Ogrzewanie gazowe w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to relatywnie tanie źródło ogrzewania, a przy tym całkowicie bezobsługowe. Z jakimi kosztami należy liczyć się przy instalacji ogrzewania gazowego? Sprawdź jaki jest koszt montażu kotła gazowego i na co zwrócić uwagę poszukując instalatora.

Ogrzewanie gazowe – czy warto?

W dobie drożejących źródeł ogrzewania i paliw stałych ogrzewanie gazowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzięki zwiększonej świadomości z zakresu ekologii popularne dawnej „kopciuchy” znikają z domów. Kotły gazowe są chętnie wybierane przez inwestorów, którzy szukają bezobsługowych i czystych sposobów ogrzewania domu. Coraz większa gazyfikacja miejscowości pozwala na podłączenie do sieci gazowej kolejnych domostw.

Instalacja ogrzewania gazowego – koszty

Decydując się na ogrzewanie gazowe należy liczyć się z kosztem przyłącza do sieci, zakupu kotła i instalacji kotła gazowego. Koszty przyłącza są różne w zależności od przedsiębiorstwa gazowego z którymi zawieramy umowę, a także odległości w metrach od gazociągu. Jeżeli główne przyłącze znajduje się w ulicy tuż przy działce cena powinna wynieść około 2-3 tysięcy złotych. Ceny kotłów zaczynają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od mocy kotła, funkcji i sposobu sterowania. Ze szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie www.hydrotermo.pl, gdzie znajdziemy urządzenia grzewcze oraz kompletne systemy instalacyjne.

Inne artykuły:  Czy obsługa pompy ciepła jest trudna? Sprawdź, jak wygodnie sterować ogrzewaniem w domu

Montaż kotła gazowego

Decydując się na montaż kotła gazowego pamiętajmy, aby przeprowadził go fachowiec z uprawnieniami. To ważne, bowiem gwarantuje nam nie tylko sprawną i szybką usługę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Ponadto świadectwa uprawnień gazowych instalatora będą również wymagane przy składaniu dokumentów o odbiór domu lub procesach gwarancyjnych. Wybierając instalatora dowiedz się, czy zna model i markę wybranego przez Ciebie kotła. Da Ci to gwarancję, że montaż zostanie wykonany prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku ewentualnej awarii instalator połączony z daną marką zapewni sprawną i rzetelną pomoc.

Ile kosztuje montaż kotła?

Ceny za montaż kotła gazowego kształtują się od tysiąca, do kilku tysięcy złotych. Ostateczny koszt zależy m.in. od rodzaju kotła. Samodzielne kotły jednofunkcyjne będą najtańsze w instalacji. Montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego, lub kotła wraz z zasobnikiem to koszt około dwóch tysięcy złotych. W tej cenie powinniśmy mieć podłączenie kotła do instalacji, jak również wyprowadzenie rurek i przyłączy. Najdroższa opcja będzie związana z demontażem starego źródła ogrzewania i wymianą na nowe.

Montaż kotła gazowego kondensacyjnego lub tradycyjnego kotła gazowego zajmuje zwykle kilka godzin. Proces powinien zostać zakończony uruchomieniem urządzenia, oczywiście w obecności instalatora. Wówczas następuje kontrola przewodów spalinowych, stan wody w obiegu, a także szczelność instalacji. Przy wykorzystania analizatora spalin instalator może również przeprowadzić analizę spalin. Prawidłowe uregulowanie dopływu gazu i powietrza zwiększa efektywność i sprawność urządzenia. Podczas pierwszego uruchomienia monter powinien także dokonać konfiguracji sterownika, oraz ustawić parametry, zgodnie z oczekiwaniami domowników. Na koniec odbywa się przeszkodzenie właściciela w zakresie obsługi urządzenia.

Inne artykuły:  Jak często wykonywać przegląd i odgrzybianie klimatyzacji?

Pamiętaj o przeglądach

Sam montaż kotła to nie wszystko. Co roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, warto wykonać serwis kotła gazowego. Jego koszt to zazwyczaj kilkaset złotych. Do przeprowadzenia uprawniony jest instalator serwisowy. Przegląd zakończy się wpisem do karty gwarancyjnej – to ważne, bo jego przeprowadzenie mogą wymagać niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Przede wszystkim to jednak komfort użytkowania i własne bezpieczeństwo.