Nie zawsze dysponujemy ogromnym metrażem. Zdarza się, że nasze mieszkanie może poszczycić się powierzchnią zaledwie 20-40 m2 i na tej przestrzeni zmieścić musimy wszelkie niezbędne do życia przedmioty. Gdy zastanawiamy się, jak urządzić małe mieszkanie wiedzmy jedno – jest to całkowicie możliwe, istnieje bowiem wiele prostych zabiegów, które pozwalają rozsądnie zagospodarować nawet bardzo niewielkie pomieszczenia – Te spostrzeżenia są wyrafinowanymi produktami badań zespołu portalu Beauty Raj.

Jak urządzić małe mieszkanie? Po pierwsze – kolor.

Wszelkie teorie, mówiące o przewadze jasnych barw na małym metrażu można włożyć między bajki. Choć szkoła jedynie-słusznej-bieli jest najbardziej rozpowszechniona, można spokojnie uznać, że jest tylko modą, wypromowaną na potrzeby usystematyzowania sprzedaży. Wpisując w wyszukiwarkę zagadnienie „jak urządzić małe mieszkanie zdjęcia” zostaniemy zasypani bielą niczym podczas najgorszej śnieżycy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w małych pomieszczeniach zastosować mocne,  ciemne, energetyczne kolory, takie, jak luksusowy granat, butelkowa zieleń, czy industrialny grafit. Co więcej – barwy te dodadzą pomieszczeniu optycznej głębi, oko ludzkie zbudowane jest bowiem tak, że w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jasne przedmioty i powierzchnie. Cała potęga bieli i pastelowych odcieni mięty, pudrowego różu, czy delikatnej cytryny polega na tym, że pięknie odbijają one światło i sprawiają, że ulega ono rozproszeniu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie – urządź je w zgodzie z własnym gustem, nie ograniczając się do tego, co najbardziej popularne.

Inne artykuły:  Ile schnie farba na ścianie
jak urządzić małe mieszkanie
fot. Jak urządzić małe mieszkanie w bloku aby czuć się komfortowo ?

Aby jednak ciemna barwa dobrze zagrała w pomieszczeniu wprowadzaj ją ostrożnie – na początek wystarczy pomalowanie nią jednej ściany. Pamiętaj, że kolor wyda się ciemniejszy, jeśli zastosujesz go na ścianie z oknem – dzieje się tak ze względu na kontrast z jasnym, wpadającym, dziennym światłem. Jeśli uznasz, że koloru jest wciąż za mało – śmiało wprowadź go na kolejne ściany. Ciemniejsze pomieszczenie zawsze możesz rozjaśnić jasnymi dodatkami. Jedynym błędem, jaki możesz popełnić jest rozpoczynanie prób od pomalowania na ciemno dwóch naprzeciwległych, krótszych ścian – w ten sposób wydłużysz optycznie pokój i sprawisz, że stanie się ono bardziej podobne do tramwaju niż do pomieszczenia użytkowego.

Niezbyt dobrym pomysłem jest zastosowanie na niewielkim metrażu ciepłych, jasnych, nasyconych odcieni żółci, czy pomarańczu – są to barwy, które przytłoczą pomieszczenie. Można je jednak śmiało wprowadzać w postaci odważnych dodatków, przełamujących kolorystykę otoczenia.

Małe wnętrza – aranżacje. Schowki w każdym kącie.

Mamy szczęście, jeśli planując, jak urządzić mieszkanie w bloku dysponujemy kawałkiem piwnicy, a jeszcze większe, jeśli do naszej dyspozycji pozostaje choćby kawałek strychu – nie jest to jednak standard we współczesnych budynkach mieszkalnych. Żadne z tych pomieszczeń nie nadaje się zresztą do przechowywania wszystkiego. Pierwszą zasadą, jaką powinniśmy przyjąć, kiedy decydujemy się na zamieszkanie w małym mieszkaniu w bloku jest zgodne z chińską sztuką feng-shui otaczanie się tylko przedmiotami niezbędnymi i tymi, które przynoszą nam radość. Jakkolwiek nie ograniczylibyśmy jednak naszego stanu posiadania zawsze pozostanie nam mnóstwo rzeczy, które gdzieś trzeba umieścić. A małe wnętrza nie lubią pozostawiania rzeczy na wierzchu.

