Planowanie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji o tym, jaki ma być metraż takiego lokum, a także gdzie je kupić i w jakim standardzie. Do najpopularniejszych obecnie zaliczają się mieszkania w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że przed wprowadzeniem się przyszły właściciel będzie musiał jeszcze wykończyć wnętrza. Jak jest rozumiany stan deweloperski i komu warto powierzyć prace wykończeniowe?

Mieszkanie w stanie deweloperskim – brak jednoznacznej definicji

Pojęcie stanu deweloperskiego pojawiło się na polskim rynku nieruchomości wraz z firmami, które zajmują się inwestowaniem w budowę mieszkań pod klucz oraz ich wynajmem lub sprzedażą. Oferowanie przyszłym lokatorom częściowo wykończonych lokali miało i ma nadal dwa cele. Jednym z nich jest stworzenie możliwości indywidualizacji wystroju wnętrz.

Po kilkudziesięciu latach ograniczania się do schematycznych rozwiązań, takich jak jednakowe rozkłady pomieszczeń w mieszkaniach z tego samego pionu, taka sama wykładzina podłogowa, ceramika sanitarna czy boazerie pojawiły się potrzeby samodzielnego decydowania o kolorystyce czy wyposażeniu wnętrz. Stan deweloperski umożliwia wykończenie mieszkania zgodne z gustem i upodobaniami lokatora.

Z drugiej strony pojęcie to pojawiło się też jako kompromis, czy też raczej rozwiązanie problemu z brakiem ujednoliconych przepisów dotyczących standardu pod klucz. Stan deweloperski jest wygodną furtką dla inwestorów, ponieważ do niczego ich nie zobowiązuje. To oni decydują, co znajdzie się w mieszkaniu określając własne standardy. Dlatego też przy zakupie takiego mieszkania warto dokładnie zapoznać się z umową, prospektem i innymi materiałami. Dzięki temu można przygotować się na konkretne wydatki i prace, jakie muszą zostać wykonane przed wprowadzeniem się.

Inne artykuły:  Drzwi zewnętrzne - jakie warto wybrać?
fot. naoswnetrza.pl

Cechy solidnej firmy wykończeniowej

Wykończenie mieszkania pod klucz zazwyczaj wymaga wykonania wielu czynności o charakterze budowlanym. Oczywiście właściciel lokalu może spróbować zrobić to we własnym zakresie, jednak różnorodność zadań wymagałaby od niego wielu umiejętności, począwszy od hydrauliki, przez układanie paneli podłogowych czy kafelków po prace malarskie i tapetowanie. O trudności tego zadania i czasie niezbędnym na jego realizację decydują zakres prac, ich różnorodność oraz doświadczenie wykonawcy.

Samodzielne wykańczanie mieszkania niesie też za sobą inne problemy. Zaliczają się do nich np. konieczność zakupu odpowiednich materiałów czy dostęp do narzędzi. To jedne z wielu argumentów, które skłaniają do wyboru profesjonalnej ekipy remontowo-budowlanej, która oferuje kompleksowe wykończenia wnętrz.

Czym wyróżnia się dobra firma wykończeniowa, którą warto wynająć do wykonania prac? Do zalet, na które szczególnie warto zwrócić uwagę zaliczają się:

  • wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług remontowo-budowlanych,
  • dobre opinie o firmie zamieszczane w Internecie lub przekazywane przez klientów,
  • dysponowanie profesjonalnym sprzętem, przeznaczonym do realizacji wszelkiego typu prac,
  • dostęp do własnych materiałów budowlanych,
  • sprzątanie mieszkania po zakończonym remoncie włącznie z pozbywaniem się odpadów budowlanych,
  • wykonywanie mebli na wymiar,
  • kompleksowość usług, kreatywność oraz elastyczność we wprowadzaniu różnych rozwiązań,
  • indywidualne podejście do każdego zlecenia.
fot. naoswnetrza.pl

Jak sprawdzić firmę wykończeniową przed rozpoczęciem współpracy?

Wykończenia wnętrz mieszkań w stanie deweloperskim oferuje obecnie wiele firm. Niestety nie wszystkie gwarantują tę samą, wysoką jakość, dokładność wykonania oraz ewentualne możliwości składania reklamacji. Zważywszy, że dla właściciela lokalu jest to kolejny okres oczekiwania na możliwość wprowadzenia się, z pewnością ważne jest, aby prace były wykonane szybko, sprawnie i dobrze. Dzięki temu uniknie on problemów z kolejnym odkładaniem czasu przeprowadzki czy ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Inne artykuły:  Czym wyczyścić piankę montażową? Jak można ją usunąć ?

Najlepszym sposobem na wybór dobrej firmy wykończeniowej, jest jej dokładne sprawdzenie, zanim zostanie podpisana umowa na wykończenie mieszkania. Pierwszym krok powinno stanowić dokładne zapoznanie się z zawartością strony internetowej takie firmy. Powinna ona zawierać informacje o zakresie prowadzonych prac, kompleksowości usług i ewentualnie o ofercie dodatkowej. Istotne jest też portfolio, w którym znajdują się przykładowe realizacje wykończenia wnętrz. Cennym źródłem informacji jest wizytówka Google oraz zamieszczone przy niej opinie o firmie. Warto też zajrzeć na fora internetowe i poszukać wypowiedzi z pierwszej ręki, wyrażanych przez klientów firmy.

fot. naoswnetrza.pl

Którą firmę wykończeniową w Warszawie wybrać?

Jeśli kupujesz mieszkanie w Warszawie z pewnością doskonałym wyborem będzie firma wykończeniowa Naos. Jej specjalnością są kompleksowe wykończenia wnętrz realizowane w ścisłym porozumieniu i w stałym kontakcie z klientem. Atutami firmy są dostęp do materiałów budowlanych i sprzętu, szeroki zakres wykonywanych prac oraz solidność i terminowość i realizacji. Oferując wykończenie mieszkania pod klucz Naos spełnia marzenia właścicieli o domu w określonym stylu i klimacie, włącznie z wykonaniem mebli na zamówienie, wykładzin, ceramiki łazienkowej i innych elementów wystroju.

fot. naoswnetrza.pl