Jeżeli zastanawiasz się jak działa przekaźnik, dobrze trafiłeś. Przekaźniki są jednymi z najczęściej używanych urządzeń elektrycznych używanych w układach. W dużym uproszczeniu, są to przełączniki sterowane elektrycznie, które reagują na wzrost lub spadek mierzonej wielkości.

Jak dokładnie działają przekaźniki i jaki rodzaj najlepiej wybrać? Sprawdźmy to!

Co to jest przekaźnik?

Za pomocą przekaźnika możemy wywołać zmianę stanu w obwodzie wyjściowym naszego układu, po wcześniejszym spełnieniu odpowiednich warunków wejściowych. Przekaźniki najczęściej reagują na zmianę napięcia lub natężenia, ale mogą również operować na podstawie ciśnienia czy temperatury. Po przekroczeniu ustalonej wartości granicznej, sygnał wyjściowy zmienia pozycją z włączonej na wyłączoną lub na odwrót.

Istnieją różne rodzaje przekaźników, a każdy z nich ma swoje własne zastosowanie i cechy, jednak wszystkie z zasady działają na sygnałach niskoprądowych. Jeżeli potrzebujemy przełącznika do układu silnoprądowego, lepiej będzie wybrać stycznik.

Potrzebujesz przekaźnika do swojego układu? Znajdziesz ich tysiące na https://www.tme.eu/pl/katalog/przekazniki_40/

Jakie są rodzaje przekaźników?

Najczęściej spotykanym i najprostszym w budowie typem przekaźnika są przekaźniki elektromagnetyczne. Takie przekaźniki wykorzystują zwojnicę, przez którą płynie prąd, tworząc tym samym pole magnetyczne. Pole to przyciąga kotwicę, która zamyka lub otwiera odpowiedni styk i przełącza pozycję na obwodzie wyjściowym.

Kolejnym popularnym rodzajem przekaźnika jest przekaźnik półprzewodnikowy, który działa na zupełnie innej zasadzie niż elektromagnetyczny. Takie przekaźniki, zwane często przekaźnikami SSR, są trochę bardziej skomplikowane i działają na bazie tranzystorów lub tyrystorów, a nie na podstawie czystych wartości fizycznych. Przełączniki półprzewodnikowe najczęściej wykorzystywane są do oddzielania potencjałów elektrycznych, przetwarzania sygnałów między osobnymi obwodami, a także do zwielokrotniania sygnału.

Inne artykuły:  Czym są stalowe strzemiona budowlane?

Profesjonalne przekaźniki w najniższych cenach w sklepie TME

W TME znajdziesz ponad 500 000 profesjonalnych części i narzędzi elektronicznych, dostępne od ponad 1200 lokalnych i światowych producentów. Niemal wszystkie nasze produkty dostępne są od ręki w najniższych cenach.

Bez względu czy szukasz przekaźnika elektromagnetycznego czy półprzewodnikowego, znajdziesz go na tme.eu – od miniaturowych po przemysłowe, jak również specjalistyczne przekaźniki instalacyjne.