Klimatyzacja w domu, czy mieszkaniu jest niewątpliwym atutem, szczególnie w gorące letnie dni. Co ważne, oprócz funkcji chłodzenia dba ona również o jakość powietrza. Zalicza się do tego oczywiście czystość powietrza w pomieszczeniach. Tak jak o większość sprzętów elektronicznych, tak samo o klimatyzator trzeba odpowiednio dbać. Jeżeli odpowiednio o niego zadbany, z pewnością będziemy cieszyć się jego długim i bezproblemowym działaniem. Interesuje Cię zagadnienie serwisowania klimatyzacji? Jeżeli tak, koniecznie przeczytaj ten poradnik!
Serwis klimatyzacji – dlaczego warto ją czyścić
Przyjmuje się, że klimatyzacja jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Jednak nie jest tak do końca, gdyż klimatyzację raz na jakiś czas trzeba czyścić. Okazuje się, że wcale nie jest to skomplikowana czynność i można jej sprostać samemu, a przynajmniej w podstawowym stopniu.
Zacznijmy jednak od początku. Proces chłodzenia powietrza wiąże się z produkcją wilgoci. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać tego, że nadmiar pary wodnej w powietrzu może być niekorzystny zarówno dla ludzi jak i samego budynku. Jest tak dlatego, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Krok po kroku dochodzimy do wniosku, że właśnie dlatego klimatyzator wymaga czyszczenia.
Każdy klimatyzator posiada filtr, jednak każde przepływające przez niego powietrze transportuje ze sobą kurz, różnego rodzaju pył, czy chociażby zarodniki pleśni, grzybów i bakterie. Wszystko, co zostało wymienione, nazywamy materiałem organicznym, który najpewniej osadzi się na wymiennikach ciepła oraz łopatkach wentylatora. Z racji tego, warto wiedzieć jak się takowego materiału organicznego pozbyć. Jeżeli jesteś zainteresowany jak to zrobić, przeczytaj dalszą część poradnika!
Jak często robić przegląd klimatyzacji
Jeżeli chodzi o względy estetyczne, panel klimatyzatora powinno przecierać się za pomocą ściereczki przynajmniej raz w tygodniu. Usuniemy w ten sposób kurz. Pamiętajmy o tym, że na bieżąco powinno usuwać się np. zalegające liście, czy inne zanieczyszczenia znajdujące się w jednostce zewnętrznej.
Tak jak wspomniane było wcześniej, najbardziej podatną rzeczą na zanieczyszczenia jest filtr. Najlepiej jest czyścić go raz na miesiąc, lub raz na 3 miesiące. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym domu można mieć do czynienia z innym stopniem zanieczyszczenia powietrza, lub innym stopniem użytkowania klimatyzacji. Z tego właśnie wynika rozbieżność odnośnie czyszczenia filtra. Jeżeli chodzi o kompleksowe czyszczenie klimatyzacji, można wykonywać ją raz lub dwa razy do roku.
Filtry można czyścić samodzielnie. Do tej czynności warto użyć jakiegoś łagodnego środka czyszczącego, z dodatkiem innego środka, np. bakteriobójczego. Warto zwrócić uwagę na specjalny rodzaj filtrów, który zatrzymuje bardzo małe cząstki zanieczyszczeń. Takie filtry niestety muszą podlegać wymianie, a nie czyszczeniu.
Bardzo często zasady mycia, jak również wymiany filtrów znaleźć można w instrukcji obsługi klimatyzatora, którą dołącza producent przy zakupie.
Dłuższe życie każdego klimatyzatora to dbanie o niego
Można nieco nawiązywać do popularnej reklamy i zastosować się do niej, z tym że w wypadku klimatyzatorów chodzi o regularne ich czyszczenie. Serwis, jak i konserwacja klimatyzacji wydłuża ich żywotność, a także zdecydowanie obniża ryzyko wystąpienia awarii, które często mogą być kosztowne.
Zanieczyszczenia powodują często zmniejszenie wartości współczynnika efektywności COP. Ponadto koniecznie warto mieć na uwadze to, że wszelkie zanieczyszczenia działają niekorzystnie na ludzi, w szczególności na alergików.
