Dalmierze laserowe to funkcjonalne i praktyczne urządzenia, które umożliwiają wykonywanie precyzyjnych i szybkich pomiarów oraz obliczeń. Ich gama jest bardzo zróżnicowana – od najprostszych modeli z podstawowymi funkcjami po zaawansowane, wyposażone w liczne opcje. Jaki dalmierz wybrać? Najlepiej zasięgnąć opinii eksperta, który w odpowiedni sposób zdiagnozuje potrzeby i dobierze urządzenie spełniające oczekiwania. Dotyczy to zarówno precyzji i zasięgu pomiaru, jak i wyboru dostępnych opcji wyposażenia.

Jakie funkcje może mieć dalmierz? Jak sprawdzają się w praktyce?

 Dalmierze laserowe z przesyłem danych

Większość profesjonalnych dalmierzy wyposażona jest w moduł Bluetooth, a od niedawna produkowane są również urządzenia z łączem WiFi. Oba sposoby zapewniają niezawodną transmisję danych i wyników zrealizowanych pomiarów bezpośrednio do komputera. Taka możliwość ułatwia pracę i pozwala wyeliminować błędy wynikające z ręcznego przepisywania wyników. Niektórzy producenci oferują dodatkowo bezpłatne aplikacje wspierające dokumentowanie i wizualizowanie pomiarów, np. Leica Disto Plan marki Leica Geosystems.

Dalmierz laserowy z czujnikiem pochylenia

Część dalmierzy oferowanych na polskim rynku (np. Leica Disto X3) wyposażona jest we wbudowany czujnik pochylenia. Funkcja ta umożliwia automatyczną redukcję odległości skośnych do poziomu, co jest szczególnie przydatne przy projektowaniu i skalowaniu planów pięter. Dodatkowo pochyłomierz pozwala na wykonywanie pomiarów pośrednich odcinków z przeszkodami występującymi wzdłuż linii pomiaru.

Inne artykuły:  Dlaczego w domu warto postawić na duże przeszklenia i systemy przesuwne?

Cyfrowy celownik

Cyfrowy celownik ułatwia precyzyjny wybór nawet bardzo odległego celu, niewidocznego gołym okiem. Jednocześnie zrealizowany w ten sposób pomiar pozostaje dokładny nawet przy pracy w pełnym słońcu. Przykładem dalmierza wyposażonego w tę funkcję jest Leica Disto X4.

Dalmierz laserowy z wbudowaną kamerą

Zintegrowany aparat cyfrowy w urządzeniach pomiarowych to nowa funkcja, która jest oferowana od ok. pięciu lat. Dzięki niemu można rejestrować zdjęcia mierzonych obiektów i dołączyć je do dokumentacji pomiarowej. Transmisja zdjęć z urządzenia do komputera odbywa się za pośrednictwem kabla USB. Istnieje również możliwość zaznaczania pomiarów na zdjęciu bezpośrednio na ekranie dalmierza.

Wytrzymały dalmierz laserowy do pracy w trudnych warunkach środowiskowych

Potrzeby użytkowników urządzeń pomiarowych wciąż zmieniają się. Prowadzą one do nieustannego ulepszania dalmierzy laserowych i rozwoju gamy oferowanych produktów. Odpowiedzią na oczekiwania osób pracujących w trudnych warunkach są wytrzymałe dalmierze laserowe o wyższej klasie odporności (IP 65) niż standardowe urządzenia (IP54). Aparaty te zostały dodatkowo uszczelnione przed działaniem wody i pyłu, można je myć pod bieżącą wodą. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w pracy na zewnątrz, np. na budowach.

Wymienione funkcje nie wyczerpują wszystkich dostępnych opcji, w które mogą być wyposażone nowoczesne dalmierze. Aby dostosować urządzenie do potrzeb, należy dokładnie przeanalizować zakres planowanych prac. Zachęcamy do skorzystania z porady ekspertów Profi Partner, którzy pomogą w doborze właściwego dalmierza i zaproponują optymalne rozwiązanie, uwzględniające założenia budżetowe klienta. Zapraszamy do naszego sklepu w Warszawie przy ul. Posag 7 Panien 6 (Ursus).   

Inne artykuły:  Jak dopasować uszczelkę do kabiny prysznicowej?