Rzadko kiedy chcemy żeby w całym domu było dokładnie tak samo ciepło, dlatego coraz większą popularnością cieszą się systemy grzewcze z możliwością indywidualnego ustawiania temperatury. Zarządzanie taką instalacją jest bardzo proste, a w najnowocześniejszych systemach jest nawet możliwość sterowania temperaturą na odległość.

Niższe koszty

Regulacja temperatury, w zależności od aktualnych potrzeb, to nie tylko komfort, ale i realne oszczędności. Montaż inteligentnego systemu sterującego bardzo szybko się zwraca, ponieważ dzięki odpowiedniej regulacji temperatury płacimy niższe rachunki za energię – pomieszczenia nie są niepotrzebnie ogrzewane, gdy nikogo w nich nie ma, a do tego system sterowania reaguje jeszcze na różne czynniki zewnętrzne, które także mają wpływ na komfort cieplny domowników. Obniżając temperaturę już o jeden stopień można oszczędzić kilka procent na rachunkach.

Panele sterujące są niewielkich rozmiarów, więc bez problemu da się je zamontować w każdym pomieszczeniu, a ich obsługa jest bardzo prosta. W ten sposób zyskuje się kontrolę nad temperaturą w każdym pomieszczeniu – da się ją dowolnie zmieniać i ustawiać według określonego harmonogramu.

Termostaty regulują wysokość temperatury według podanych wcześniej parametrów – kiedy temperatura w pomieszczeniu przekroczy daną wartość, ogrzewanie wyłącza się, i analogicznie, włącza się z powrotem, gdy w pokoju robi się zbyt chłodno.

 

Jak wybrać idealny system sterowania?

Rozwiązanie trzeba dopasować do specyfiki swojego domu. Na rynku dostępne są zarówno proste termostaty montowane w wybranych pomieszczeniach, jak i bardziej rozbudowane, inteligentne systemy z licznymi funkcjami ułatwiającymi sterowanie ogrzewaniem. Niektóre instalacje pozwalają zaprogramować inną temperaturę na każdy dzień tygodnia oraz uwzględniają takie czynniki jak na przykład nasłonecznienie pokoju.

Inne artykuły:  Lokalizacja wycieków wody - kamera termowizyjna, płyn UV i geofon

 

Aplikacja do zarządzania

Nowoczesne systemy mogą być zarządzane zdalnie, za pomocą specjalnej aplikacji pobieranej na smartfona, tablet czy laptopa. Nowoczesne systemy mają także funkcję asystenta głosowego, co jeszcze bardziej ułatwia zarządzenie ogrzewaniem. Niektóre firmy zajmujące się montażem ogrzewania, jak Uponor, dostarczają swoim klientom darmowe oprogramowanie do sterowania instalacją, co jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że w razie problemów można szybko liczyć na pełne wsparcie techniczne.

Aplikacja umożliwia kontrolę instalacji również wtedy, gdy jesteśmy daleko od domu – nie tylko można sprawdzić, czy system grzewczy pracuje prawidłowo, ale i na nowo ustawić parametry.