Przeglądy klimatyzacji najlepiej robić raz lub dwa razy w roku. Najlepszym okresem na przegląd konserwacyjno-serwisowy jest wiosna, lub koniec lata. Jeżeli chcemy, aby serwis taki odbył się z dbałością o każdy szczegół, warto rozważyć zlecenie tej pracy fachowcom, którzy posiadają niezbędne doświadczenie.
Serwis klimatyzatorów – na co zwrócić uwagę
Jeżeli zdecydujemy się na wynajęcie fachowców, aby wykonali przegląd klimatyzacji, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na opinię na temat danej firmy, jak również doświadczenie. Najlepiej oddawać tego typu pracę fachowcom, którzy znają się na rzeczy.
Czyszczenie klimatyzacji w domu, warto wykonywać wedle instrukcji dołączonej przez producenta. Nigdy na własną rękę nie zabierajmy się za serwis klimatyzacji, kiedy nie czujemy się na siłach odnośnie tej czynności.
Warto również przygotować się w niezbędne środki czyszczące jeżeli decydujemy się na serwis klimatyzacji samemu.
Środki czyszczące mogące przydać się podczas czyszczenia klimatyzatora
Do wykonywania czynności czyszczenia klimatyzacji, używa się różnych środków chemicznych. Różne preparaty do czyszczenia jak i dezynfekcji dedykowane są do parowników, a także skraplaczy i innych elementów instalacji. W sklepach znaleźć można szeroki wybór różnych preparatów, dzięki którym serwis klimatyzacji może stać się prostszy. Środki te mogą mieć różną konsystencję i postać. Zalicza się do nich płyny, aerozole oraz koncentraty. Warto wybierać produkty posiadające atesty i pozwolenia.
Jaki jest zakres prac podczas serwisu klimatyzacji
- sprawdzanie skraplacza pod względem uszkodzeń, zanieczyszczeń oraz korozji,
- czyszczenie lamelek, dzięki którym przepływ powietrza przez wymiennik będzie płynny,
- czyszczenie oraz mycie skraplaczy zewnętrznych
- sprawdzenie temperatury i przepływu medium chłodzącego,
- czyszczenie oraz mycie jednostek wewnętrznych,
- sprawdzenie szczelności układu chłodniczego,
- czyszczenie lamelek parownika, a także turbiny wentylatora, oraz filtrów,
- dezynfekcja parownika jednostki wewnętrznej,
- sprawdzenie zużycia oleju w sprężarkach, łożyskach,
- sprawdzenie kierunku obrotów wentylatorów,
- ocena stanu instalacji elektrycznej,
- sprawdzenie prawidłowości działania urządzenia
Jak widać, niektóre czynności wcale nie należą do prostych i zdecydowanie lepiej jeżeli wykona je ktoś, kto zna się na danym sprzęcie oraz pracy.
Serwis klimatyzacji i konsekwencje jego zaniedbania
Oczywiście zaniedbanie klimatyzacji wiąże się z konsekwencjami, niestety niezbyt przyjemnymi. Zdecydowanie jako pierwszą można wymienić zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby, które wywołują mikroorganizmy. Często można być pewnym, że mamy do czynienia właśnie z mikroorganizmami, jeżeli uruchamiając klimatyzację czuć nieprzyjemny zapach. Do takich chorób można zaliczyć np. astmę, alergię, czy wiele innych zaburzeń układu oddechowego.
Drugą konsekwencją jest możliwość popsucia się sprzętu, przez co zdecydowanie wzrastają koszty utrzymania klimatyzacji. Wady mogą objawiać się zmniejszoną wydajnością, wzrostem poboru energii, czy chociażby bardziej hałaśliwą pracą. Nie zareagowanie w porę po prostu doprowadzi do uszkodzenia klimatyzatora.
Oferty specjalistów
Na rynku istnieje wiele różnych firm oferujących serwisowanie klimatyzacji. Często nawet firmy, które oferują sprzedaż czy montaż klimatyzacji, posiadają także w ofercie serwis klimatyzacji domowej. W zakresach pracy fachowców jest nie tylko pomoc w przypadku awarii, ale również odgrzybianie klimatyzacji domowej, czy ozonowanie klimatyzacji.
Podsumowanie
Klimatyzacja ma zapewniać komfort użytkownikowi. Jest to urządzenie, które niewątpliwie podnosi standard życia, zatem nie zaniedbujmy serwisu klimatyzacji. Dzięki temu odwdzięczy się nam ona długim i bezproblemowym działaniem.
Napisz pierwszy komentarz.