Sprawnie działająca wentylacja to gwarancja czystego powietrza, dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa budynku. To dzięki nim regularnie odprowadzana jest wilgoć – tj. główny prowodyr powstawania grzybów i pleśni. Ryzyko ich tworzenia jest szczególnie wysokie w łazienkach – pomieszczeniach, gdzie naturalnie utrzymuje się większa wilgotność, para wodna i kontrastowo wysokie temperatury.

Wentylacja w łazienkach

Wentylacja w łazience ma za zadanie odprowadzać nadmiar gromadzącej się wilgoci, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowo usuwa parę wodną, która w innych warunkach osadzałaby się na ścianach i suficie.

W niewielkich łazienkach wystarczająca jest wentylacja grawitacyjna – przyjmująca formę kratki wentylacyjnej, montowanej nad sufitem. W większych pomieszczeniach docelowo stosuje wentylatory mechaniczne – montowane w kanałach wywiewnych i na kratkach.

Działanie wentylatorów łazienkowych

Wentylatory łazienkowe mogą działać zarówno bez przerwy, jak i wyłącznie w określonych warunkach – tj. gdy w powietrzu utrzymuje się nadmiar pary wodnej.

Uwaga! Jeśli w łazience znajduje się junkers, lepiej zrezygnować z wentylatorów mechanicznych. Te mogą zasysać spaliny, co stanowi za zagrożenie dla domowników.

Mechaniczna czy grawitacyjna?

  • Wentylacja mechaniczna – jak sama nazwa wskazuje – wzbogacona jest o elementy mechaniczne. W grupie tej najczęściej wymienia się wentylatory elektryczne, zwiększające efektywność całego, zastosowanego systemu. Warto je regularnie testować i czyścić, tak aby uniknąć zatkania otworów.
  • Wentylacja grawitacyjna – składa się z kanałów wentylacyjnych i kratki, montowanej najczęściej nieopodal okien i drzwi. Ich zadaniem jest zasysać powietrze – z wewnątrz, na zewnątrz. Ten typ wentylacji świetnie sprawdza się w chłodnych miesiącach – tj., gdy istnieje duża różnica temperatur.
Inne artykuły:  Pręty gwintowane - solidna konstrukcja i niezawodność w różnych zastosowaniach

 

Jaka wentylacja w łazience z piecem gazowym?

Zadanie wentylacji jest konkretne i niezwykle ważne – zwłaszcza w łazienkach, w których znajduje się piec gazowy. Jeśli w niewielkim pomieszczeniu znajduje się przepływowy podgrzewacz wody – zainstaluj klasyczną kratkę wentylacyjną (alternatywą dla niej jest uruchamiana wentylacja mechaniczna). Zwróć uwagę, aby kratka była odsłonięta, czysta i sprawna, bowiem jej działanie może wpłynąć na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Pamiętaj, że czyste powietrze jest koniecznym składnikiem spalania gazu, który bez obecności tlenu, staje się toksyczny (tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, przez co atakuje nagle).

 

Gdy w łazience jest piec dwufunkcyjny należy doprowadzić świeże powietrze oddzielnym kanałem. Ten musi być połączony z powietrzem zewnętrznym (o czym dokładnie mówi polskie prawo). Podobnie jak w przypadku pieca gazowego – nie zasłaniaj kanału i kratki wentylacyjnej. Dodatkowo upewnij się, że cały system działa bez zarzutu. Specjaliści rekomendują również, aby zostawiać możliwie jak najczęściej uchylone drzwi oraz czyścić kratkę i przewód raz na 12. miesięcy.