Zdobycie uprawnień gazowych jest równoznaczne z umocnieniem swojej pozycji na rynku pracy. Nieprzypadkowo w ostatnich latach obserwujemy wręcz szturm na szkolenia SEP, które przygotowują do egzaminu SEP na uprawnienia w grupie kwalifikacji G3. Tak ogromne zainteresowanie kursami energetycznymi może świadczyć tylko o jednym: na rynku zatrudnienia widać znaczący wzrost zapotrzebowania na fachowców w tej specjalistycznej dziedzinie. Faktem jest jednak, że nie każdy, kto rozważa zapisanie się na szkolenie SEP, dokładnie wie, co może mu dać posiadanie uprawnień w grupie G3. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym kreślimy hipotetyczne scenariusze odpowiednio dla osób, które chcą się przebranżowić, dla pracowników firm hydraulicznych i instalacyjnych oraz dla przedsiębiorców. Sprawdź zatem, co w praktyce dają uprawnienia gazowe.
Zacznijmy od podstaw
Uprawnienia gazowe są zaliczane do grupy uprawnień SEP. Oznacza to, że aby je uzyskać trzeba najpierw przejść szkolenie SEP, a następnie zdać egzamin przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Sam egzamin nie jest specjalnie trudny, o ile oczywiście kandydat posiada kompetencje merytoryczne z zakresu podejmowanej tematyki.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami posiadanie uprawnień gazowych jest obowiązkowe dla osób, które chcą się profesjonalnie zajmować szeroko rozumianymi instalacjami przesyłającymi paliwa gazowe.
Zajrzyjmy może do prawodawstwa, które mówi wprost, że wyłącznie posiadanie uprawnień SEP w grupie kwalifikacji G3 pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Uprawnienia gazowe: gdy szukasz dla siebie miejsca na rynku pracy
Na pierwszy ogień w kreśleniu scenariuszy weźmy osoby, które zainteresowały się uprawnieniami gazowymi, bo od dawna rozważają przebranżowienie. Być może straciły pracę lub się tego spodziewają, pracują w mało rozwojowej branży, która nie daje stabilności ekonomicznej, są przekonane, że marnują swój potencjał lub po prostu nie mają pomysłu na dalszą karierę.
Z perspektywy takich osób ukończenie szkolenia SEP i zdanie egzaminu SEP na uprawnienia gazowe ( https://sep-szkolenia.pl/kursy-zawodowe/uprawnienia-gazowe-g3 ) może się okazać strzałem w dziesiątkę. Branża energetyczna, której gałęzią jest gazownictwo, to projekt mocno przyszłościowy. Jest właściwie pewne, że w tym sektorze nie zabraknie pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Pod tym względem zdecydowanie jest to dobry ruch z myślą o ustabilizowaniu swojej sytuacji zawodowej.
Warto w tym miejscu podkreślić, że szkolenie SEP na uprawnienia gazowe jest propozycją praktycznie dla każdego. Jedyne kryteria, jakie trzeba spełnić, to pełnoletność (ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu) oraz posiadanie wykształcenia co najmniej podstawowego. Tym samym kurs SEP na uprawnienia gazowe stanowi świetne rozwiązanie np. dla osób po szkole zawodowej, średniej, a nawet po studiach, które nie dają gwarancji znalezienia dobrze płatnej pracy.
Uprawnienia gazowe: gdy jesteś pracodawcą
Pracodawcy stanowią całkiem dużą grupę uczestników szkoleń SEP na uprawnienia gazowe. Właściciele firm chcą dzięki temu zyskać bardzo przydatne kwalifikacje, które umożliwią im na przykład realizowanie ambitniejszych i tym samym lepiej płatnych zleceń. Wielu pracodawców decyduje się zapisać na kurs SEP w grupie kwalifikacji G3 również z przymusu. O co w tym chodzi?
O nic innego, jak o trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Jeśli przedsiębiorca od wielu miesięcy nie może zatrudnić fachowca z uprawnieniami gazowymi i sukcesywnie przechodzą mu przez to koło nosa atrakcyjne zlecenia, to nic dziwnego, że w końcu sam postanawia zapisać się na szkolenie SEP. Posiadając uprawnienia gazowe właściciel firmy może osobiście odbierać prace wykonane przez jego pracowników oraz poświadczać ich jakość w dokumentacji zdawczoodbiorczej.
Uprawnienia gazowe: gdy pracujesz w firmie instalacyjnej/hydraulicznej
Zdobycie uprawnień gazowych jest wręcz oczywistym krokiem w karierze dla każdej osoby, która już jest zatrudniona w branży instalacyjnej, ale chce zapewnić sobie o wiele mocniejszą pozycję w firmie czy szerzej – na rynku pracy. Posiadając uprawnienia w grupie kwalifikacji G3 można już osobiście wykonywać bardzo odpowiedzialne prace, co stanowi ogromny atut pracownika z punktu widzenia pracodawcy.
Na szkolenia SEP w grupie G3 zapisuje się wiele osób wykonujących prace hydrauliczne, które chcą być lepiej wynagradzane, myślą o zmianie miejsca zatrudnienia lub o emigracji zarobkowej.
Na koniec dodajmy, że niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja, w pierwszej kolejności powinieneś znaleźć naprawdę dobry kurs SEP, bo to podstawa odpowiedniego przygotowania się do egzaminu SEP. Rekomendowane szkolenia na uprawnienia gazowe organizuje Krajowe Centrum Kształcenia. Kursy odbywają się w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, więcej na: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy
Napisz pierwszy komentarz.