W sprzedaży znaleźć można szeroki asortyment karniszy. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko długością i kolorem, ale także sposobem montażu, czy możliwością przesuwania aranżacji okiennych. W związku z odmiennymi właściwościami, wybór karnisza nie jest oczywisty. Jaki model dobrać do domu w zależności od wnętrza, w którym będzie zamontowany?

Jakie karnisze wybrać do salonu?

W salonie dobór karnisza uzależnić warto od dwóch czynników. Pierwszym z nich powinien być styl pomieszczenia. Jeśli wnętrze wykonane jest w klasycznym charakterze, wówczas nad oknem sprawdzą się karnisze wykończone ozdobnymi zakończeniami. Na stronie https://www.karnix.pl znaleźć je można wśród kolekcji Barokko, czyli modeli karniszy bogato zdobionych i starannie wykończonych. Zakończeniem drążka może być spirala, listek albo szklany klejnot. Właściciele nowoczesnych salonów stawiać powinni na nietypowe formy. W ich wnętrzach sprawdzą się metalowe karnisze kwadratowe, które wkomponują się w pozostałe elementy wyposażenia.

Drugim czynnikiem wyboru karnisza do salonu powinny być oczekiwania domowników. Jeśli w ich domu często dochodzi do przesuwania aranżacji okiennych lub zasłon, wówczas postawić warto na karnisze z szynowym systemem przesuwania żabek. W tych modelach karniszy tkanina może być przesuwana na całej długości, bo nie blokują jej wsporniki. Karnisz z szynowym systemem przesuwania może wpasować się w nowocześnie i klasycznie urządzone salony.

Karnisz do sypialni

Sypialnia jest miejscem wyciszenia i relaksu. Dekoracje powinny być tu na tyle stonowane, a jednocześnie funkcjonalne, by sprzyjać atmosferze odprężenia i nie rozpraszać podczas zapadania w sen. Do sypialni polecamy wybierać proste karnisze metalowe z delikatnymi zakończeniami. Drążek może być wykończony świecącymi kamieniami, bądź mieć kształt niewielkiego, kulistego kryształu. Podobnie, jak w przypadku salonu należy przemyśleć sposób montażu karnisza. Jeśli na noc konieczne jest zasłonięcie zasłon, wówczas lepiej wybrać modele szynowe. W przeciwnym razie dobrym wyborem będą tradycyjne karnisze ze wspornikami.

Inne artykuły:  Zasłony na wymiar - praktyczne wskazówki jak zamowieć.

Modele, które sprawdzą się w apartamentach

Osoby mieszkające w apartamentach mogą wybrać karnisze dedykowane ich mieszkaniom. Nowoczesne karnisze pojedyncze, takie jak na stronie https://www.karnix.pl/karnisz-pojedynczy.html montowane są na ścianie lub suficie, a tkaniny przesuwać można na nich na całej długości. Ten typ karnisza cechuje nowatorski design, dlatego poleca się je montować we wnętrzach zaprojektowanych według innowatorskiego pomysłu. W zależności od upodobań, karnisze mogą być wykonane z metalu, bądź imitować drewno. Szczególnie wymagający użytkownicy mogą zamienić karnisze pojedyncze, na modele z kilkoma szynami. Dzięki temu możliwe będzie zawieszenie na oknie jednocześnie dekoracyjnych firan oraz zasłon i przesuwanie ich według potrzeb.

Jeszcze przed wyborem określonego karnisza zmierzyć należy okno, nad którym ten zawiśnie. Ważne bowiem, by karnisz był dłuższy od otworu okiennego co najmniej o 30-40 cm, tak by można było go odpowiednio zamontować. Istotne, by dekoracja okienna mogła wisieć nieco dalej, niż znajduje się krawędź okna. Długość otworu okiennego rzutować będzie zarówno na wymiary karnisza, jak i na ilość wsporników, niezbędnych do jego przyczepienia.