Kotły dwufunkcyjne – czym są?

Zanim przystąpimy do omawiania cech, którymi powinien wyróżniać się jakościowy kocioł dwufunkcyjny, wyjaśnijmy najpierw, do czego tak naprawdę służy to urządzenie oraz poznajmy mechanizm jego działania. Na samym początku należy zaznaczyć, że „kocioł dwufunkcyjny” i „kocioł jednofunkcyjny” to dwa zupełnie różne elementy instalacji. Jak sama nazwa wskazuje, zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami polega na wszechstronności tego pierwszego. Do zadań kotłów dwufunkcyjnych, oprócz zasilania instalacji centralnego ogrzewania, należy również podgrzewanie wody.

Jeśli chodzi natomiast o sam sposób działania, nie należy on stosunkowo do skomplikowanych. Tego rodzaju kotły podgrzewają wodę w sposób przepływowy, czyli nie magazynując jej zapasu. Cały proces ocieplania następuje wraz z odkręceniem kurka z ciepłą wodą, dlatego ogrzanie jej do dogodnej dla nas temperatury może zająć chwilę czasu. W praktyce przekłada się to na mniejszą ilość ogrzanej wody w danym odcinku czasu, przez co kotły dwufunkcyjne sprawdzą się najlepiej w mniejszych mieszkaniach z jedną łazienką.

Jak wybrać kocioł dwufunkcyjny?

Jeśli wiesz już, jaką funkcję spełnia kocioł przepływowy oraz na czym opiera się mechanizm jego działania, pora przejść do najważniejszej kwestii. A mianowicie – jakimi kryteriami należy kierować się, chcąc wybrać kocioł dwufunkcyjny?

Po pierwsze, kupując tego rodzaju urządzenie, powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię wydajności. Faktem oczywistym zdaje się stwierdzenie, iż wyższa wydajność oznacza bardziej efektywną pracę. Z wydajnością łączy się także moc urządzenia, która powinna być proporcjonalnie dostosowana do wielkości naszego mieszkania. Dobierając odpowiednią moc kotła, warto skorzystać z ogólnoprzyjętego wzoru, mnożąc powierzchnię domostwa (w m2) przez wysokość pomieszczeń (m), a wynik pomnożyć przez 40 W.

Inne artykuły:  Prawidłowa wentylacja w łazience - jak powinna wyglądać?

W drugiej kolejności, na względzie należy mieć również klasę efektywności energetycznej kotła. Najkorzystniejszą opcją będą urządzenia o klasie energetycznej powyżej A. W dłuższej perspektywie czasu pozwala to na oszczędzenie sporej ilości energii elektrycznej, co bezpośrednio przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Dodatkowo, kotły o wysokiej klasie energetycznej są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Renomowany sprzedawca kotłów dwufunkcyjnych

Jeśli szukasz autoryzowanego sprzedawcy kotłów dwufunkcyjnych, zapraszamy do odwiedzenia strony firmy Cieplo24.pl. Pod następującym linkiem: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/junkers-kotly-dwufunkcyjne.html#/  znajdziesz szeroki asortyment wysokiej jakości kotłów, spełniających wszystkie powyższe kryteria. Dodatkowo, urządzenia te oferowane są w atrakcyjnej cenie, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci temat kotłów wielofunkcyjnych. Pamiętaj, że podczas wyboru tych urządzeń do swojego gospodarstwa domowego powinniśmy kierować się przede wszystkim ich wydajnością i mocą, a także długim czasem eksploatacji i gwarancją bezpieczeństwa. Życzymy udanych zakupów.