Ogrzewanie pompą ciepła jest coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania budynków. Chociaż to ekologiczna i opłacalna instalacja, wielu inwestorów wciąż ma wątpliwości, czy poradzi sobie z jej obsługą. W tym tekście wraz z ekspertem marki Vaillant opowiadamy o sterowaniu pompą ciepła i udowadniamy, że obsługa tego urządzenia wcale nie musi być skomplikowana.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego pierwsze uruchomienie pompy ciepła jest tak ważne,
- jak ustala się temperaturę w budynku,
- czy budynek podzielony na strefy można ogrzewać pompą ciepła,
- jaką pomoc oferuje inwestorom firma Vaillant.
Zastanawiasz się nad wyborem ogrzewania do budowanego przez siebie domu, a może rozważasz termomodernizację już istniejącego budynku? Nie wahaj się postawić na pompę ciepła! W tym tekście podpowiadamy, dlaczego warto zainwestować w to urządzenie i jak się je obsługuje.
Pierwsze uruchomienie, czyli jak działa pompa ciepła
Ważnym elementem wpływającym na prostą obsługę oraz niezawodną pracę pompy ciepła jest pierwsze uruchomienie urządzenia. Powinien go dokonać autoryzowany instalator marki Vaillant, który przeszedł szkolenie autoryzacyjne i dokładnie zna urządzenie.
Podczas pierwszego uruchomienia instalator odpowiednio dobiera nastawy, tak aby pompa zapewniła najwyższy komfort cieplny użytkownikom lub mieszkańcom budynku. Jako przyszły użytkownik pompy powinieneś być obecny podczas jej uruchamiania. Instalator ustawia bowiem takie nastawy, jak np. przedziały czasowe grzania ciepłej wody czy pracy cyrkulacji. Wybiera również oczekiwaną temperaturę ciepłej wody oraz temperaturę w pomieszczeniu. Oprócz podstawowych nastaw są również te mniej znane użytkownikowi, jak kod schematu czy krzywa grzewcza, która powinna być odpowiednio dobrana do specyfiki budynku oraz samej instalacji. Instalator, przekazując urządzenie, przeprowadzi szkolenie z obsługi regulatora, tak byś sam mógł zmienić podstawowe nastawy, jak np. temperatura w pomieszczeniu.
Dobrze zaprogramowana pompa nie wymaga żadnej obsługi przez cały rok. Nawet jeśli przytrafi się chwilowa przerwa w dostawie prądu, to nastawy są zapamiętywane, a czas i data aktualizowane dzięki sygnałowi radiowemu DCF. Zgodnie z wymaganiami gwarancji urządzenie musi przejść jednak coroczny przegląd. Jest to również idealny moment na kontrolę ustawień oraz ich ewentualną korektę. Pamiętaj, że nowy budynek w pierwszym roku potrzebuje więcej energii, by się wygrzać, i w następnym sezonie grzewczym może być niezbędna lekka modyfikacja systemu. Listę autoryzowanych instalatorów znajdziesz na stronie marki Vaillant.
Sterownik pogodowy a pompa ciepła
Głównym elementem sterującym pompą ciepła jest regulator wewnętrzny montowany w domu, który komunikuje się z urządzeniem oraz czujnikiem temperatury zewnętrznej. Na podstawie informacji z zewnątrz pompa ciepła dostosowuje moc do panujących warunków atmosferycznych i w momencie gdy przychodzi ochłodzenie, nie musisz ręcznie zmieniać jej ustawień. Temperatura zasilania dostosowana jest do temperatury zewnętrznej, a dodatkowo sterownik montowany wewnątrz ma swój termostat, który chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i niedogrzaniem budynku.
Ciepła woda jest ustawiona w priorytecie, dzięki czemu zawsze będzie dostępna, a w momencie gdy nie ma Cię w domu, możesz oszczędzać energię i nie korzystać z cyrkulacji. Sterownik ma możliwość ustawienia kilku przedziałów czasowych, w których grzana jest ciepła woda, dzięki czemu możesz z łatwością korzystać z tańszej taryfy i zaoszczędzić dodatkowe pieniądze w skali roku. Naciskając jeden przycisk, możesz podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni, a w okresie letnim włączyć chłodzenie pompą ciepła.
Jeden regulator Vaillant sensoCOMFORT umożliwia sterowanie zarówno urządzeniem grzewczym, jak i systemem wentylacji marki Vaillant. Aby ułatwić sobie sterowanie oraz zyskać większą kontrolę nad urządzeniem, możesz zainstalować aplikację, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem przez internet z każdego miejsca na Ziemi.
Strefy w budynku a wykorzystanie pompy ciepła
W budynku może się znajdować instalacja, w której są grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe, może być też kilka pięter z różnymi temperaturami i o innych wymaganiach. Dla pompy ciepła i sterownika sensoCOMFORT nie jest to jednak problemem.
Dzięki tym urządzeniom można sterować kilkoma strefami grzewczymi, np. zaprogramować temperaturę dzienną i nocną oddzielnie na każdej kondygnacji. Można też odłączyć grzejniki i ogrzewać tylko podłogówką lub odwrotnie. Czasem zdarza się tak, że w sypialni użytkownicy domu chcą mieć niższą temperaturę, dlatego ustala się tam strefę, w której temperatura nocna jest obniżona o kilka stopni, a o określonej godzinie (najczęściej godzinie pobudki) pomieszczenie jest już wygrzane.
Firma Vaillant ma w swojej ofercie również głowice grzejnikowe, dzięki którym z poziomu smartfona możesz ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Ważne jest, aby na etapie projektu i realizacji zaplanować i wykonać odpowiednią instalację, aby umożliwiała pełną kontrolę.
Wsparcie w montażu pompy ciepła i jej obsłudze
Bardzo dużą zaletą korzystania ze sprzętów i usług marki Vaillant jest oferowane przez nią wsparcie techniczne. W momencie gdy instalator jest niedostępny i nie może przyjechać do pompy ciepła, pracownicy wsparcia technicznego zdalnie pomogą Ci rozwiązać problem oraz rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Infolinia jest czynna w godzinach 8:00-16:00 w każdy dzień roboczy.
Każde urządzenie, nawet to najbardziej niezawodne, może chwilowo przestać działać. Ważne jest, aby mieć się do kogo zgłosić w takiej sytuacji. Warto więc wybierać sprawdzonych partnerów z dużym doświadczeniem i wewnętrznym serwisem, takich jak marka Vaillant.
Napisz pierwszy komentarz.