Inne artykuły:  Chcesz ocieplić budynek? Poznaj wełnę skalną Cels.pl
małe mieszkanie aranżacja wnętrz
fot. Spraw, by małe mieszkanie wyglądało pięknie dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrz

Zdecydujmy się więc na pojemne szafy – dobrze, jeśli możemy umieścić taką w przedpokoju. Prócz tego zaprojektujmy również odpowiednie meble do pokoju dziennego i sypialni. Jeśli trudno znaleźć wnękę o odpowiedniej głębokości – pamiętajmy o tym, że wielu producentów projektuje meble dedykowane do małych wnętrz, o głębokości nawet niespełna 40 cm. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ tylna część szaf głębokich bardzo często pozostaje niewykorzystana ze względu na trudniejszy dostęp niż do części brzegowej. Zarówno szafy, jak i meble kuchenne powinny wykorzystywać przestrzeń do samego sufitu – na niewielkim metrażu liczy się bowiem każdy centymetr, w którym schować można kolejny przedmiot tak, by nie zakłócał całokształtu aranżacji. Podobną rolę spełnią płytkie komody. Wybierzmy modele z jak największą ilością szuflad. Umożliwi nam to wygodną segregację posiadanych przedmiotów i zapobiegnie ich późniejszym poszukiwaniom w porannym pośpiechu.

Gdy mamy do dyspozycji małe mieszkanie jak urządzić w nim schowki? Odpowiedź jest prosta – schowki na niewielkiej powierzchni powinny znaleźć się w każdym możliwym miejscu. Wykorzystajmy przestrzeń pod ławą na zamontowanie wygodnych, wysuwanych koszy, a spośród wielu modeli sof wybierzmy te z dużym pojemnikiem na pościel. Nie zapomnijmy również o wypełnieniu naszych mebli wszelkiego rodzaju pojemnikami i organizerami, pomagającymi utrzymać porządek – bowiem tylko zachowując go będziemy czuli się swobodnie w małym mieszkaniu.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami jakiegoś przedmiotu, który trudno upchnąć w szafie, a który ma dla nas ogromne znaczenie sentymentalne i jest często używany – uczyńmy z niego główny element aranżacyjny. Dla przykładu rower, postawiony w salonie, może zdecydować o stylistyce całego wnętrza, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z modelem nowoczesnym, pasującym do wnętrz w stylu skandynawskim, czy retro, który świetnie wyglądać będzie w pokoju industrialnym.

Inne artykuły:  Jaki jest sposób na spuszczenie wody z boilera elektrycznego ?

Aranżacja mieszkania w bloku. Spójna stylistyka.

Niezależnie od tego, jakie barwy grają nam w duszy i jak funkcjonalnie urządzimy małe mieszkanie aranżacja wnętrza musi być spójna stylistycznie. Z góry załóżmy, w jakim stylu urządzimy cały nasz dom i trzymajmy się tego założenia z pełną konsekwencją. Mieszkanie w bloku może być prawdziwą perełką stylistyczną – nie potrzeba do tego ani wielkich nakładów finansowych, ani ogromnej przestrzeni. Wykorzystajmy więc elementy dekoracyjne typowe dla wnętrz o spójnej stylistyce.

jak urządzić małe mieszkanie w bloku
fot. Jak urządzić małe mieszkanie w bloku, aby wyglądało jak z katalogu ?

Małe wnętrza wymagają aranżacji bez wyraźnego podziału przestrzeni. Istnieją oczywiście wydzielone pomieszczenia takie, jak sypialnia, czy łazienka, niemniej znacznie lepiej niż rozdział na strefy wygląda mieszkanie, w którym posadzki we wszystkich pokojach, przedpokoju, a nawet kuchni zostały wyłożone tym samym materiałem. Najlepiej sprawdzają się w tym celu wysokiej klasy panele drewniane, których użytkowanie przyjemne jest także dla bosych stóp. Zachowajmy tę zasadę również, jeśli dysponujemy tylko jednym pokojem i rozkład okien uniemożliwia nam wydzielenie dodatkowej sypialni. W roli przesłony świetnie sprawdzą się ażurowe ścianki lub otwarte z obu stron regały.