Zastanawiając się nad formą oświetlenia w naszym nowym domu, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy. Pierwszym z nich jest światło główne, które posłuży nam do codziennego funkcjonowania, pracy czy wykonywania ważnych czynności. Następne w kolejności są natomiast części oświetlenia dekoracyjnego.

Ich obecność jest niezwykle ważna w naszym miejscu zamieszkania. Pozwala nam zrelaksować się po ciężkim dniu oraz poczuć się w pełni komfortowo. Istnieje bardzo wiele form dekoracji przy użyciu światła, jednak najpopularniejszą z nich są obecnie taśmy led. Ich działanie jest bardzo proste, a dodatkowym atutem z pewnością okazuje się dowolność w montażu.

Jak działają taśmy LED?

Sposób działania oświetlenia LED jest nam znany już od wielu lat i nie wzbudza dzisiaj szczególnego podziwu. Mimo wszystko, do dziś nie wynaleziono wydajniejszego i bardziej ekonomicznego sposobu na oświetlenie pomieszczeń.

Cała zasada działania opiera się na zjawisku elektroluminescencji, gdzie w każdej z setek diod zawartych w obwodzie paska, dochodzi do reakcji fizyko-chemicznej. W technologii ledowej nie ma natomiast mowy o podnoszeniu temperatury źródła światła, tak jak to ma miejsce w oświetleniu wolframowym. Dioda stworzona jest z takich półprzewodników, które pod wpływem energii elektrycznej zaczynają się żarzyć bez wzrostu temperatury, a dochodzi do tego na skutek połączenia się dodatnio i ujemnie naładowanych ładunków.

Załącznik:
document_image_rId5.jpeg

Różnice między taśmami

Najważniejszą różnicą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest moc. Wszystkie te elementy oświetleniowe posiadają swoje indywidualne parametry, pod które dokładnie należy dobrać zasilacze do pasków ledowych. Te urządzenia mają na celu konwersję napięcia i prądu dostarczanego do obwodu oświetleniowego, a także coraz częściej posiadają możliwość połączenia się z nimi z poziomu telefonu i sterowania światłem.

Inne artykuły:  Czy Można Ogrzewać Mieszkanie Klimatyzatorem? Nowoczesne Rozwiązania od Fresh-Klima

Kolejnym, ważnym czynnikiem jest ilość diod. Wyróżniamy taśmy 150LED oraz 300LED. Już po samej nazwie możemy się zorientować, że w pierwszym pasku diod będzie mniej, a w drugim więcej. W przypadku 150LED, diody umieszczane są jedna za drugą szeregowo w określonej odległości. W 300LED mamy do czynienia natomiast z tzw. “zamkiem”, w którym to te małe układy są montowane raz po lewej, a raz po prawej stronie paska.

Następnymi czynnikami, na podstawie których możemy rozróżnić taśmy led są: stopień ochrony, obecność żelu czy chociażby barwa światła.

Jaką barwę światła wybrać?

Stopnie barwy światła z reguły dzielimy na zimne, ciepłe i neutralne. Spora część osób nie ma jednak pojęcia o tym, jakie światło będzie dla nich najlepsze więc decydują się na zakup tej ostatniej opcji. Istnieje jednak możliwość, dzięki której barwę światła będziemy mogli dostroić tak, jak nam się podoba.

W tym celu należy zaopatrzyć się w paski RGB oferujące możliwość zmiany koloru i barwy światła, a także w specjalny zasilacz do pasków ledowych, który może zostać podłączony do sieci wifi w naszym domu. Przy użyciu naszego telefonu można łatwo połączyć się z kompatybilną dla zasilacza do pasków aplikacją i dowolnie nim sterować.