Mszyce latem uważane są za jedne z najbardziej uciążliwych szkodników. Osiedlają się na liściach, łodygach i korzeniach, czołgają się i latają, a gdziekolwiek się zatrzymają rozpoczynają karmienie wskutek czego rośliny zaczynają mieć duże problemy. Wtedy wiele osób sięga po sprawdzone domowe sposoby na mszyce.

Dlaczego mszyce są tak niebezpieczne dla ogrodu?

Mszyce szybko osłabiają młode rośliny, wysysając sok z komórek. Jednocześnie uwalniają truciznę, dzięki czemu liście skręcają się, odkształcają i giną, pędy przestają rosnąć, wierzchołki są wygięte. Ich trucizna zanieczyszcza powierzchnię liścia, zakłócając normalną aktywność życiową roślin. Ślina infekuje rośliny szkodliwymi wirusami, które mogą prowadzić do rozległych uszkodzeń, szczególnie w ogrodach. Gdy kolonie mszyc stają się zbyt duże, liście i młode pędy wysychają i giną.

domowe sposoby na mszyce
fot. Najlepsze domowe sposoby na mszyce

Największą krzywdę mszyce robią młodym sadzonkom drzew owocowych. Jeśli nie zastosuje się na przykład naturalnych sposobów na mszyce, to bez wysiłku, wydadzą latem 50 pokoleń, co spowoduje znaczne szkody każdemu, nawet najbardziej zadbanemu ogrodowi. Walka z mszycami jest niezwykle trudna, ponieważ mnożą się szybko i stale. Mszyce mają wielu naturalnych wrogów, zarówno owadów, jak i ptaków. Ponadto istnieją rośliny, których mszyce będą unikać. Warto wypróbować domowe sposoby na mszyce, które mogą być równie skuteczne jak środki chemiczne.

Inne artykuły:  Hydroizolacje płynną gumą

Czy wszystkie metody walki są odpowiednie – naturalny środek na mszyce czy chemiczny?

Kolonie mszyc są zawsze liczne, zarażają wiele roślin, dlatego trzeba będzie przeprowadzać zabiegi wielokrotnie. Stosowanie środków chemicznych nieuchronnie doprowadzi do tego, że ziemia i rośliny, nasycone truciznami, prędzej czy później oddadzą je wszystkie bezpośrednio do ludzkiego organizmu. Dlatego zadaniem ogrodników jest znalezienie tych metod walki, które nie zabiją ich samych. I te metody istnieją i stają się coraz bardziej znane, ponieważ ani nauka, ani naturalne sposoby na mszyce nie mogą zostać powstrzymane.

Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

Spryskiwanie roślin mydłem jest łatwym naturalnym preparatem na mszyce i skuteczną metodą kontroli ich liczebności. Nie wymaga specjalnych kosztów i pracy: w każdym gospodarstwie domowym jest woda, a starcie mydła do prania na tarce nie jest trudne. Przepis: 300 g mydła na 10 litrów wody. Można zastąpić je mydłem w płynie, wtedy potrzeba będzie tylko 125 ml na 10 litrów wody i spryskiwać zainfekowane rośliny.

naturalny środek na mszyce w ogrodzie
fot. Czy istnieje naturalny środek na mszyce w ogrodzie ?

Napary ziołowe to doskonałe domowe sposoby na mszyce

Mimo że napary ziołowe i wywary nie są substancjami chemicznymi, nie można zapominać, że: w wysokich stężeniach mogą powodować oparzenia roślin, mogą być niebezpieczne nie tylko dla mszyc, ale także dla innych owadów, przynajmniej niektóre z nich są trujące dla ludzi. Dlatego konieczne jest rozsądne stosowanie takich naturalnych preparatów na mszyce, przestrzeganie środków bezpieczeństwa, przepisów i zasad stosowania. Wszelkie domowe sposoby na mszyce przed pierwszym użyciem na dużej powierzchni należy najpierw sprawdzić na ograniczonym obszarze i dopiero wtedy, mając przekonanie o skuteczności środków, zastosować je na całym obszarze ogrodu.

Inne artykuły:  Betoniarnie: Fundament Nowoczesnego Budownictwa

Należy pamiętać, że uprawy owocowe można leczyć wywarami ziołowymi w okresie pączkowania, bezpośrednio po kwitnieniu i nie później niż 14-40 dni przed zbiorami. Rośliny jagodowe powinny być traktowane naparami przed kwitnieniem i po zebraniu owoców. Warzywa można spryskiwać naparami ziołowymi po raz ostatni nie później niż miesiąc przed zebraniem owoców. Przestrzegając tych prostych zasad, i stosując naturalne środki na mszyce wyrządzi się nieodwracalne szkody mszycom i nie skrzywdzi się roślin ogrodowych.

