowli za pomocą chwastów z rodziny psiankowatych. Najczęściej za nosiciela uważa się mączlika szklarniowego. Bez owadów infekcja z sąsiednich roślin jest prawie niemożliwa, wirus nie jest przenoszony mechanicznie (za pomocą wiatru lub deszczu). Podobnie jak w przypadku poprzednich gatunków, jedyną metodą kontroli jest usunięcie części gleby zainfekowanej rośliny.

liście pomidorów zwijają się do góry
fot. Co oznacza, gdy liście pomidorów zwijają się do góry ?

Najlepiej usunąć chory krzew z ziemi wraz z kłączem i wyrzucić. Zdrowe pędy trzeba nawadniać roztworem nadmanganianu potasu (w kolorze różowym). Nadmanganian potasu ma działanie bakteriobójcze i chroni pomidory przed możliwym zanieczyszczeniem. W żadnym wypadku nie wolno używać zarażonych krzewów pomidorowych do robienia kompostu. Gdy występują choroby pomidorów, zwijanie liści jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla ogrodników.

Inne artykuły:  Właściwe nawodnienie ogrodu - jak o nie zadbać?

Rak bakteryjny powoduje, że liście pomidora zwijają się do góry

Zwijanie się liści pomidorów jest objawem raka bakteryjnego, który pojawia się już po kilku tygodniach od posadzenia. Roślina zaczyna więdnąć od dołu a następnie choroba przesuwa się do góry. Można zaobserwować śluzowate wycieki, pęknięcia, plamy i zmiany rakowate. Do tej pory nie pojawił się na rynku środek wygrywający walkę z rakiem pomidora, dlatego chore rośliny muszą zostać wyeliminowane i spalone. Narzędzia ogrodnicze, które miały styczność z rośliną muszą zostać zdezynfekowane chociażby podgrzanym octem.

Atak mszyc powoduje, że liście pomidorów zwijają się

Jeśli mszyce zaczynają atakować pomidory choroby zwijające liście zaczynają się ujawniać. Małe czarne mszyce, które najpierw osiadają w kątach liści, a następnie przemieszczają się do łodyg i liści, mogą powodować zwijanie się liści pomidorów. Mszyce, ssąc soki, wstrzykują konkretną substancję do tkanek roślinnych, które deformują łodygę i skręcają liście. Owady ukryte w fałdach liści są trudne do zniszczenia przy pomocy środków owadobójczych.

zwijanie się liści pomidora
fot. Czy zwijanie się liści pomidora powinno nas martwić ?

To prawda, że jest wystarczająco dużo pasożytów pomidorów, gotowych do czerpania korzyści z rośliny. Oprócz mszycy, przędziorki i mączliki nie tylko osłabiają rośliny poprzez zasysanie soku, ale ich działanie powoduje, że liscie zwijaja sie do srodka. Ponadto przenoszą wirusy i choroby grzybowe.

Nadmiar azotu w glebie i pomidory zwijają liście

Jeśli w glebie występuje nadmiar nawozów azotowych, rośliny mają potężne łodygi, ciemnozielone liście, zwijające się liście pomidorów i kędzierzawe wierzchołki. Cała elektrownia kieruje się na wzrost zielonej masy. Konieczne jest zrównoważenie ilości nawozu w glebie po nawożeniu potasem zawartym w popiele drzewnym. Rozpuścić szklankę popiołu w wiadrze z wodą i polać pod pomidory. Pomaga także rozpylanie na liście roztworem przygotowanym z jednej łyżeczki siarczanu potasu i litra wody.

Inne artykuły:  Zakładanie trawnika. Jak układać trawę z rolki?

Jedną z przyczyn zwijania liści pomidorów jest także niewystarczające podlewanie roślin. Pomidor stara się, więc przetrwać w warunkach niedoboru wilgoci w glebie, a celowe zwijanie liści zmniejsza powierzchnię liści, co pozwala na mniejsze parowanie.