Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, bardzo często można się spotkać z pojęciem stanu deweloperskiego. Co to pojęcie właściwie znaczy? Czym charakteryzują się mieszkanie i dom w stanie deweloperskim? Co odróżnia stan deweloperski od wykończenia pod klucz?

Stan deweloperski – co to takiego?

Nie ma precyzyjnej definicji stanu deweloperskiego. Tym terminem określa się ogólnie mieszkanie lub dom, w którym zakończono wszystkie niezbędne prace budowlane i można przystąpić do prac wykończeniowych. Są wykonane przyłącza, ocieplenie, przygotowane ściany i podłogi. 

Jednak warto pamiętać, że stan deweloperski jest pojęciem mocno umownym, a stopień wykończenia nieruchomości powinien być dokładnie zapisany w umowie z deweloperem. Bardzo istotny jest też odbiór techniczny mieszkania w stanie deweloperskim. Są firmy, które pomagają w tej czynności, dzięki czemu właściciel ma pewność, że otrzymuje lokal zgodny z zapisami w umowie. 

Mieszkanie i dom w stanie deweloperskim – czym się różnią?

Stany deweloperskie domu i mieszkania sporo się od siebie różnią. Oczywiście sporo zależy od zapisu w umowie z deweloperem. Mieszkanie w stanie deweloperskim ma zwykle zrobione wszystkie instalacje – wodno-kanalizacyjną, elektryczną, wentylacyjną czy gazową oraz zamontowane grzejniki. Na ścianach jest położony tynk, a na podłodze znajduje się wylewka. Wykonana jest stolarka okienna i drzwiowa. 

Inne artykuły:  Ocieplenie stropu metodą wdmuchiwania celulozy

Zakres wykończenia deweloperskiego domu obejmuje więcej elementów, co jest związane z charakterem budynku. Oprócz wykończenia typowego dla mieszkania, w domu deweloper powinien wykonać schody, ocieplenie poddasza mieszkalnego, niezbędne zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych. Dochodzą także prace na zewnątrz budynku, czyli ocieplenie elewacji, jej wykończenie, montaż rynien i podbitki dachowej oraz zrobienie drogi dojazdowej. Dodatkowo w umowie można ująć także wykonanie miejsc parkingowych, ogrodzenia czy zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości.

Czym różni się stan deweloperski od wykończenia pod klucz?

Różnica między mieszkaniem w stanie deweloperski a wykończonym pod klucz jest bardzo prosta. Do mieszkania wykończonego pod klucz można się od razu wprowadzić. Wystarczy wstawić niezbędne meble i zamieszkać.

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga dodatkowych prac. Jednak dzięki temu przyszły właściciel może je wykończyć tak, jak sobie zaplanował.

Czy opłaca się kupować mieszkanie w stanie deweloperskim?

Mieszkanie czy dom w stanie deweloperskim na pewno warto kupić. Przede wszystkim jest to nowe mieszkanie, które jest zawsze doskonałą inwestycją. Nieruchomości w stanie deweloperskim są tańsze niż wykończone pod klucz. 

Dla wielu bardzo ważna jest możliwość wykończenia i aranżacji mieszkania według własnych upodobań i pomysłów. Kupno mieszkania w stanie deweloperskim doskonale umożliwia spełnienie tego marzenia. Jeśli jesteś zainteresowany mieszkaniem w spokojnej dzielnicy na obrzeżach Wrocławia, koniecznie sprawdź ofertę https://modernhomes.pl/