Wywar z cebuli na mszyce

Cebula w ilości 30-35 g powinna być pokrojona (można dodać skórkę cebuli) zalana 1 litrem wody i gotowana przez pół godziny. Niektórzy ogrodnicy taki wywar z cebuli na mszyce przygotowują w inny sposób. Pokrojoną cebulę zalewają wodą i pozostawiają na 5 godzin. Następnie dodają 4-5 g mydła do prania. Taki naturalny preparat na mszyce nie powinien być rozcieńczany.

wywar z cebuli na mszyce w ogrodzie
fot. Niektórzy twierdzą, że wywar z cebuli jest doskonały na mszyce w ogrodzie

Wywar z czosnku na mszyce

200 g mielonych główek czosnku zalać 10 litrami wody i pozostawić na 4-5 dni pod pokrywką. Zastosować taki wywar z czosnku na mszyce w postaci roztworu: 25 ml infuzji na 10 litrów wody lub bez rozcieńczania. Aby szybciej otrzymać preparat można taki wywar gotować przez 20 minut, stosować bez rozcieńczania.

Wywar z liści tytoniu

200 g sproszkowanych suchych liści tytoniu zalać 5 litrami wody i pozostawić na 2 dni. Następnie uzupełnić do 10 litrów. Jest to dobry domowy sposób na mszyce, ponieważ te szkodniki nie lubią tego zapachu.

Inne artykuły:  Lekkie ściany działowe jako alternatywa dla tradycyjnych ścian murowanych

Wywar z rumianku, mniszka lekarskiego to kolejny naturalny sposób na mszyce

Rumianek 100 g suchej trawy i kwiatostanów zalewa się 1 litrem wody i pozostawia na 12 godzin.  Aby spryskać rośliny roztworem należy: 1 część naparu i 3 części wody, z dodatkiem mydła (w ilości 4 g na 1 l roztworu) połączyć i przystąpić do zabiegu. Można w ten sam sposób przygotować domowy preparat na mszyce z mniszka lekarskiego – 400 g liści i 200 g korzeni kwitnących mleczów zalewa się 10 litrami wody i pozostawia na 3-4 godziny. Spryskiwanie odbywa się natychmiast po przygotowaniu.

Inne rodzaje wywarów to również sprawdzone naturalne środki na mszyce

  • 400 g korzeni szczawiu zalać gorącą wodą i pozostawić na 3 godziny.
  • 1 kg świeżej papryki (lub 300 g suchej) zalać 10 litrami wody i pozostawić na 2 dni.. Aby spryskać tym roztworem trzeba użyć 1 część wywaru na 10 części wody.
  • 1 kg igieł sosnowych zalać 4 litrami wody i pozostawić na 7 dni. Codziennie przemieszać i spryskiwać w stężeniu 1: 1.
  • Owoce cytrusowe: 100 g suchych skórek z cytrusów zalać 1 litrem ciepłej wody, pozostawić na 3 dni.
  • 1 kg ziemniaków pokroić i zalać 10 litrami wody i pozostawić na 3 godziny.
  • 1 kg krwawnika zalać 2 litrami wody, ogrzewać na ogniu przez 30-40 minut. Uzupełnić do objętość 10 litrów i przechowywać w ciemnym miejscu, przez co najmniej 2 dni.
  • 400 g świeżych łodyg i kwiatów glistnika (lub 100 g suszu) posiekać, zalać 1 litrem wody i pozostawić 1-1,5 dnia, a następnie gotować przez 20-30 minut. Nie mniej skuteczne są wywary z piołunu, wrotyczu i rabarbaru.

Naturalne sposoby na mszyce są jednymi z najczęstszych stosowanych do zwalczania szkodników. Ziołowe wywary mają właściwości owadobójcze, grzybobójcze, przeciwzakaźne i są bardzo skuteczne w zwalczaniu mszyc. Kreatywne domowe sposoby na mszyce w ogrodzie mogą być doskonałym środkiem zwalczania szkodników roślin. Jeśli ktoś zdecydował się przyciągnąć pożyteczne owady i ptaki, aby pomóc swojemu ogrodowi we wzroście, będzie musiał całkowicie zrezygnować z użycia toksycznych substancji chemicznych i bazować tylko na naturalnych preparatach na mszyce.